Чи відбулася атака? Аналіз лютневого відео з атаки дронів по тимчасово окупованому Енергодару

Фактчек Редакція - 22 Квітня 2024 | 08:57

Ввечері 14 лютого 2024 року мережею поширився допис про те, що Збройні сили України атакували будівлю окупаційної адміністрації у тимчасово захопленому Енергодарі. Після того інформація про атаки дронів по Енергодару та ЗАЕС неодноразово поширювалася мережею. Ми вирішили детально розібрати це повідомлення, адже після того інформація про атаки безпілотників по ЗАЕС з’являються чи не щодня. Детальніше – читайте у нашому аналізі. 

Що сталося?

14 лютого 2024 року видання «24 канал» оприлюднило новину (архів) про те, що ЗСУ атакували будівлю окупаційної адміністрації в Енергодарі безпілотниками.

«Про вибухи у тимчасово окупованому Енергодару повідомляють місцеві, а також окупаційні канали. Російські загарбники кажуть, що по ним вдарили БпЛА», йдеться у тексті статті.

До новини додають відео, на якому зафільмовані наслідки удару по адміністрації та проліт другого безпілотника з проросійського Telegram-каналу Zapiski_reportera (архів). В описі якого зазначається «авторський канал репортера відеоагенції RUPTLY (Russia today) Сергія Мирного. Працюю на території Запорізької області, РФ».

Хочемо звернути увагу, що попри досить «скромну» авдиторію каналу у близько 600 користувачів, це відео переглянули понад 117 тисяч людей.

Саме відео нібито знято від імені очевидиці подій «підписниці та колеги (Сергія Мирного — ред. ) Оксани Мартинюк». Оксана Мартинюк у відео повідомляє:

«Тільки що в мерію прилетів дрон. Сьогодні відбулися слухання щодо бюджету міста. Зараз 17:30 слухання вже закінчилися, не встигли відійти від будівлі адміністрації, як прилетів дрон. На зв’язку я, депутат міської ради Оксана Мартинюк», йдеться у відео.

скриншот з відео яке поширюють фейкороби

Аналіз

Пошкодження на будівлі міськради

Перейдемо до пошкоджень будівлі Енергодарської міської ради. Так, від початку повномасштабного вторгнення РФ в українських офіційних джерелах було оприлюднено два офіційних повідомлення про пошкодження будівлі міської ради Енергодара.

В ніч з 18 на 19 жовтня 2022 року відбувся обстріл міської ради, про нього повідомив міський голова Енергодара Дмитро Орлов.

Ми порівняли фото від 19 жовтня 2022 року та відео, яке поширюють нині. На будівлі міської ради в обох випадках помітно однакові пошкодження. Так, на фасаді триповерхової будівлі вцілілі секції плитки розташовані однаково.

До цього, вже була інформація про атаку на цю будівлю 31 серпня 2022 року, про яку також повідомив міський голова Енергодара Дмитро Орлов:

«Частково зруйнований фасад і частково зруйнований один з поверхів міськради. Їх 20 березня окупували російські військові, зробили там склад військової техніки і оформили там самопроголошену адміністрацію окупаційної влади».

Наслідки обстрілів російськими військовими будівлі міської ради Енергодара, 31.08.2022. Фото: Telegram-канал Дмитра Орлова
Наслідки обстрілів російськими військовими будівлі міської ради Енергодара, 31.08.2022. Фото: Telegram-канал Дмитра Орлова

Чи відновили за цей час будівлю міськради

На сторінці «ЭНЕРГОДАРСКИЙ СВЯЗНОЙ» (архів) ми знайшли допис від 14 січня 2024 року з фотографією міської ради.

Ми порівняли цю світлину з відео, яке надають фейкороби. На обох світлинах пошкодження будівлі збігаються.

Так, на фасаді центральної частини будівлі ми помітили однакове місце з відпавшою плиткою. У цій частині вціліла лише одна секція плитки. Над нею помітно характерну форму секції із цегли, яку стало видно внаслідок падіння, ймовірно, бетонної стяжки. Також на обох світлинах помітно розбите вікно у тому ж місці.

На боковій частині будівлі ми також помітили однакові пошкодження.

Ми також звернули увагу на стан об’єктів навколо будівлі на відео та на фото з пабліків від 19 жовтня 2022 року, що зроблені після обстрілу. Так, на відео від депутатки окупаційної влади помітно чисте плиткове покриття без слідів пилу чи зруйнованих будматеріалів.

