Банер до маніпуляції про підготовку жителів Тернопільської області до повернення до складу Польщі

Маніпуляція. У Тернополі показали фільм про повернення регіону до складу Польщі

Ігор Сум - 13 Квітня 2024 | 20:56

Російська пропаганда вже тривалий час працює над просуванням наративу про нібито наміри Польщі окупувати захід України. Так, нещодавно в мережі поширили інформацію про те, що нібито у Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини показали фільм про одну із бригад Сил територіальної оборони України (ТрО). За словами пропагандистів, акцент у кінокартині зроблений не на війні з Російською Федерацією, а на поверненні регіону до складу Польщі. Чи дійсно це правда – читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

Telegram-канал «Укропский фреш» поширив інформацію про те, що у Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини відбувся показ фільму про 241 ОБр ТрО ЗСУ, в якій нібито акцент робився не на війні з Російською Федерацією, а на поверненні регіону до складу Польщі.

«Так, за задумом режисера, 241 бригада ЗСУ захищає не Україну, а Польщу, до якої історично входили території нинішньої Тернопільської області. Примітно, що глядачі, які були присутні на прем’єрі, повністю підтримали творіння режисера, зазначивши глибинний сенс стрічки», – додають автори допису.

Маніпулятивний допис про повернення Тернопільської області до Польщі

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Документальна стрічка

Ми почали з того, що дослідили соціальні мережі Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини. Так, на Fb-сторінці музею ми знайшли допис, де зазначається, що 28 березня 2024 року відбувся показ документального сюжету під назвою «Відьма» Ольга Бігар – робочий день командира батальйонної артилерії | Бахмутський напрямок». 

Скриншот новини про проведення показу документального сюжету про Ольгу Бігар

В 12-хвилинному сюжеті продемонстрували робочий день «Відьми» – військовослужбовиці ЗСУ, командира мінометного взводу та офіцера 241-ої бригади Сил ТрО ЗСУ. 

Колаж про робочий день військовослужбовиці 241-ї бригади

Ми переглянули короткометражну стрічку та переконалися, що жодної згадки чи навіть натяку на повернення Тернопільщини до складу Польщі в ній немає. Натомість у відеоролику дійсно відображено реалії щоденної служби окремих воїнів 241-ї бригади, які боронять України від російського вторгнення.

Офіційний коментар від представників Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини

Ми також звернулися безпосередньо звернулися до представників Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини. У відповідь на наш запит завідувач відділу російсько-української війни Ігор Войцехівський (чоловік у вишиванці, зображений на фото автора пропагандистського допису) в розлогому коментарі повідомив, що ніяких прямих чи завуальованих сенсів щодо переходу територій України до Польщі чи інших держав немає в жодній із стрічок що демонструвалися в Музеї.

Спростування від Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини

Отже, маємо справу з показом документального сюжету, у якому йшлося про одну з військовослужбовиць ЗСУ, командира мінометного взводу та офіцера 241-ї бригади Сил ТрО ЗСУ. Фільм висвітлює щоденні будні воїнів, які боронять України від російського вторгнення. Та жодним чином не стосується ані Польщі, ані ймовірного вступу України до складу будь-якої з країн світу.

Висновок: маніпуляція

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.