Наприкінці жовтня в мережі з’явилися фото українського молитовника для дітей де присутні слова молитви за «батька під Донецьком» та «прадіда в Галичині». Задля проведення аналізу ми не лише дослідили відкриті джерела, але й придбали примірник цієї книжки. Тож, що насправді є у молитовнику — читайте у нашому матеріалі.
Що сталося?
22 жовтня пропагандистські Telegram-канали поширили допис зі світлиною обкладинки та нібито однією зі сторінок українського молитовника для наймолодших. На сторінці дітям пропонується молитися Богу за допомогою наступної молитви:
«Захисти мого батька
під Донецьком
Як захистив мого
прадіда в Галичині»
Одними з перших допис про дитячий молитовник поширили Telegram-канали: «Кирилл Фёдоров / Война История Оружие», «Lord Of War», а також сайт «Pravda EN».
Найбільшого поширення допис набув завдяки таким Telegram-каналам як-от: «Украина.ру»(91000), «Мрія»(66500), «Дядя Слава»(388 600), «Александр Семченко»(83 500). На момент написання статті, кількість переглядів майже досягла мільйона і становить понад 825 000 разів.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Скориставшись зворотним пошуком зображень ми виявили, що книга з ідентичною обкладинкою та назвою «Мій перший молитовник» не лише існує, але й доступна для придбання на сайтах декількох українських інтернет-книгарень. Наступним кроком, ми зв’язалися з деякими з них.
Так, «Церковна крамниця Львівської Архиєпархії УГКЦ» відповіла нам на електронну пошту, вказавши, що у даному молитовнику зазначений текст молитви відсутній. На підтвердження своїх слів до листа додали зображення всіх сторінок молитовника.
В крамниці «Назарет» нам надали номер телефону видавництва книги «Мій перший молитовник».
Представниця видавництва, пані Стефанія, телефоном повідомила Ґвара Медіа:
«У книзі «Мій перший молитовник» подібна молитва відсутня. До того ж книга була видана ще у 2010-2011 роках, тобто задовго до початку військової агресії РФ проти України. Таким чином ніякої згадки про Донецьк там просто не могло бути».
Окрім того, придбавши цю книгу, ми змогли безпосередньо пересвідчитися, що сторінки із такою молитвою дійсно немає.
Натомість на сторінках книги ми помітили певні відмінності зі світлинами з пропагандистських пабликів, як-от наявність:
- розділових знаків;
- нумерації сторінок.
Як бачимо, молитовник для дітей в Україні дійсно існує та був виданий у 2010-2011 роках, тобто до початку військової агресії РФ проти України. Це унеможливлює присутність у ньому згадок про події на сході України, що почали відбуватися від 2014 року. Ми також особисто пересвідчилися у відсутності на всіх сторінках молитовника згадок про воєнні дії на території Галичини під час Другої світової війни, і в принципі про Галичину.
Висновок: маніпуляція
Читайте також
- Маніпуляція. Зеленський підписав прапор з символікою дивізії СС «Галичина»
- Фейк. Вантажівки «Нової пошти» перевозять військову техніку;
- Фейк. В Іспанії українські біженці вийшли на мітинг з плакатами: «Приберіть руки від військової допомоги України, нам потрібно більше» та «F@ck Israel».
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!