Тобто, якщо фасад був зруйнований внаслідок обстрілу, то незрозуміло де поділися фрагменти оздоблення. Адже, на відео повідомляється, що «тільки що в мерію прилетів дрон».

Задимлення

Також ми помітили, що на початку відео на «місці прильоту» є задимлення. Проте воно зникає через 20 секунд.

Проліт другого БпЛА

На другій частині жінка звертає увагу на другий безпілотник, який нібито летить біля будівлі міськради до житлових будинків.

Ми порівняли руйнації будівлі з другої частини відео із фото, яке поширив 19 жовтня 2022 року Енергодарський міський голова Дмитро Орлов й з’ясували, що пошкодження також є однаковими.

Також, звертаємо увагу, що чоловік з відео, який йде площею під час прольоту БПЛА, не реагує на звук безпілотника, що летить біля нього.

Реакція МАГАТЕ (міжнародного агентства з атомної енергії)

Експерти МАГАТЕ, що були присутні на ЗАЕС, у лютому відвідали тимчасово окуповане місто Енергодар Запорізької області, аби оцінити наслідки, що, за словами РФ, були завдані нещодавньою атакою БПЛА.

Про це йдеться у пресрелізі агенції від 16 лютого 2024 року.

Так, за даними звіту, команді МАГАТЕ 14 лютого надали інформацію, що чотири безпілотники атакували місто Енергодар. На місці дійсно помітили значні пошкодження фасаду будівлі та деякі пошкоджені вікна:

«Однак команда не помітила жодних залишків безпілотника, який, як повідомляється, був вилучений, і тому не змогла підтвердити, чи були пошкодження, які спостерігалися, безпосередньо пов’язані з атакою безпілотника (14.02.2024 – ред.), чи є наслідком пошкоджень, отриманих раніше», — йдеться у звіті.

Офіційні заяви України щодо атаки безпілотників на ЗАЕС

7 квітня представник Головного управління розвідки міністерства оборони України Андрій Юсов заявив, що Україна не причетна до жодних збройних провокацій на території незаконно окупованої Росією ЗАЕС.

8 квітня в Центрі протидії дезінформації повідомили, що російська пропаганда поширює сфальсифіковані повідомлення про нібито організовані Україною удари безпілотниками по тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції. За словами керівника ЦПД Андрія Коваленка, РФ створює подібні провокації для того, щоб звинуватити Україну в різних актах тероризму: 

«Росія б’є дронами по ЗАЕС, вдаючи, ніби загроза станції та ядерній безпеці йде від України».

9 квітня у Держатомрегулюванні заявили, що за всі події на тимчасово окупованій ЗАЕС несе відповідальність Російська Федерація.

«Російські окупанти неодноразово вдавалися до ядерного шантажу, спрямованого як проти України, так і міжнародної спільноти. Російська Федерація несе відповідальність за всі інциденти, експлуатаційні події і загрози для ядерної та радіаційної безпеки, за всю шкоду, завдану ЗАЕС», — йдеться у повідомленні Держатомрегулювання.

Висновки

Отже, низка невідповідностей, на яку ми звернули увагу під час аналізу відео нібито атаки безпілотників по Енергодару, свідчить про штучність даного відео, адже на ньому присутні численні неточності. Зокрема щодо забруднення плиткового покриття, швидкого зникнення диму, та пошкоджень, що вже були на будівлі до цього.

До того ж хочемо звернути увагу, що офіційних даних від представників української влади чи військових про вибухи 14 лютого 2024 року в тимчасово окупованому Енергодарі немає. Про це повідомляють лише проросійські ресурси з посиланням на окупаційну владу (архів).

Команда МАГАТЕ, що відвідала місце удару, «не змогла підтвердити, чи були пошкодження, які спостерігалися, безпосередньо пов’язані з атакою безпілотника (14.02.2024 – ред.), чи є наслідком пошкоджень, отриманих раніше».

Пізніше представник Головного управління розвідки міністерства оборони України Андрій Юсов заявив, що Україна не причетна до жодних збройних провокацій на території незаконно окупованої Росією ЗАЕС.

На останок, ще раз хочемо навести цитату Держатомрегулювання:

«Російська Федерація несе відповідальність за всі інциденти, експлуатаційні події й загрози для ядерної та радіаційної безпеки, за всю шкоду, завдану ЗАЕС».

Над матеріалом працювали: Юліана Топольник, Алєся Ященко.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.