Найактуальніші харківські фейки початку травня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Прикордонна територія біля Козачої Лопані в сірій зоні на інтерактивній карті
Фейк. Пропагандистський Telegram-канал «Направленец по Украине» опублікував новину, що частина прикордонної території біля селища Козача Лопань перейшла у сіру зону. На підтвердження у пост додали скриншот карти бойових дій.
Такі зміни на карті, за думкою пропагандистів, пов’язані з тим, що російські диверсанти замінували прикордоння. Ще один доказ, який має підтвердити правдивість цієї «новини» — замінування мостів та залізниці, що нібито зупинило залізничне сполучення. Таку інформацію надають з посиланням на видання «Думка».
Ми перевірили новину й з’ясували: це — брехня.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Насамперед поглянемо на карту, про яку повідомляють фейкороби: на мапі з допису Telegram-каналу цей регіон знаходиться у сірій зоні.
Це скриншот з ресурсу liveuamap.com. Насправді на карті немає такої позначки — її домалювали фейкороби. Крім того, цей ресурс не є офіційною мапою бойових дій. Збір інформації для формування карти відбувається за допомогою відкритих джерел, тому не може відображати реальну ситуацію в зоні бойових дій.
Зауважимо: легенда мапи не передбачає можливості позначення сірої зони.
Перейдемо до «новини» про замінування мостів та залізниці. В умовах активного ведення бойових дій в публічному просторі не поширюють інформацію щодо замінованих логістичних шляхів та мети такого мінування.
Насправді наведений скриншот видання «Думка» стосується ремонтних робіт залізобетонного мосту на ділянці Харків — Козача Лопань. Про це ще 23 квітня повідомила Дергачівська міська рада.
Обмеження мали тривати до 7 травня, але наступного дня міська рада повідомила про відновлення сполучення.
Звертаємо увагу: фейкороби поширили свій допис також 8 травня.
5 років з конфіскацією для ветеранів Другої світової через медалі
Фейк. До нашого бота «Перевірка» надійшов запит з прохання перевірити інформацію про сповіщення від Головного управління національної поліції в Харківській області щодо заборони радянської символіки для ветеранів.
Подібні повідомлення ми знайшли й в проросійських Telegram-каналах.
У дописах зазначено: ветерани, що одягнуть свої ордена, будуть притягнуті до кримінальної відповідальності. Хоча в листі, що фейкороби надають за доказ правдивості власних слів, подібна інформація не вказана.
Ми перевірили цю інформацію й з’ясували: немає підстав їй вірити.
Насамперед зауважимо, що ми не знайшли доказів існування цього листа, проте стаття Кримінального кодексу, яка описана в повідомленні, дійсно передбачає покарання за поширення та виготовлення радянської символіки.
Проте в цьому випадку про навмисні утиски ветеранів не йдеться.
Згідно з сьомим пунктом частини 3 статті 4 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», заборона не поширюється на державні нагороди, медалі та інші відзнаки, пов’язані з Другою світовою війною.
Такий наратив поширювали й за допомогою інших дописів в пропагандистських ресурсах: Telegram-канал «На самом деле в Харькове» поширив «новину», що у 2014 році харківським ветеранам востаннє вдалось прийти на святкування 9 травня «при повному параді», оскільки зараз ця символіка заборонена.
В Україні дійсно засуджується використання символіки комуністичного тоталітарного та націонал-соціалістичного режимів, проте заборони ветеранам одягати медалі та нагороди не існує. Це вигадка пропаганди.
Ветеран Другої світової війни скаржиться на скасування в Харківській області урочистостей на 8 та 9 травня
Маніпуляція. Пропагандистські Telegram-канали активно поширюють відео з літнім чоловіком, що представляється ветераном Другої світової війни. У дописі фейкороби розповідають про заборону проведення масових заходів до Дня перемоги.
Пропагандисти акцентують на забороні лише подібних заходів, натомість, за їхніми словами, дозволено проводити концерти та мітинги проти УПЦ та паради ЛГБТ.
Насправді надана інформація — це маніпуляція.
Відео не стосується подій на Харківщині. Фактчекери «По той бік новин» повідомляють, що оригінал з’явився у 2014 році.
Також ми знайшли повне відео, проте його завантажили в мережу ще у 2017 році.
На відео помітно, що насправді запис зробили в Одесі.
У «По той бік новин» вказують: наразі немає доказів, що чоловік на відео дійсно ветеран Другої світової війни. Також повне відео та дата його публікації підтверджують факт, що Харківської області та «святкування» 9 травня у 2023 році ролик не стосується.
У попередньому спростуванні ми з’ясували: хоч радянська символіка дійсно заборонена, носіння медалей та інших нагород є винятком, що вказано в Законі України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Що стосується публічних заходів 8 та 9 травня — міський голова Харкова Ігор Терехов у коментарі для Суспільного розповів, що заборони проводити такі заходи немає. Проте є рекомендації, які стосуються небезпеки великого скупчення людей.
Зауважимо: на виконання Протоколу №3 засідання Ради оборони Харківської області від 28.03.2023 заборонено проводити масові заходи в приміщеннях театрів, концертних установ, філармоній, клубів, музеїв та бібліотек незалежно від форми власності, в умовах воєнного стану, та на відкритому просторі на території Харківської області з кількістю учасників та глядачів понад 50 осіб. Про це у відповідь на запит журналістів Ґвара Медіа зазначили у Харківській ОВА.
Тому й про навмисну заборону масового святкування Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні не йдеться.
Вилучення дітей у батьків для проведення примусової евакуації
Маніпуляція. У мережі повідомили, що українська влада проводить примусову евакуацію дітей з прифронтових територій, тобто вилучає дітей з сімей.
«Що найстрашніше, це може відбуватися і без згоди батьків», — додають фейкороби.
Насправді це маніпуляція.
Фото, яке використали фейкороби, було опубліковане головою Харківської ОВА. 10 травня Олег Синєгубов дійсно повідомив про завершення евакуації дітей з Великобурлуцької, Вільхуватської, Дворічанської та Петропавлівської громад Харківщини, що постійно під обстрілами.
Проте в дописі вказано, що всі діти евакуйовані разом з батьками чи опікунами.
Примусову евакуацію дітей з цих громад не оголошували. У Харківській області таке рішення прийняли лише для Куп’янської територіальної громади, хоча й це не передбачає вилучення дітей з сімей.
Звертаємо увагу на механізм примусової евакуації дітей, який розробив Кабінет Міністрів.
«Обов’язкова евакуація дітей у примусовий спосіб здійснюватиметься за супроводом одного з батьків, особи, яка їх замінює, або іншого законного представника», — повідомляють в Кабміні.
Також розглянемо фото з евакуації.
На всіх зображеннях поруч з дітьми присутні дорослі, що супроводжують їх, тому про вивезення з громад лише дітей не йдеться.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!