Російська пропаганда часто використовує маніпуляції, зокрема вдаючись до виривання окремих фактів з контексту. Так, до нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно народний депутат України Олексій Гончаренко запропонував залучити дітей до виробництва снарядів. Детальніше — у нашому матеріалі.
Що сталося?
8 січня 2024 Telegram-канал «Всевидящее ОКО 🇺🇦 Украина | Новости» опублікував фрагмент з ефіру українського телевізійного каналу «Еспресо TV», де народний депутат України Олексій Гончаренко промовив наступні слова:
«Під час Другої Світової війни навіть діти, в перевезених заводах на Урал, стояли та виготовляли снаряди. Чому ми не можемо сьогодні цього зробити? Я думаю, що це має бути нашим завданням номер один»
Проте, цю новину «підхопили» та викривили безліч російських пропагандистських Telegram-каналів, серед яких найбільше переглядів отримали публікації «Мир сегодня с “Юрий Подоляка”», «Readovka», «Операция Z: Военкоры Русской Весны», «NЕ.САХАР», «Украина.ру», «Дядя Слава», «Осташко! Важное», та «VOBLYA». Загалом, якщо враховувати й інші Telegram-канали, охоплення аудиторії, що переглянули новину становить більше 4-х мільйонів користувачів.
«Усіх дітей до станків виготовляти снаряди!», — йдеться в пропагандистських дописах.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Поширену в інтернет-мережі заяву, Олексій Гончаренко зробив в ефірі телеканалу «Еспресо TV», випуск якого був опублікований 8 січня на офіційній YouTube-сторінці каналу. Сама цитата починається з 15:29 хвилини відео. Проте, контекст, в якому вона була висловлена бере початок з 14:47 хвилини. Цілісна думка Гончаренка разом з зазначеною цитатою звучить наступним чином:
«Людський ресурс має бути самим головним, самою головною нашою задачею — зберегти його. І тому наступати по мінних полях на бетонні російські укріплення — це точно не наш шлях. Наш шлях — виснажувати росіян, нехай вони “сточуються”, атакуючи нас. Нас не влаштовує будь-яке інше співвідношення втрат, менше ніж один до восьми. При будь-якому іншому співвідношенні ця війна вже не йде на нашу користь. Тому нам потрібно берегти людей, розвивати ВПК, працювати на зовнішній арені, щоб отримувати підтримку. Але також нам життєво важливо ставати незалежними: хоча б в тому, в чому можемо. Виробляти снаряди. Під час Другої Світової війни навіть діти, в перевезених заводах на Урал, стояли та виготовляли снаряди. Чому ми не можемо сьогодні цього зробити? Я думаю, що це має бути нашим завданням номер один».
Тобто, Гончаренко висловив думку, що в існуючих умовах мобілізації потрібно берегти людей, не використовуючи їх для «наступу по мінних полях» на росіян. Навпаки, як зазначає Гончаренко, потрібно виробляти та розвивати сучасні військові технології для успішного ведення війни.
Ці твердження він підкріпив прикладом з історичного минулого, згадавши практики, які використовувала радянська влада в суспільстві.
Отже, фраза Олексія Гончаренка щодо заклику долучати дітей для виготовлення снарядів, без попереднього контексту, втрачає головний посил. А саме необхідність збереження людського ресурсу та фокусу на розвитку оборонної промисловості країни. Тож, ми маємо справу з маніпуляцією.