Ще зі шкільних часів укрліт асоціюється із завченими напам’ять віршами, конспектами та підготовкою до ЗНО. Варіанти сприйняття інформації стрімко розширюються, однак застаріла система освіти заповільно інтегрує ед’ютеймент (навчання через розваги) у навчальну програму. Тож поки цей напрям опрацьовують медіа, рекламні агенції та театри. Пропонуємо через гру, сміх і задоволення зануритись у «двіжовий» світ укрліт.

Шевченко

Шевченкобот

Творці проєкту прагнули показати, що українська культура ближче, ніж здається, а поезія та постать Тараса Шевченка можуть бути цікаві не лише науковцям та вчителям, а й поколінню ТikTok. Кожен охочий у телеграмі чи месенджері може поставити як філософські запитання, так і обговорити погоду за вікном або блокчейн арт – не обмежуйте вашу фантазію. 

Команді platfor.ma дуже хотілося довести, що Тарас Шевченко – це не присипаний нафталіном дід і не портрет під вишитими рушниками в класній кімнаті. Це справжній агент змін XIX століття, що мав непересічну долю, почуття гумору і зухвало носив смушкову шапку. І місце цій постаті не лише в списках літератури, а й у смартфонах.

 

AR Шевченко

У день народження Тараса Григоровича компанія Advin Ukraine допомогла йому заговорити однією мовою з діджитал-поколінням. За словами творців проєкту, Кобзар «повертається», щоб нагадати: впізнаваність та актуальність його ідей не повинна залишатися тільки на сторінках підручників з української літератури. Він з’являється в доповненій реальності, щоб стати ближчим до сучасних українців.

Легендарний поет не боїться жартувати із себе та натякає: якби він жив зараз, міг би стати непоганим блогером: «Якби я міг дивитися на вас зі стогривневої купюри – намалював би себе хоча б з усмішкою».

Леся Українка

Інстамаска Лесі Українки

 З нагоди ювілею Лесі Українки instagram-користувачі можуть приміряти на себе три образи Лесі Українки (FemmeModern, Блакитна Троянда, Саламандра). Кожен охочий може вільно додавати візуальні матеріали та створювати власні сторізи. Як натхнення для створення кожного образу розробники використали деталі з портретів Лесі Українки, зокрема аксесуари та елементи одягу мисткині. Instagram-маску розробили Міністерство культури та інформаційної політики разом з агенцією Postmen.

А на сайті identity.150imenlesi.org можна безкоштовно завантажити візуальні матеріали, щоб створити власні ілюстрації та проєкти. Представники креативних індустрій, українські виробники, громадські та культурні організації можуть активно використовувати айдентику «Леся Українка: 150 імен» для ексклюзивних та лімітованих колекцій.

Плакати Шевченка та Лесі

2019-го року відбувся спільний проект ілюстратора Олександра Грехова та Національного музею імені Тараса Шевченка. У серії плакатів «Квантовий стрибок Шевченка», розвішаних на київській станції метро, можна було побачити письменника в образі Фріди Кало, Джека Горобця, Термінатора, Людини-павука, Гаррі Поттера, Дарта Вейдера та інших відомих персонажів. Тоді виставку закрили достроково, бо плакати зіпсували вандали.

На підтримку виставки Грехова ілюстратор видання The Devochki Леся Мазаник створила ілюстрації з Лесею Українкою. На плакатах українська письменниця і поетеса постала в образах Фріди Кало, Мерилін Монро, Одрі Хепберн, Нефертіті, Анни Вінтур, королеви Єлизавети, Чудо-жінки і самого Тараса Шевченка.

ЛітДвіж

ЛітДвіж – некомерційний культурний проєкт, який має на меті сформувати в молоді позитивне сприйняття української літератури та її авторів. Його заснувала команда піар-агенції HAVAS PR Kyiv за підтримки видавництва «Ранок» та громадської спілки «Освіторія». На сайті можна знайти небанальні історії із життя 12 апостолів української літератури: Шевченка, Лесі Українки, Франка, Сковороди, Котляревського, Довженка, Куліша, Остапа Вишні, Миколи Хвильового, Тичини, Кобилянської та Івана Нечуй-Левицького.

