Мережею шириться інформація, нібито у Львові військовослужбовці пограбували банк. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
До нашого чат-бота «Перевірка» 26 березня надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Львові військовослужбовці пограбували банк. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який, за нашими спостереженнями, регулярно поширює російську пропаганду:
«Бойовики 103 ТрО пограбували банк у Львові. Їх затримала поліція при спробі перетнути кордон».
Автори допису наголошують, що мотивом пограбування чоловіків є небажання повертатися на фронт:
«Коли бойовиків оточили, вони вважали за краще здатися, а не намагатися вирватися з оточення і добігти до кордону… Адже нещодавно 103 бригада ТрО зазнала великих втрат…», — йдеться у дописі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Ми почали з того, що перевірили наявність офіційних згадок про крадіжки у львівських банках. Так, 25 березня 2024 року патрульна поліція Львівської області дійсно опублікувала (архів) допис про пограбування банку на вулиці Володимира Великого.
Двох чоловіків, яких підозрюють у скоєнні злочину, затримали у Львові майже одразу. Зазначимо, що про перетин кордон не йдеться (на відміну від допису у пропагандистському каналі).
Згідно з даними Національної поліції, особи чоловіків встановлені — ними виявились двоє львів’ян віком 31 та 40 років.
«Правоохоронці вилучили у них речові докази причетності до вчинення злочину – гроші та ювелірні вироби, викрадені з банку, молотки та інше. Сума викраденого наразі встановлюється, — йдеться в матеріалах справи.
Також у патрульній поліції наголосили, що затримані особи не мають жодного відношення до військових, окрім елементів одягу.
Наразі чоловіків затримано в порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України. Вирішується питання щодо повідомлення їм про підозру у вчиненні злочину та обрання запобіжних заходів. Досудове розслідування триває.
Отже, маємо справу з маніпуляцією. В такому випадку пропагандисти викривили суть реальних подій. Так, у Львові справді пограбували банк. Проте правоохоронці затримали ймовірних зловмисників не під час перетину кордону, а безпосередньо у Львові, до того ж самі затримані не є військовими. Подібна дезінформація робиться з метою дискредитувати українську армію та її військовослужбовців.