Фейк. Через викид хімічних речовин у Сену є загроза для проведення Олімпійських ігор 2024

Анна Орманжи - 28 Червня 2024 | 07:10

В рамках масштабної дезінформаційної кампанії спрямованої на дискредитацію Олімпійських ігор 2024 у Парижі пропагандисти поширили новину про те, що нібито в окрузі Парижа у промисловій зоні стався викид небезпечної хімічної речовини у річку Сена, що ставить під загрозу проведення Олімпійських ігор. Розбір новин – далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

З 19 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шкварка News» (1, 2), «V Рука Кремля Z», «Шаман Раху», «СВАРЩИКИ», «Военный обозреватель» та інші почали поширювати новини про те, що в окрузі Парижа на території індустріальної зони Salvador Allende міста Вітрі-сюр-Сен стався викид невідомої хімічної речовини, яка потрапила у Сену та пофарбувала воду у червоний колір. Стверджується, що вже за кілька днів забруднення дістанеться до Парижа та стане на заваді проведенню Олімпійських ігор 2024. Як доказ, новини містить зображення нібито скриншоту статті від французького медіа «TF1 Info» та два відео з логотипами, ідентичними до логотипів французьких медіакомпаній «France 24» та «Le Figaro».

Також інформацію поширили на російських сайтах та в соцмережах, зокрема «ВКонтакте».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Одне з відео у новині містить логотип французького телеканалу France 24. Крім офіційного сайту, у телеканалу є офіційні акаунти в YouTube, Instagram, Facebook, TikTok, X та у месенджері Telegram. Ми перевірили офіційні ресурси французькомовної редакції телеканалу France 24 та з’ясували, що медіа не публікувало поширене у новині відео чи новин з відповідним контекстом.

Перевірка сайту та сторінок у соцмережах Instagram, TikTok, Facebook, Х, LinkedIn французького медіа Le Figaro показала, що жодної інформації про витік хімічних речовин у Сену медіакомпанія не публікувалося.

Аналіз контенту на ресурсах медіакомпанії TF1, зокрема сайту та сторінок у соцмережах редакції TF1 Info також не виявив подібного контенту. Статті під заголовком «Fuite de produits chimiques de la zone industrielle Salvador Allende met en péril les Jeux olympiques» про витік хімікатів у Сену та зрив Олімпійських ігор – медіакомпанія не публікувала.

Також ми перевірили офіційні ресурси (сайт, сторінки у Facebook, Instagram, X, Youtube) міста Вітрі-сюр-Сен у регіоні Іль-де-Франс та його мера П’єра Белл Ллох (Pierre Bell Lloch), в індустріальному районі якого, як стверджується у новині, нібито відбулась аварія з витоком хімічної речовини до річки Сена. Жодної відповідної інформації на них не публікувалось.

Розбір відео з логотипом France 24

Відеоролик, розміщений в новині, має розмір кадру 720 х 1280 пікселів та формат, притаманний для соцмереж. Серед графічних елементів, які використовуються у відео є логотип «France 24» у верхній правій частині кадру та кінцева анімаційна заставка, які подібні до елементів, що використовує телеканал France 24. Також відео містить фонову музику без супроводу речі та титри з текстом французькою мовою.

Про підробку відео однозначно свідчить відсутність у ньому прикінцевої анімації з інформацією про створення сюжету та відмінності у кінцевій заставці, такі як шрифт тексту та використання старого значку з пташкою для соцмережі Х.

Дослідивши кадри у відео, ми з’ясували, що воно складається з зображень та уривків відео з загальнодоступних давніх відео, які не мають жодного зв’язку з описаними у новині подіями:

  • уривок з відео за травень 2021 року, у якому взагалі не згадується про витік хімічних речовин. На уривку відео зафільмовано мера міста на фоні вугільної теплової електростанції EDF в районі міста Ардуан, яка була виведена з експлуатації ще у 2015 році. Насправді у відео мер розповідає про отримання гарантій для проєкту Ardoines, згідно з яким представлена розбудова нової інфраструктури для району Ардуан, території міста площею 300 гектарів;
  • панорамні кадри району з того самого відео за 2021 рік;
  • уривки з відео за 2022 рік презентації змін в інфраструктурі згідно з проєктом Ardoines у місті Вітрі-сюр-Сен;

– а також уривки з відео репортажу французького медіа TF1, на якому зафільмовано взяття проб води з річки Сена у Парижі, однак датується воно березнем 2023 року.

Розбір відео з логотипом Le Figaro

Відеоролик, розміщений в новині, має не притаманний для Le Figaro розмір кадру 848 х 848 пікселів, формат. Графічні елементи у відео представлені анімованим логотипом у вигляді літери «F» з пером у верхній правій частині кадру та кінцевою анімаційною заставкою, які подібні до елементів, що використовує медіакомпанія. Як і в попередньому розборі, відео містить фонову музику без супроводу речі та титри з текстом французькою мовою.

Про підробку відео свідчать відмінності у кінцевій заставці, в оригінальних відео Le Figaro наразі не використовується окремий фон для неї, а текст має інше розташування та оформлення.

Дослідивши кадри у відео, ми з’ясували, що воно також складається з загальнодоступних зображень, які також не мають жодного зв’язку з описаними у новині подіями. Ба більше, містять зображення, яке російські ЗМІ пов’язують з забрудненням річки на території РФ.

Серед кадрів у відео присутні:

  • загальнодоступні фотографії: фотографія мера за 2020 рік та фотографія будівлі мерії міста Вітрі-сюр-Сен;
  • як доказ, що хімічна речовина потрапила у Сену та пофарбувала воду у червоний колір, пропагандисти взагалі використали фотографію (архів), яку російські журналісти пов’язують з розливом нафтопродуктів у річку Колві, який стався у республіці Комі РФ у липні 2023 року.
  • та інші ілюстраційні загальнодоступні зображення, зокрема з вулиць Парижа.

Тож, цього разу фейкороби створили фейкові фото та відеоматеріали, використовуючи ім’я та графічні елементи трьох відомих французьких медіа TF1 INFO, France 24 та Le Figaro.  Метою даного поширення є просування неправдивої інформації про витік небезпечної хімічної речовини у річку Сена та загрози для проведення Олімпійських ігор 2024 у Парижі.

Ми звернулись з запитом на інформацію до французьких медіа та мерії міста Вітрі-сюр-Сен, наразі очікуємо на відповіді.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.