Майже десять різних груп та категорій населення в прифронтових територіях України оминає гуманітарна допомога. Серед регіонів, де проживають такі люди, є Харківщина.
Про це стало відомо з соціологічного дослідження, опублікованого на сайті громадської організації «Громадський простір».
В дослідженні, проведеного соціологічною агенцією FAMA, було проаналізовано 182 структури, які в трьох областях — Херсонській, Запорізькій та Харківській — надають гуманітарну допомогу населенню; проведено 28 глибинних інтерв’ю з надавачами гуманітарної допомоги та 33 з її отримувачами.
На підставі цього дослідження вдалося ідентифікувати вісім груп населення, які, попри те, що постраждали від російської агресії, не отримують гуманітарну допомогу.
Отже, дослідники виділили наступні групи:
- Люди, які отримали поранення та/або травми внаслідок війни (поранені цивільні)
За основну проблему вказується відсутність чіткої фіксації цієї категорії на законодавчому рівні та у правовому полі. Як запевняється, ця категорія особливо потребує допомоги через незнання алгоритму дій після отримання першої допомоги та ускладнені бюрократичні механізми.
- Внутрішньо переміщені особи/особи з постраждалих громад, які перемістились з 2014 року
За словами тих, хто постраждав від російської агресії ще з початку війни на Донбасі, тобто в 2014 році, благодійники надають пріоритет в гуманітарній допомозі для постраждалих вже після початку повномасштабного вторгнення.
- Безробітна молодь
Головна проблема — молодь не вважається соціально незахищеною категорією осіб. Ситуацію погіршує втрата роботи, що спричиняє не тільки матеріальні труднощі, але і можливе стикання з маргіналізацією в суспільстві.
- Сім’ї з дітьми, які мають інвалідність
Через обстріли обмежено працюють заклади, куди батьки водили дітей з інвалідністю на заняття.
Родини з інвалідністю часто обмежені у мобільності, навіть у обласних центрах, а психологічна допомога, яку надають здебільшого неурядові організації, не завжди покриває індивідуальні домашні візити.
- Літні люди
Часто літні люди не можуть скористатися допомогою через неможливість отримати інформацію про таку. Тобто ті, хто не користуються інтернетом або не мають смарфтону, завдяки якому можна дізнатися про всі інші види допомоги.
- Внутрішньо переміщені особи/ особи з постраждалих громад
Ті особи, котрі самостійно шукали місце проживання, зазвичай знаходять його у віддалених селах, без розгалуженої інфраструктури. Часто надавачі допомоги працюють в центрах громад, куди зазначеній категорії осіб важко дістатися туди, відтак, часто, допомога для них недоступна. Також часті випадки, коли у людей немає можливості їздити
- Люди передпенсійного віку
Вони не підпадають під окремі групи бенефіціарів, можуть не мати групу інвалідності, чи оформлене захворювання і не мають змоги отримати або змінити відповідний статус.
- Корінні мешканці прифронтових громад
Через ліміт подачі заявок та великий потік частина потребуючих можуть не зареєструватись на отримання продуктового набору чи коштів. Також, як зазначають бенефіціари, існує потреба консультації щодо правильного алгоритму подачі на отримання грошової допомоги.
Деталі запропонованих рішень для подолання цих проблем можна знайти за посиланням.
Читайте також
- На Харківщині планують відкрити гуманітарні хаби щонайменше ще в трьох громадах