Кава, що росте у кавунах. Новий вид сувенірів з Херсонщини

Даша Котєльнікова - 09 Листопада 2021 | 23:30
Каа, що росте у кавунах

Багато міст України мають власний «візитний» продукт. Їдучи додому з відпочинку чи відрядження, люди везуть львівську каву з шоколадом, відомий Київський торт або Карпатський чай. Все залежить від міста.

Туристична Херсонщина влітку славетно відома своїми кавунами. У сезон їх навіть відправляють баржами в інші міста. З ягоди роблять варення та інші крафтові продукти. А якщо ми скажемо вам, що насолоджуватися херсонськими кавунами тепер можна буде цілий рік? Завдяки кавовим поштовим баржам.

Місцеві підприємці запустили крафтове виробництво «Херсонської кави», що росте в кавунах. Ми поспілкувалися з одним із засновників Костянтином Дудченко. Костя у кавовій індустрії вже близько 9 років. Він брав участь у відкритті декількох крутих кав’ярень у Херсоні, які все ще готують стабільно смачну каву та навіть проводив навчання у школі бариста. Херсонець розповів про їхній продукт, його появу, а як бонус поділився, секретами приготування смачної кави вдома.

Костя, бариста & підприємець з Херсона

Це точно не було спонтанно. Я подумав, що Херсон – дуже кавове місто. У нас багато кав’ярень, вони постійно відкриваються, інколи закриваються. Однак все одно, якщо взяти за приклад якесь європейське місто, у них часто хороших кав’ярень менше ніж у Херсоні. І я міркував, що у нас місто кави й місто кавунів. І тоді мені спало на думку, що кавове зерно чимось схоже на насіння в кавуні. Довгий час цю ідею ще доопрацьовували.

У Херсонської кави є власна історія, звідки вона взялася. Якщо коротко, за легендою зерно цієї кави виросло прямо в кавуні.

Ця легенда ще існувала до нас, і хто її вигадав, і чи то правда, чи ні, не знає ніхто. У будь-якому разі люди з часом запитали б, звідки там у кавуні взялася ця кава. У Львові, наприклад, добувають каву в копальнях. І вони розказують, чому так, як її добувають, хто, звідки це взялося. Це певний спосіб максимально доступно пояснити, що воно таке, та зануритися в події, які відбувалися давно.

Останнім часом самі херсонські кавуни та продукти з них уже можна назвати хайповими. Лише за останні кілька років на Херсонщині кількість сувенірних цікавинок для туристів, пов’язаних з ягодою, стрімко зросла. Тут почали робити мед, малювати його на полотнах та навіть влаштовувати екскурсії на поля з дегустацією. Чи є ця кава «дитиною» хайпу?

Я б так не сказав. Десь роки чотири тому я порушив для себе питання розвитку бренду міста. Мені подобалося впливати на побудову бренду Херсона та спостерігати за цим. У той час туризмом майже ніхто не займався, сьогодні ж це поступово популяризується. Ця ідея також кристалізувалася, їй теж був потрібен час. Десь люди під’єднаються, десь влада, й туризм розвиватимуться. Цей продукт – це наше долучення до створення бренду міста. Люди знають нас як кавунове місто. Більшість туристів чесно вважають, що в нас кавун на сніданок, обід та вечерю. Що вони в нас на вулиці ростуть під деревами. Ну люди нас так бачать. Окрім цього, як я казав, ми ще й кавове місто.

Від створення ідеї до старту продажів минуло шість місяців. З них два місяці – це реалізація.

4 місяці були такі: виникла ідея , команда її обдумувала, довго приймала рішення. Кава з кавуна, а як далі, що й де. Потім просто вирішив, що треба брати й робити. Потроху почалися капінги, ми тестували продукт, підбирали ідеальний бленд.

Ізі дріп з херсонською кавою. Просто прикольно виглядає

Для кави створювали золоту середину, щоб вона підходила і для альтернативних методів приготування, і для класичного еспресо.

