Що таке колівінг?
Колівінг – формат спільного проживання. Від гуртожитку та оренди квартири із сусідами колівінг відрізняється тим, що тут проживають люди, які мають спільні наміри і проводять спільні заходи та вечері.
Це може бути велика квартира, яку спільно орендують стартапери або айтішники. Для людей, які вибирають для себе цей формат, головне – особливе середовище, ком’юніті, спілкування з людьми, близькими по духу.
Трохи історії колівінгу
Перший колівінг зародився у 2006 у Кремнієвій долині, штаті Каліфорнія. На тлі зростання цін на нерухомість у Сан-Франциско молоді співробітники IT-компаній вирішили колективно орендувати порожні маєтки. Вони перетворювали приміщення в житлові та робочі простори із загальними кухнями, вітальнями, санвузлами, прибиранням і доставкою їжі. Витрати на утримання «спільного господарства» ділили порівну.
Колівінг – оптимальне рішення під час подорожей, віддаленого співробітництва, зростання орендних ставок. Зараз молодим фахівцям простіше не прив’язуватися до нерухомости й мати можливість змінити місце проживання в будь-який момент життя. Це усвідомлюють й інвестори на ринку нерухомости.
Особливості колівінгу
- До складу колівінгів входить коворкінг – простір для спільної роботи, комунікації і спілкування, а також для дозвілля. Завдяки складній функціональній структурі мешканці мають доступ до всього необхідного для комфортного життя в одному місці.
- Колівінги розташовують або у великих містах, або ближче до природи.
- Проживаючи в колівінгу, людина винаймає не просто кімнату, а цілу квартиру, тому що більшу частину часу проводить у загальних зонах: кухні, вітальні. Тут можна поговорити, пограти в настільні ігри, підтягнути англійську мову або влаштувати тематичне свято.
- У колівінгах немає двоярусних ліжок, а в одній кімнаті живуть максимум дві-три людини.
- У кожної спільноти свої правила.
- Тут поважають особистий простір людини. У резидентів зазвичай окремі кімнати (або огороджені частини кімнат), де можна сховатися від сторонніх очей.
- Вартість колівінгу часто менша від оренди всієї або частини квартири. У цю ціну також входить робоче місце, комунальні послуги, регулярне прибирання та інші витрати.
- Люди, які мешкають тут, працюють у будь-який час доби, не прив’язані до графіку.
- У колівінгу може проживати від десяти до ста осіб: різні професії, компанії і життєві погляди.
- Колівінги часто спонсують і організовують майстер-класи, лекції, соціальні проєкти та інші спільні заходи.
Фото: Z-House
Різновиди колівінгів
Колівінги умовно поділяються за такими чинниками:
- Розташування. Колівінги бувають у центральних районах міста, передмістях мегаполісів, житлових комплексах і переобладнаних промислових будівлях.
- Вартість оренди. До неї можуть входити комунальні послуги, меблі та техніка на вибір, постільні та туалетні приналежності, послуги спортзалу або басейну. Періодичність оплати: щотижнева / щомісячна, набагато рідше – подобова.
- Розміри апартаментів. Одним простіше адаптуватися в колівінгах на 10-15 людей, а іншим – на 50 і більше.
День резидента
Як правило, день у колівінгу складається з ранкових робочих сесій, зустрічей, обіду, денної робочої перерви, а також обідніх або вечірніх заходів у групі. Ось приклад типового розкладу дня у колівінгу:
8:00 – підйом, похід на кухню за кавою (або можна приготувати каву для всіх) і сніданок
9:00 – початок роботи, кілька годин на важливі завдання, дзвінки і обговорення ідей з колегами
12:00 – перерва на обід
15:00 – перерва
17:00 – кілька годин роботи, завершення різноманітних завдань, які виникли протягом дня
19:30 – вечеря в місцевому ресторані або барі
23:00 – час спати
Фото: Z-House
Поради з етикету для мешканців колівінгу
Ось кілька порад, прийомів і правил етикету, які допоможуть вам зрозуміти, що вам потрібно зробити і чого потрібно уникати, мешкаючи у колівінгу:
Що потрібно робити
Бути активним членом спільноти. Приєднуйтеся до подій, зустрічайтеся із сусідами по кімнаті і з іншими мешканцями, а також беріть активну участь у спілкуванні з тими, з ким ви живете.
Дотримуйтеся правил будинку щодо інших мешканців: не галасуйте і не порушуйте їхній особистий простір. Якщо вам складно стежити за порядком, виберіть одну кімнату і обмежте свій безлад нею.
Не соромтеся. Вам потрібно бути самодостатнім, продуктивним членом спільноти.
Фото: Z-House
Чого не варто робити
Бути відлюдником. Вам не потрібно весь час бути соціально активним, але вам не вдасться уникнути всіх, коли ви живете в такому співтоваристві.
З’ясовувати стосунки з кожним мешканцем. Робіть свою справу і внесок, підтримуйте чистоту, порядок у домі і будьте доброзичливим.
Відволікати будь-якого, хто надів навушники. Навушники означають, що хтось працює або розмовляє по телефону, або просто не хоче говорити.
Порушувати правила, з якими ви погодилися спочатку.
Список колівінгів в Україні
Z-House – Полтава
Stockholm Studios – Ірпінь
Вільний Простір – Львів
Molfar.kha – Харків
Domivka Coliving – Київ
Vilnyy – Київ