«Формально було, де-факто — ні»: як пройшло «Великоднє перемирʼя» на Харківщині

Ліза Бикова - 22 Квітня 2025 | 11:32

Російська Федерація запропонувала Україні зупинити всі бойові дії з 18:00 19 квітня до 00:00 21 квітня, назвавши таке рішення «Великоднє перемирʼя». Однак вночі 20 квітня, тобто за кілька годин до закінчення «перемирʼя», Президент України Володимир Зеленський виступив зі зверненням, де заявив, що російські військові масовано порушували встановлений режим тиші. Відтак, лише протягом 20 квітня, за його словами, російська армія здійснила 1355 обстрілів, з них 713 — із важкого озброєння, а 673 — із застосуванням FPV-дронів.

Водночас президент не уточнив, про які саме напрямки та населені пункти йдеться, тож журналісти Ґвара Медіа у цьому матеріалі провели власне дослідження ситуації на фронті у дні «перемирʼя», поспілкувавшись з військовими різних бригад, що стоять на Харківському, Купʼянському та Лиманському напрямках. Всі вони зазначили, наказ не стріляти першими дійсно був і вони його виконували. 

17 ОТБр імені Костянтина Пестушка / Фото: Генштаб ЗСУ

Липці

У пресслужбі «Хартії», яка стоїть на Харківському напрямку, зокрема поблизу Липців, розповіли, що на їх думку, росіяни використали так зване «Великоднє перемир’я» для накопичення особового складу. 

«Існує дуже висока ймовірність того, що РФ використовувала це перемирʼя для відновлення активних штурмових дій», — розповіли військові журналістці Ґвари. 

У «Хартії» також наголосили, що спершу росіяни справді не застосовували артилерію, проте використовували БпЛА-системи для нанесення вогневого ураження по позиціях Сил оборони. Однак ще до завершення так званого «перемир’я» росіяни відновили обстріли українських позицій «Градами» [реактивними системами залпового вогню — ред.] та важкою артилерією.

«Наші підрозділи проводили виключно оборонну операцію у дні “перемирʼя” — ми реагували лише на атаки та штурмові дії противника задля збереження життя і здоров’я наших військових, а також утримання займаних рубежів оборони. Наші військові ведуть виключно дзеркальний вогонь», — додали в «Хартії», пояснюючи, що першими не відкривали вогонь по росіянах. 

Вовчанськ

У пресслужбі 42-ї окремої механізованої бригади, що стоїть біля Вовчанська, розповіли, що під час «перемирʼя» обстріли українських позицій були, але українські військові штурмових дій з боку РФ не зафіксували. Натомість росіяни накопичували живу силу та готували логістику, тож у бригаді прогнозують поновлення штурмових дій росіянами найближчим часом. 

«У нас була команда не стріляти до 00:00 сьогоднішнього дня [21 квітня, тобто дня закінчення “перемирʼя” — ред.]. Вели розвідку та спостерігали за противником. Також готувались до подальших дій», — пояснили у пресслужбі бригади.

Бійці 128-мої окремої гірсько-штурмової бригади (ілюстративне зображення) / Фото: Генштаб ЗСУ

Лиман/Борова

Про ситуацію на Лиманському напрямку ми поспілкувалися з пресслужбою 115-ї окремої механізованої бригади. У їхньому підпорядкуванні також є населені пункти Ізюмського району. За їх словами, протягом усього «Великоднього перемирʼя» у їхній зоні відповідальності дійсно була тиша. Однак 19 квітня, близько 17:00, тобто за годину до впровадження «перемирʼя» був масований обстріл із застосуванням авіації, різних артилерійських засобів та РСЗВ [реактивна система залпового вогню — ред.]. 

Попри це, за словами пресофіцера 115 бригади, напруга зберігалася протягом усього періоду, активно працювала розвідка обох сторін — українська та російська. 

Одразу після 00:00 21 квітня росіяни «у своєму стилі» почали застосовувати «Шахеди» по різних містах, а по позиціях військових — артилерію, додали в бригаді. 

«Загалом це перемирʼя росіяни використали для того, щоб перегрупуватися, більш-менш безпечно підвести боєкомплект. Також дуже активно використовували перемир’я для евакуації своїх 200-х [загиблих — ред.], подекуди витягали своїх 300-х [поранених — ред.]», — підсумували військові.

Українські військові 22 ОМБр (ілюстративне зображення) / Фото: Генштаб ЗСУ

Купʼянськ 

За інформацією пресофіцера 116 механізованої бригади, під час «перемирʼя» у їхній зоні відповідальності на Купʼянському напрямку активність росіян дійсно мінімізувалася. Тобто не спостерігалося артилерійських та інших обстрілів з важкої броньованої техніки. Також це стосується і штурмів. Однак, як тільки «перемир’я» закінчилося — ситуація миттєво змінилася. 

«21 квітня десь близько першої ночі росіяни завершили це “перемир’я” КАБами по місту Купʼянськ та іншими обстрілами по наших позиціях», — додали в бригаді.  

Там також пояснили, що росіяни, ймовірно, протягом усього «перемирʼя» намагалися здійснити те, що не могли зробити під час вогневого впливу з українського боку до його оголошення. Зокрема, військові помітили активні спроби росіян евакуйовувати їхніх поранених та загиблих.

