Фейк. Військовий з Харкова зґвалтував пасажирку потягу

Ольга Яковлева - 25 Жовтня 2024 | 18:17

Російські пабліки регулярно поширюють історії, що мають на меті дискредитувати Збройні сили та українських військових. Цього разу пропагандистський телеграм-канал опублікував новину, посилаючись на українське медіа, про те, що нібито військовослужбовець з Харкова у потягу зґвалтував попутницю. У чому прорахунки авторів цієї «новини» – читайте у нашому матеріалі. 

Що сталося

16 жовтня Telegram-канал «Укропский фреш» (архів), який систематично розповсюджує російську пропаганду, повідомив, що військовий з Харкова, який їхав у відпустку, нібито в потязі погрожуючи ножем зґвалтував пасажирку. Як доказ до новини прикріплений скриншот з Facebook-сторінки з логотипом «Суспільне Харків».

У новині пропагандисти повідомляють чимало деталей нібито скоєного злочину й те, що за цим фактом порушена кримінальна справа.

«Обставини з’ясовуються, проте наразі відомо, що злочинець перебував у стані алкогольного сп’яніння, змусив сусідів по полицях покинути плацкартне відділення, а дівчину залишив, пригрозивши їй ножем. Провідники спробували втрутитися, але у відповідь почули погрози і, поки поліція була в дорозі, охочий до жіночих пестощів «захисник» уже встиг вчинити акт насильства».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми перевірили офіційні джерела — сайти Національної поліції та Укрзалізниці, але не знайшли інформації щодо випадку, про який йдеться в новині пропагандистів.

Оскільки як доказ цієї історії був представлений скриншот із Facebook-сторінки Суспільне Харків, наступним кроком ми дослідили цю сторінку та з’ясували, що такої новини на ній теж немає. Тоді звернулися до офіційного сайту, з якого публікуються новини в соцмережі цього медіа. Однак ані на сайті, ані на інших платформах (Telegram, WhatsApp, YouTube, Viber, Instagram) публікації з таким контекстом та фото немає.

Окрім того, порівнявши оформлення дописів на офіційній сторінці Суспільне Харків у Facebook, ми з’ясували низку невідповідностей. Так на скриншоті, поширеному пропагандистами, відсутні посилання на новину, логотип медіа та жовтий елемент, яким маркуються фото для публікації в цій соцмережі (як вказано на прикладі).

Далі, за допомогою зворотного пошуку зображень, ми спробували знайти людей на фото, але натрапили на ідентичний колаж у дописі на сторінці Facebook-спільноти «Ваше здоровье», опублікованому 1 липня 2024 року (нагадаємо, що новина пропагандистів про зґвалтування була поширена 16 жовтня). Перейшовши за посиланням у коментарях до цього допису, читач потрапляє на анонімний сайт, де у публікації фото того ж самого військового було використано вже в іншому колажі.


Публікація на сайті містить розповідь військового від першої особи про те, з як з ним у потязі фліртувала жінка. Однак в цій історії відсутні будь-які факти, за якими можна було б ідентифікувати учасників. Також не вказане авторство, власне як і в інших публікаціях цього анонімного веб-ресурсу, який не містить жодних контактних або будь-яких інших даних про платформу.

Виявивши ознаки фейкової історії про зґвалтування, наостанок ми звернулися до пресслужби Укрзалізниці та попросили прокоментувати новину, поширену російським телеграм-каналом.

Зв’язавшись із нами телефоном, представник пресслужби Олександр повідомив, що подібного випадку в зведеннях Укрзалізниці зафіксовано не було:

«За нашими даними такого зґвалтування, тим більше у плацкартному вагоні, не було зафіксовано. Це абсолютна вигадка. Якби щось подібне сталося, ми б знали про це 100%».   

Отже, історія про те, що український військовий у плацкартному вагоні потягу «Харків-Київ» зґвалтував жінку є черговою спробою дискредитувати військовослужбовців ЗСУ, а також співробітників Укрзалізниці, які нібито допустили скоєння важкого злочину, попри те, що в поїздах цього перевізника наразі працює воєнізована охорона.

Ми вкотре закликаємо довіряти лише офіційним джерелам та дотримуватись інформаційної гігієни, а якщо маєте сумніви, то надсилайте новини у @perevir_bot.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.