Міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко ухвалив кадрові рішення на тлі інциденту з медико-соціальними експертними комісіями та незаконне отримання інвалідностей державними посадовцями. Також у МОЗ готують реформу ліквідації МСЕК «не пізніше 1 листопада».

Про це повідомив Ляшко у Facebook. 

З його слів, у період з минулого року МОЗ перевірило понад 90 тисяч справ щодо обґрунтованості рішень МСЕК про встановлення інвалідності чоловікам від 18 до 60 років. Також вони активізували взаємодію з правоохоронними органами — опрацьовано майже 19 тисяч медико-експертних справ. 

Однак, на думку Ляшка, результат «не достатній». Міністр вважає, що перегляд цих рішень, їхнє скасування, аналіз, розгляд оскаржень та робота над удосконаленням процесу «виконувалися неналежно».

Тому Віктор Ляшко звільнив керівників Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ та Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова. 

Також свої посади втратили керівники Центральної МСЕК й працівники МОЗ, які відповідали за цей напрям, про що раніше казали в Кабміні. 

«Всі, хто допомагає неправомірно отримати довідки або чинить перешкоди в їхньому отриманні тим, хто дійсно цього потребує, мають понести відповідальність», — пояснив міністр. 

Водночас МОЗ активізує роботу за всіма визначеними у рішенні РНБО напрямами разом зі всіма залученими до процесу реформування МСЕК органами.

За словами Ляшка, нині триває громадське обговорення представленого кілька тижнів тому законопроєкту, який передбачає, що медико-соціальна експертиза буде проводитися в кластерних [багатопрофільні лікарні — ред.] та надкластерних лікарнях [медзаклади, які надають медичну допомогу в найскладніших випадках захворювань — ред.]. 

Загалом запровадити хочуть цифрові рішення, зміни порядку фінансування та забезпечення необхідною безбар’єрність, кажуть у МОЗ.

Чому це важливо

4 жовтня правоохоронці викрили керівницю медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) у Хмельницькій області, а також її сина — голову обласного Пенсійного фонду — на незаконному збагаченні на мільйони доларів. За словами слідчих, голова МСЕК та її співучасники незаконно оформлювали інвалідність для прокурорів області. Тож уже наступного дня працівники Державного бюро розслідувань повідомили про підозру очільниці обласної МСЕК та взяли її під варту.

А 7 жовтня Печерський райсуд Києва відправив підозрювану під варту на два місяці з альтернативою застави в понад 500 мільйонів гривень.

Згодом «Цензор.НЕТ» написав, що правоохоронні органи Хмельницької області знали про масштабну корупційну схему керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи, адже були її співучасниками. Так, 49 прокурорів, серед яких і обласний прокурор, змогли оформити інвалідність, скориставшись її послугами.

Після цього керівник Хмельницької обласної прокуратури Олексій Олійник звільнився з посади за власним бажанням.

Крім того, на цю справу відреагував і Президент України Володимир Зеленський. Він зазначив, що чекає від правоохоронців, зокрема СБУ, ДБР, Офісу Генпрокурора, відповідних швидких «жорстких рішень». Для цього Зеленський призначив засідання Ради національної безпеки і оборони України.

«На жаль, у тилу тут, в Україні, стаються речі, з якими жодних ворогів не треба. Це реально внутрішній ворог», — сказав Президент.

Водночас Генпрокуратура розпочала масові перевірки правоохоронців не лише Хмельниччини, а й усієї України, включно з Харківщиною. За словами Генерального прокурора Андрія Костіна, наразі виявлено, 61 прокурор Хмельниччини має інвалідність, причому 80% із них (50 осіб) отримали її до початку повномасштабного вторгнення.

Читайте також

  • Усі керівні особи Харківської обласної прокуратури отримали від 430 тисяч гривень пенсій за 2023 рік — ХАЦ.
  • Генпрокурор Андрій Костін подав у відставку: «Багато ганебних фактів зловживань».