Ізраїльсько-палестинський конфлікт спровокував нову хвилю російських фейків та дезінформації навколо України. Так, мережею шириться допис, що українців з бойовим досвідом нібито почали вербувати до лав ЗС Ізраїлю, тобто ЦАХАЛу. Чи дійсно це так — читайте в нашому матеріалі.
Що сталося?
1 листопада 2023 пропагандистський Telegram-канал «Выпускайте Кракена!» опублікував відео, де на записі екрана з відеохостингу YouTube транслюється реклама на якій молодий чоловік у військовій формі армії Ізраїлю закликає українців доєднатися до лав ЦАХАЛу.
«Хлопці, всім привіт, нещодавно я повернувся з фронту і задумався про свої перспективи. Я натрапив на рекламу про вступ до ЦАХАЛу. Їм дуже потрібні фахівці з реальним бойовим досвідом. Саме в Україні зараз таких людей дуже багато. У нас на батьківщині я служив в артилерії сержантом. Тут я став рядовим, але отримую втричі більше, і незабаром закінчиться розгляд заявки на отримання громадянства. ЦАХАЛ — потужна сучасна армія, тут ви зможете швидко просунутися кар’єрними сходами, і ваша родина обов’язково знайде собі місце в Ізраїлі. Перейдіть за посиланням, зазначеним в описі. Побачимося!», – українською мовою говорить чоловік з відео.
Автори допису зазначають, що така реклама стала з’являтися в українських користувачів YouTube.
Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів отримали публікації в пабліках «Шейх Тамир», «Объективный Евген», «Петя Первый», «Александр Семченко» та «Новая Украина❗️».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Технічні відмінності при трансляції рекламного оголошення
Для проведення нашого дослідження ми знайшли на Youtube відеоролик «No Doubt – Don’t Speak (Official 4K Music Video)» при перегляді якого нібито транслювалася зазначена реклама.
Перед початком відтворення відео ми переглянули запропоновану нам рекламу (одяг бренду Marc O’Polo від української компанії Intertop). І вже на цьому етапі помітили низку невідповідностей. Так, впродовж транслювання реклами на Youtube:
- В лівому кутку відеоплеєра: міститься позначка «Реклама» та цифрами відображається кількість рекламних роликів (в нашому випадку, 1 з 2);
- В лівому куті також розміщене прямокутне біле віконце, що має посилання на сайт рекламодавця;
- Знизу екрана розташований повзунок жовтого кольору, який рухається під час транслювання реклами;
- Під час перегляду з’являється віртуальна кнопка «Пропустити оголошення», тоді як на відео з допису пропагандистів на кнопці написано «Пропустить рекламу».
Також ми помітили очевидні неспівпадіння в інтерфейсі YouTube-сторінки.
Так, під назвою каналу, на відео з пропагандистських пабликів пропущені два слова «Підписалося» та «користувачів».
Віртуальна кнопка «Підписатися» налазить на іншу – «Вподобати», чого немає на оригінальному інтерфейсі.
Аналіз відео
Наступним кроком ми знайшли і дослідили оригінал відео, що транслюють пропагандистські пабліки.
Це відео було опубліковане на офіційній сторінці ЦАХАЛ у соцмережі ТікТок 10 жовтня цього року. На ньому військовослужбовець на івриті закликає вступати до лав ізраїльскої армії.
Субтитри у відео розташовані на чорній напівпрозорій підложці, в той час, як у пропагандистських пабліках вони розташовані на чорній непрозорій підложці. Ймовірно непрозору підложку використали, аби перекрити оригінальні субтитри.
Також оригінальні субтитри до відео зроблені на івриті.
Посилання у пропагандистському відео
На відео з пропагандистських пабліків червоним кольором виділене посилання, за яким ми маємо отримати більше інформації.
Відкривши посилання, ми натрапили на безкоштовний сервіс для створення скорочених посилань – GOO-GL.ME
Кінцеве ж посилання виявилося сторінкою офіційного сайту ЦАХАЛ «Як приєднатися» з інформацією, що була оприлюднена 30 жовтня 2017 рік.
Оригінальне ж відео не містить жодного посилання.
На місці посилання в області, що виділена червоним кольором ми бачимо цифри з дописами. Ключовими числами, на які ми звернули увагу, вказуються 1111 та 6690, до кожного з яких додаються окремі цифри. Протягом відео ці числа з’являються окремо в різних комбінаціях. Всього, ми нарахували, три такі комбінації:
1) 1111, 4 та 5
2) 1111, 1 та 4
3) 6690 та 3
Також ці числа вказані і в описі під відео.
За допомогою перекладача ми дізналися, що ці числа є телефонними номерами гарячої лінії, за якими можна звернутися по допомогу або іншим послугам. Так, за цими телефонними номерами можна звернутися за наступними послугами:
1) 1111, 5 та 4 – гаряча лінія офіцера громадської інформації
2) 1111, 1 та 4 – з питань резервів
3) 6690 та 3 – психологічна допомога солдатам і жінкам
Законодавче підґрунтя
Ми також дослідили законодавче підґрунтя. Так, адвокат Джошуа Пекс, експерт з ізраїльського імміграційного законодавства пояснює, що іноземні громадяни, які не є євреями, можуть бути залучені волонтерами в невійськових структурах.
Також, мусимо звернути увагу, що під час воєнного стану в Україні всі чоловіки від 18 до 60 років вважаються військовозобов’язаними і можуть бути призвані для служби за мобілізацією. Крім того, законодавство забороняє під час воєнного стану виїзд з України військовозобов’язаним чоловікам.
До того ж новина про рекламу, що закликає українців вступати в ЦАХАЛ спростували в Центр Протидії Дезінформації.
Отже, на YouTube не було реклами, в якій ізраїльський військовослужбовець закликає українців вступати до ЦАХАЛ, а сама ця реклама виявилася російським фейком, що має технічні вади та відсутність законодавчого підґрунтя.
Висновок: фейк
Над матеріалом працювали: Владислав Герасименко, Юліана Топольник
Читайте також
- Фейк. В українських церквах святкують Хелловін;
- Фейк. Верифікація українського громадянства в Telegram-каналах;
- Фейк. Валерій Залужний звернувся до українців з проханням більше нічого йому не дарувати.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!