Детективи НАБУ за процесуального керівництва САП повідомили про підозру колишньому керівнику Департаменту Міноборони, власниці та директорам компаній-постачальниць, а також фізичній особі у справі про розкрадання державних коштів на закупівлі продуктів харчування для ЗСУ.
Про це 2 квітня повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
За даними слідства, у 2022-2023 роках Міністерство оборони закуповувало комплекти продуктів за каталогом із 409 найменувань. Так, підозрювані завищували ціни на найбільш затребувані товари та занижували на менш популярні, що створювало ілюзію ринкової вартості комплекту.
«Наприклад, 50 % вартості загальної поставки за договором, а це близько 1,2 млрд грн, припало всього на 40 видів продуктів із 409, а ціни на них були завищені. І навпаки, 27 видів продуктів із заниженими цінами було поставлено для ЗСУ на суму всього 3,6 млн грн, що становить лише 0,14 % вартості таких продуктів», – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що також здійснювалися маніпуляції із сезонністю.
«Так, постачальники визначали в каталогах аномально низькі ціни на сезонні продукти. Наприклад, вартість черешні згідно з ним становила всього 8 грн/кг, полуниці – 10 грн/кг, смородини чорної – 10 грн/кг тощо. На перший погляд, Міноборони здійснювало вигідні закупівлі. Але відповідно до затверджених нормативів указані сезонні продукти взагалі не могли замовлятись військовими частинами протягом строку дії договорів, оскільки їх укладено після завершення періоду, протягом якого такі сезонні продукти могли бути замовлені», – йдеться у повідомленні.
Уточнюється, що посадовець Міноборони, підписуючи договори, не звертав уваги на ці порушення.
У результаті за серпень-грудень 2022 року дві компанії отримали незаконно понад 733 млн грн, частина яких була виведена за кордон – ймовірно, на купівлю готелів у Хорватії та іншої нерухомості.
Після початку розслідування у 2023 році та розголосу в медіа, включаючи інформацію про закупівлю яєць по 17 грн за штуку, ціни на 11 основних продуктів знизили, що допомогло запобігти втратам у 788 мільйонів гривень. Також Міноборони змінило порядок закупівель, запровадило пілотні проєкти.
Наразі слідство триває, встановлюються інші причетні особи.
Читайте також
- САП вимагає конфіскувати майно родини екскерівника харківського ТЦК на суму понад три мільйони гривень.
- НАБУ пропонує створити реєстр майна, яке потребує релокації з прифронтових територій.
