Запроваджені в Україні правила для роботи акредитованих представників медіа в зоні бойових дій не повинні заважати ЗМІ висвітлювати події на фронті, йдеться в заяві Комітету захисту журналістів.
Відповідно до нових правил, журналістам забороняють працювати в «червоній» зоні, яка вважається найбільш небезпечною. У «жовтій» можна працювати лише в супроводі військового пресофіцера, у «зеленій» зоні — вільно. Визначають такі зони керівники та командири оперативно-стратегічних угрупувань військ.
На сьогодні таке зонування фактично забороняє журналістам виконувати свою роботу, розповіла Оксана Романюк, керівниця ГО «Інститут масової інформації». За її словами, медіаорганізації та журналісти впродовж тривалого часу вели переговори з владою про умови роботи ЗМІ у воєнний час.
Медійники рекомендували робити зони, однак із використанням «червоних» лишу у виняткових випадках. Зараз же до червоної зони входить понад кілька десятків населених пунктів.
Програмний директор CPJ Карлос Мартінес де ла Серна наголошує, що українська влада має надати журналістам можливість продовжувати висвітлювати вторгнення Росії в Україну, й утримуватися від ухвалення правил, що заважають це робити.
На думку CPJ, військове командування має проконсультуватися з місцевими журналістами та пресгрупами, аби розробити загальні правила, які водночас могли б убезпечити репортерів та дозволити їм вільно працювати. Комітет захисту журналістів також звернувся до Міністерства оборони України електронною поштою, однак станом на 23 березня — відповіді не отримав.
Що сталося?
- В Україні з 3 березня змінили правила отримання журналістами акредитації під час воєнного стану. Крім того, командувачі в районах відповідальності отримали право визначати «червону», «жовту» та «зелену» зони для роботи медійників.
Уразі порушень правил роботи представників медіа — скасовують акредитацію та передбачена можливість зупинення її дії на час з’ясування обставин порушення.
- Також запровадили прескарту нового зразка зі строком дії до шести місяців, попередні прескарти діятимуть до 1 травня 2023 року.
13 грудня 2022 року Верховна рада ухвалила новий закон «Про медіа».
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.