Як реагує спільнота не з Херсона? Звідки вже були замовлення?

Був, наприклад, випадок: киянин був у Херсоні, їхав влітку з моря і спробував цю каву в нас. Через деякий час зателефонував і замовив уже на подарунок знайомим у Харків. Ще було цікаве повідомлення, дівчина чомусь не захотіла замовляти через Розетку й написала нам напряму. Не знаємо, чому так вийшло. Загалом реагують гарно, негативу поки немає. Люди іноді чіпляються до будь-чого, і я це розумію, ну й те буває не так, і се. Легенда також могла мати якийсь хейт, але його, на щастя, не було. Львів замовляв, Одеса, Харків, Київ, ще в Парижі наша кава вже є.

Якщо ви не суперпрофі в приготуванні кави або не маєте особливих інструментів для її приготування, тут вже все продумали.

Ми підбирали бленд, щоб і під еспресо-машину підходило, і під фільтр. Тобто ті ж гейзерні кавоварки, турки, V60 – у них кава виходить смачна.

Обсмаження кави обрали омні. Ця техніка універсальна для будь-якого методу приготування та націлена на розкриття смакових якостей зерна.

Наприклад, еспресо розкриває більш шоколадні нотки в каві, фільтр більш цитрусові, кислотні. Омні знаходиться по середині. І залежно від методу кава буде грати по-різному.

Як ви далі просуватимете продукт: як сувенірна продукція чи як незалежний якісний кавовий продукт?

Як ми вказуємо на сайті, Херсонська кава – це якісна смачна кава для щоденного вживання. Коли ми її розробляли, була ж можливість запхати туди найдешевшу, найгіршу каву й розраховувати на те, що люди поведуться на наліпку та історію. Можливо, людина купить і така: «Ну це на подарунок просто». А потім спробує й замість очікувань посереднього напою отримає смачний продукт.

За три місяці продажів уже 258 пачок надіслали поціновувачам кави.

Підтримки з боку влади не було, бо ми її в принципі й не просили. Є заклади-партнери, в яких просто можна купити нашу каву. Я на той момент уже обрав мережу партнерів, з якою ми б хотіли співпрацювати. 10% відпало, бо це не їхній профіль, а всі інші погодилися допомогти.

А про гранти не думали? Зараз часто підтримують крафтове виробництво.

– Доки ти не сказала, я не розглядав такий варіант. Але тепер думаємо залучати. Просто, наприклад, лише обсмаження коштує 60 000 €. Я не думаю, що нам їх хтось дасть.

Всі фішки півдня: кава, кавун та море

Костя розповів лайфхаки для смачної кави вдома.

  1. Змелюйте каву безпосередньо перед вживанням. Мелена кава буде дуже швидко вивітрюватися, втрачати аромат. Тому краще змелювати маленькими порціями на кілька разів.
  2. Зберігайте каву у фірмовій упаковці. Вона вже набрала в себе аромати цієї кави, і зерну не доведеться його віддавати. Якщо насипати в банку, де раніше була інша кава, запахи можуть змішатися.
  3. Вода дуже важлива для приготування кави. Я думав, що такого не може бути, але люди використовують воду з-під крану. Цього робити просто не можна. Вода має бути якісною та чистою.

Наступні поради – рівнем повище, для особливих поціновувачів кави.

  1. Помол має бути підібраним під метод приготування. Бо під еспрессо один помол, а під альтернативу трохи інший. Якщо у вас немає кавомолки, то можна попросити десь у кав’ярні змолоти під необхідний вам спосіб приготування.
  2. Температура також має відповідати методу приготування. Іноді різниця у 2–3 градуси може вирішити багато.
  3. Вага. Важливо витримати пропорцію меленої кави до води. Приблизно це 7 грам кави на 100 мл води. Але в кожного методу це відношення може змінюватися.
Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.