Військові ЗСУ / Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

Позиція ОСУВ «Хортиця»

У ранковому зведенні 21 квітня в Оперативно-стратегічного угрупування військ «Хортиця» розповіли, що 20 квітня, тобто ще під час «перемирʼя», російська армія здійснила спроби передислокувати на правий берег річки Оскіл додатковий особовий склад. Однак через несправність переправи, росіяни змушені були відтермінувати таке переміщення.

Враховуючи це, ми також звернулися за коментарем до речника оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Віктора Трегубова. Він повідомив про спроби росіян використати «перемирʼя» для перегрупування своїх військ. Також він зазначив, що на Куп’янському та Харківському напрямках відбулося лише декілька штурмових дій, і всі у ніч на 21 квітня. Однак здебільшого військові помічали саме пересування техніки РФ. Він також наголосив, що на інших напрямках — південніше — росіяни були більш активними, як під час «перемирʼя», так і після. 

«Але серед військових ніхто особливо ні на що не розраховував, ми такі “припинення вогню” з російського боку ще під час АТО не раз бачили. Штурмових дій на Великдень ми не проводили, але на спроби росіян атакувати — відповідали», — додав Трегубов.

«Ахіллес»

Для підсумку ми також запитали думку стосовно «Великоднього перемирʼя» у командира 429-го окремого полку безпілотних систем «Ахіллес» Юрія Федоренка. Його підрозділ зокрема воює на Харківщині. 

За його словами, після оголошення «перемир’я», росіяни формально заборонили стріляти своїми гарматами по українських позиціях, однак де-факто — ні.

Федоренко розповів, що попри «Великоднє перемирʼя» росіяни продовжували бити гарматами по українських позиціях — по прифронтових селах і містах. Безпілотники РФ, з його слів, також продовжили виконувати розвідувальну й ударну функцію. А піхота росіян тим часом проводила заходи щодо накопичення на передній лінії фронту, тобто поповнювати свої втрати, паралельно підтягуючи легкоброньовану та броньовану техніку в райони зосередження, пояснює командир. 

«Тобто перемир’я, як такого, фактично не було», — підсумував Федоренко. 

Водночас він визнав, що росіяни дійсно не застосовували керовані авіабомби під час кількох святкових днів. Але вже у ніч на 21 квітня — після 00:01 — росіяни активно обстрілювали КАБами Куп’янський район — лівий та правий береги з однаковою інтенсивністю.

Командир батальйону УБпАК “Ахіллес” Юрій Федоренко / Фото: Денис Клименко, Ґвара Медіа

«”Перемир’я” — це лише ілюзія, якою Путін впливає на настрої всередині нашої держави. І для того, щоб вийти з політичної ізоляції, Путіну потрібен провідник, який дасть йому часткове зняття санкцій і дасть можливість голосу в країнах цивілізованого світу. Такий провідник зараз — президент Сполучених Штатів Америки [Дональд Трамп — ред.]», — додав військовий. 

Отож, на думку Федоренка, встановивши «Великоднє перемирʼя» Путін нібито підігрує президенту Сполучених Штатів Америки. Нібито він показує певне бажання до перемирʼя, але, на думку командира «Ахіллеса», єдине, що справді хочуть росіяни — знищити українську державність, а не лише чотири області.

Думку Федоренка підтримав також й командир 3-ї окремої штурмової бригади Максим Жорін. Він зазначив, що у їхній зоні відповідальності на Харківщині ніякого перемирʼя фактично не було. Натомість за добу 20 квітня зі сторони РФ були штурмові дії, обстріли ствольної артилерії і мінометів. Також працювали FPV-дрони, тож, за його словами, жодних змін не було. 

Військовий 3-ї ОШБр / Фото: пресслужба 3-ї ОШБр

Україна готова продовжити режим тиші

Володимир Зеленський також нагадав, що пропозиція щодо повного та безумовного припинення вогню терміном на 30 днів залишалося без відповіді Росії. 11 березня під час переговорів з США в Саудівській Аравії Україна висловила готовність прийняти пропозицію США щодо негайного запровадження 30-денного режиму припинення вогню.

‎«Якщо зараз Росія раптово готова дійсно долучитися до формату повної та безумовної тиші, Україна діятиме дзеркально — так, як буде з російського боку. Тиша у відповідь на тишу, удари на захист від ударів‎», — наголошував тоді Зеленський.

Крім цього, президент запропонував Росії подовжити режим тиші й по закінченню великодньої доби 20 квітня надалі. Адже, дійсно, на Великдень не було повітряних тривог і були деякі ділянки фронту з тишею, додав Зеленський. 

‎«Отже, це можливо — можливо, коли саме Росія йде на зменшення вбивств. Тим не менше, Україна зберігає свою пропозицію не завдавати ударів щонайменше по цивільній інфраструктурі. І ми очікуємо чіткої відповіді з Москви. Ми готові до будь-якої розмови, як це забезпечити», — підкреслив президент.

Однак Росія вперше відреагувала на цю пропозицію вчора, 21 квітня, зазначивши, що лише аналізуватиме її.

Читайте також

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.