Фільм «Могила» про Ізюмське масове поховання номінували на Royal Television Society Award

Денис Глушко - 02 Лютого 2024 | 19:05

Документальний фільм «The Grave» (Могила) телеканалу ITV спільного виробництва харківського незалежного видання Ґвара Медіа та британської студії 9 Films про масове поховання в Ізюмі на Харківщині номіновано на британську премію RTS Television Journalism Awards 2024.

Стрічка розповідає історію пошуку справедливості та відповідальності за воєнні злочини вчинені армією РФ за шість місяців жорстокої окупації Харківщини. Після звільнення Ізюма на околицях міста виявили масове поховання. Тоді у вересні 2022 року знайшли близько 450 тіл – деякі з них були закатовані, застрелені, а дехто загинув внаслідок постійних обстрілів.

У 20 категоріях конкуруватимуть телеканали ITV, BBC, Sky, Channel 4, Sky News та Al Jazeera English.

Номіновані три фільми / Скриншот з rts.org.uk

З докфільмом знятим в Харківській області у категорії «Поточні справи – Міжнародні» змагатимуться стрічки від BBC World Service та BBC Four «Всередині Росії: Зрадники та герої» та «Рятувальна місія в Газі – Свідок» від Al Jazeera English.

У фільмі переплітаються моторошні розповіді жертв окупації з унікальними коментарями від українських слідчих та агентів спецслужб, які шукають відповідальних за воєнні злочини росіян.

Показ фільму в Харкові 27 січня 2024 року / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

Презентація стрічки про воєнні злочини російської армії під час окупації та масові поховання в Ізюмі відбулася у Великій Британії на телеканалах ITV1 та ITVX у листопаді 2023 року. У грудні 2023 та січні 2024 року в Харкові відбулося вже два покази цього фільму, нині триває робота над показом стрічки у Полтаві та Києві.

Показ фільму в Харкові 27 січня 2024 року / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

Масові поховання під Ізюмом

Масове поховання біля Ізюма виявили 15 вересня 2022 року після звільнення значної частини Харківської області від російських військ. Під час ексгумації знайшли 447 тіл: 414 цивільних (194 чоловіки, 215 жінок, 5 дітей), 22 військовослужбовців та 11 тіл, чия стать не вдалося встановити. Більшість загиблих померли в результаті насильницької смерті, а у 30 тіл були явні сліди катувань.

Могили розташовані серед дерев і відзначені дерев’яними хрестами з номерами на них. Серед похованих переважно були цивільні, іноді діти, а також принаймні 17 солдатів ЗСУ. Більшість загиблих померли від артилерійського вогню, мін та авіаударів. Тіла також мали сліди катувань, зокрема мотузки на шиї, зв’язані руки, поламані кінцівки та вогнепальні поранення, а у декількох чоловіків були ампутовані геніталії.

Читайте також

На місці Ізюмського масового поховання з’явилася пам’ятна табличка. Це одне з найбільших поховань в одному звільненому місті, у ньому знайшли 449 могил.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.