«Ми віримо, що проєкт допоможе знизити рівень упереджености щодо української літератури і продемонструє, що українські автори – це талановиті “двіжові” цікаві особистості, а не зажурені і сповнені скорботи похмурі обличчя в підручниках, – зазначає команда ЛітДвіжу. – Адже українська література – це також про її кльових письменників, які обожнювали пармезан з вином, пранкерили друзів, придумували нові слова, творили-робили-страждали-закохувалися і не забували посміхатися».

Меми та Котляревський

Twitter Котляревського

2016-го року творці «Артефакту» пофантазували, які дописи у твіттер робив би «медійний парубок» Іван Котляревський. Тепер можна швидко згадати основні факти біографії письменника, прочитавши її у такій короткій та зручній формі класичного твіту. У списку інтересів відомого полтавця зазначено: «Копірайт давньоримської літератури, поезія, педагогіка, бурлеск, драматургія. Інколи ходжу у військові походи, збираю козацькі полки, створюю літературні мови».

 

Файні меми про укрліт

В інформації лаконічно зазначено: вiдроджуємо українську лiтературу. А в стрічці фейсбуку можна знайти влучні адаптації про пастку українізації, відтінки Багряного та імпресіоністичні сновидіння Коцюбинського.

Тести

Літератест допоможе згадати 16 цитат з творів українських письменників. Наприклад, пригоди «Тореадорів з Васюківки» Нестайка, сварки «Кайдашевої сім’ї» Нечуя-Левицького чи залицяння «За двома зайцями» Старицького.

Тест: Який ти персонаж з укрліт?

Цей тест з майже нескінченною кількістю результатів (тут усі – від липи до Тетерваковського), який точно визначить не тільки який ти персонаж, а ще й пояснить що із цим робити. Обери телевізійне шоу, весільних музик й улюблений коктейль, а інтернет-доля вирішить, що в душі ти Федько-халамидник і точно міг би стати героєм творів Хемінгуея.

Театр

Страждання на Гончарівці. Театр Нєфть

У межах фестивалю «Квітка Day» виникла комбінація класичної п’єси Квітки-Основ’яненка і некласичного підходу «Нєфті», вдалий приклад, як можна апгрейднути класику. Соціально-побутові страждання українців актори розкривають під ритми хіп-хопу і джазу, а заправляють цей мікс сарказмом і жартами. Під час вистави на стіни проєктується генеративний відеоарт. Музиканти грають на саксофоні й електрогітарі. Усі музичні композиції авторські й від душі качають зал під ці ритми.

Театр 360. Шинель

Культурний проєкт «Театр 360 градусів» готує онлайн-прем’єру відеовистави з використанням саунд-технологій «Шинель» на день народження Миколи Гоголя. Прем’єрний показ відбудеться 1-го квітня. Наступні 10 днів перегляд буде доступний за безкоштовною реєстрацією на сайті. «Шинель» – це сімейна вистава Театру на Подолі українською мовою за мотивами історії про Акакія Акакійовича. Головний герой зіткнувся з неприйняттям суспільства, глузуванням і булінгом. Унікальність вистави також у тому, що саундтрек і музичний бекґраунд для відеоверсії записали на сцені театру у виконанні симфонічного оркестру «Віртуози Києва».

У листопаді 2020-го вже відбувся перший онлайн-показ відеовистави з елементами 3D «Камінний господар» на основі твору Лесі Українки (режисер Іван Уривський).

ЦСМ «Дах». Re:post-опера «LE» – це дослідження простору й звуків у тісному контакті зі словом Лесі Українки. До 150-річчя поетеси режисер Влад Троїцький та формація Nova Opera підготували Re:post-оперу LE, яку можна подивитись у записі. В опері задіяли екзотичні інструменти: ситару, колісну ліру (модель «Харді-Гарді»), кобзу, волинку, шумовий барабан. Такий музичний вибір нагадує про інтерес Лариси Косач до культури Сходу та зокрема Індії.

«Леся – це не ікона. Вона любила, боролась із хворобою, мандрувала, мріяла, хуліганила, мала непрості діалоги з матір’ю, а також була активною у творенні своєї країни, – зазначає режисер Влад Троїцький. – Важливо пам’ятати її просвітницьку історію. В її оточенні мріяли про вільну Україну. Іван Франко, Олена Пчілка, Михайло Драгоманов, Микола Лисенко, Леся Українка заклали смисловий фундамент майбутньої держави, стали популяризаторами української мови, фольклору у міській культурі».

Теги:

#література