Сьогодні продовжується евакуація людей з населених пунктів на правому березі Дніпра, які постраждали в результаті вибуху на Каховській ГЕС. Ситуація на окупованому лівому березі критична  – росіяни втекли з затоплених селищ та міст, залишивши людей напризволяще. 

6 червня близько третьої години ночі російські війська підірвали Каховську ГЕС. У зоні ймовірного затоплення опинилися міста і селища нижче по Дніпру, включно з частиною Херсона — загалом 80 населених пунктів. Голова Херсонської ОВА повідомив про термінову евакуацію з міст та селищ, де відбувається затоплення.

Евакуація

Через катастрофу на Каховській ГЕС у зоні підтоплення опинились 26 населених пунктів деокупованої частини Херсонської області. В цій зоні проживає понад 42 тисячі громадян. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора.

На затоплених територіях працюють майже 1600 українських рятувальників та поліцейських, близько 300 одиниць спецтехніки. З Херсонської області станом на 17:00 евакуювали 1 894 людини. Найбільше людей вивезли з мікрорайону «Корабел» у Херсоні – 1 431. 

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль від імені уряду закликав міжнародні гуманітарні організації взяти на себе питання евакуації людей з окупованих росіянами територій Херсонщини, які потерпають від катастрофи, спричиненої підривом росіянами дамби Каховської ГЕС. Про це йдеться у його відео в Телеграмі.

Унаслідок підриву греблі Каховської ГЕС без питної води залишились сотні тисяч людей. І якщо на тій частині Херсонщини, яку деокупували ЗСУ, проводять евакуацію та допомагають жителям надзвичайники, то на захоплених територіях – люди залишились сам на сам з бідою. Критична ситуація у Корсунці, Кринках, Олешках, Голій Пристані, Кардашинцях, Солонцях, де більшість будинків під водою, з селищ людей не випускають.

Очільник МВС України Ігор Клименко повідомив, що наразі шукають шляхи, як провести евакуацію з лівого берега Херсонщини.

Заступник Міністра внутрішніх справ України Леонід Тимченко поділився додатковою інформацією. За його словами, вже є три звернення до поліції щодо зниклих безвісти у зоні катастрофи у Херсонській області.

Олешківський міський голова Євген Рищук повідомив про перших загиблих внаслідок повені. 

Інформація від Міністерств

  • Через підрив окупантами Каховської ГЕС та спричинену ним повінь триває надзвичайна ситуація на півдні країни. У Херсоні та сусідніх населених пунктах через паводок без світла лишилися майже 20 тисяч споживачів. Підтоплена насосна станція Херсонської ТЕЦ. Основні потужності теплоелектроцентралі – поки поза межами зони ризику. У місті станом на ранок підтоплені і відповідно пошкоджені 129 трансформаторних підстанцій. Також на Миколаївщині внаслідок паводку підтоплені дві сонячні електростанції.  Про це повідомили у Міністерстві енергетики

Міністр енергетики Герман Галущенко зауважив, що підрив Каховської ГЕС порушив цілісність усього вузла. Це означає, що існує ризик, що гідроенергетика, з допомогою якої балансували енергосистему країни, не зможе працювати на необхідну потужність.

  • Масовий мор риби почався на Дніпропетровщині внаслідок терористичного знищення росіянами Каховської ГЕС. Десятки тисяч риб залишилися на обмілілих водоймах. Така ж ситуація найближчими днями може розвинутися в інших постраждалих регіонах країни. Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я та закликали громадян не вживати мертву рибу.
  • У Мінреінтеграції розповіли, що мешканці Херсонщини, які вимушено евакуюються з населених пунктів через загрозу затоплення, можуть знайти житло у безпечних районах країни, скориставшись програмою «Прихисток».
  • Підрив дамби Каховської ГЕС – це найбільший акт екоциду, який росія вчинила з початку повномасштабного вторгнення в Україну. На цьому наголосив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець під час онлайн-брифінгу для українських та іноземних ЗМІ.

За словами Міністра, підрив дамби Каховської ГЕС матиме катастрофічні наслідки:

  • в результаті підриву до річки Дніпро потрапило щонайменше 150 тонн мастила із ризиком подальшого витоку ще більшого обсягу. Пляма нафтопродуктів потенційно може “прямувати” у Чорне море; 
  • у Чорне море також може потрапити і певна кількість утворених внаслідок дій росії відходів руйнації;
  • у зоні можливого затоплення опинилися понад 80 населених пунктів. Адже дамба Каховської ГЕС утримує об’єм близько 18 кубічних кілометрів води;  
  • під загрозою знищення 333 види тварин і рослин, які мають різний природоохоронний статус, та 25 типів оселищ; 
  • деякі екосистеми Україна може втратити назавжди. Зокрема, у нацпарках “Нижньодніпровський”, «Великий Луг», «Кам’янська Січ», “Білобережжя Святослава”;
  • Наприклад, нацпарк “Нижньодніпровський – це понад 80 тис. га природоохоронних земель з рідкісними видами біорізноманіття. Тут є Рамсарські угіддя, а також території, що входять до Смарагдової мережі Європи, тобто визнані найбільш цінними і охороняються європейським законодавством;
  • загалом 9 об’єктів Смарагдової мережі (Дніпробузький лиман, Чорноморський біосферний резерват, Олешківські піски) та 5 Рамсарських угідь – потенційно перебувають у зоні ураження;
  • підірвавши греблю на Каховській ГЕС, окупанти знищили можливість постачання дніпровської води в Крим. Рівень водосховища настільки критичний, що вода просто не потрапить туди по Північно-Кримському каналу.

Читати також: Росіяни підірвали Каховську ГЕС: що відомо

Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.