Маніпуляція. Через дії уряду в Україні зростає безробіття, особливо серед осіб віком до 35 років

Анна Орманжи - 28 Квітня 2024 | 15:49

У рамках наративів з дискредитації уряду України, процесів мобілізації та просування тези про занепад України, пропагандисти поширили новину, що рівень безробіття в Україні постійно зростає. За доказ наводять березневі дані щодо кількості зареєстрованих безробітних. Так, збільшення на 8 % здебільшого за рахунок осіб до 35 років пов’язують здебільшого з новим законом про мобілізацію. Що не так з цією новиною читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

З 22 квітня 2024 року російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «СЛОВО НАЁМНИКА», «Шейх Тамир», «V Рука Кремля Z» та інші почали поширювати новину про те, що в Україні постійно зростає рівень безробіття. Стверджується, що за березень 2024 року кількість зареєстрованих безробітних зросла в Україні на 8% до 118,5 тисяч громадян і здебільшого рівень безробіття зростає саме серед осіб до 35 років. Також в новині просувається теза про те, що поганим показником для економіки України є те, що на фоні зростання безробіття відбувається зростання кількості вакансій.

«За даними Нацбанку України (НБУ), кількість зареєстрованих безробітних громадян зросла в березні на 8% до 118,5 тис. осіб. При цьому наголошується, що найбільша кількість безробітних зростає серед осіб віком до 35 років. І така тенденція повторюється вже не один місяць поспіль», йдеться у дописі.

Такі тенденції пропагандисти пов’язують з декількома причинами, зокрема з новим законом про мобілізацію, який як стверджується, суттєво зменшує число осіб та підприємств, які можуть скористатися бронюванням.

«Новий закон про мобілізацію суттєво скоротив кількість осіб та підприємств, які можуть скористатися «бронню», – йдеться у дописі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Показники безробіття в Україні

На офіційному сайті НБУ у розділі «Макроекономічні показники»  публікуються статистичні дані, які збираються та складаються Державною службою статистики та Державною казначейською службою України.

Проаналізувавши показники у зведеному файлі на сайті НБУ, ми з’ясували, що:

  • зростання безробіття відбувається не постійно, така тенденція фіксується з грудня 2023 року, тобто протягом останніх 4 місяців. До грудня 2023 року – зафіксована стабільна тенденція зниження;
  • за березень місяць загальна кількість зареєстрованих безробітних збільшилась на 7,9%, зі 109,8 тисячі до 118,5 тисяч осіб, серед яких 91,9 тисячі жінок і 27,1 тисячі осіб до 35 років;
  • кількість безробітних осіб віком до 35 років зростає з січня 2024 року, тобто протягом 3 місяців, зокрема за березень зросла на 2,3 тисячі осіб;
  • зростання загальної кількості безробітних здійснилось здебільшого не за рахунок осіб до 35 років, а за рахунок збільшення чисельності безробітних жінок протягом 4 місяців, за березень – на 7,6 тисячі осіб;
  • показники за березень 2024 для обох категорій нижчі ніж показники річної давнини за березень 2023 року;
  • потреба роботодавців у працівниках на заміщення вільних посад зростає протягом останніх 4 місяців, за березень зросла з 41 тисячі до 44, 5 тисяч осіб;
  • навантаження на одне вільне робоче місце протягом 4 місяців залишається на одному рівні, 3 особи на одне місце.

Тож зростання показника потреби роботодавців у працівниках дійсно фіксується. Однак на показник безробіття, як і на показник пропозицій від роботодавців впливають дуже багато чинників. Серед найбільших повномасштабне вторгнення РФ в Україні, що призвело до міграції громадян як за кордон, так і всередині країни, знищенню та міграції підприємств, організацій тощо.

Об’єднання пропагандистами тенденцій одночасного зростання для цих показників є викривленням інформації щодо відображення стану на ринку праці.

Кількість зареєстрованих безробітних дійсно зростала протягом останніх чотирьох місяців. Зокрема за березень цей показник збільшився на 7,9% до 118,5 тисяч осіб. Однак пропагандисти викривили інформацію про те, що зростання кількості безробітних відбувається в Україні постійно, а також про те, що збільшення відбувається здебільшого за рахунок осіб до 35 років.

Насправді збільшення кількості безробітних в Україні фіксується протягом останніх чотирьох місяців і відбувається це здебільшого саме через зростання цього показника серед жінок.

Новий закон про мобілізацію

У квітні цього року був ухвалений та підписаний Закон України 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, який набере чинності 18 травня. Даний закон змінює зміст статті 25 «Організація і порядок бронювання військовозобов’язаних», яка міститься у чинному Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Так, згідно зі змінами до статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:

  • вводиться уточнення щодо посад для бронювання військовозобов’язаних в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування;
  • додається норма щодо бронювання військовозобов’язаних в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції України, НАБУ, ДБР, органах прокуратури, Бюро економічної безпеки України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній кримінально-виконавчій службі України, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування, а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
  • норма щодо бронювання військовозобов’язаних на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в новій версії переходить у пункт 4 та доповнюється умовою встановлення Кабінетом Міністрів України таких підприємств як критично важливих для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період. 

Тобто, пропагандисти викривили інформацію щодо нового закону про мобілізацію та норм скорочення осіб та підприємств з можливістю бронювання військовозобов’язаних. Законом 3633-IX вводяться деякі уточнення щодо бронювання, зокрема для держслужбовців та окремої категорії підприємств. Однак, сам порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов’язаних визначаються нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, які наразі не зазнали змін.

Ми хочемо звернути увагу, на фокус уваги, що відслідковується у подібних аналітиках від російських пропагандистів. Де серед причин безробіття вбачається дії уряду чи інші чинники, але замовчується головна причина. А саме повномасштабне вторгнення Росії в Україну, що спричинило, не тільки міграцію громадян як за кордон, так і всередині країни, знищення та міграцію підприємств, але й тимчасову окупацію територій на котрій залишилися не тільки домівки, а й робочі місця українців.

Висновок: маніпуляція

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.