Фейк. У Чернігові хрести на церкві замінять гербами

Фейк. У Чернігові хрести на церкві замінять тризуби

Василина Гав'як - 20 Квітня 2024 | 11:49

Мережею шириться інформація, нібито у Чернігові хрести на куполах Спасо-Преображенського собору замінять на герби. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Чернігові хрести на куполах Спасо-Преображенського собору замінять на герби. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:

«Бісовщина продовжується: у Спасо-Преображенському соборі Чернігова православні хрести збираються поміняти на тризуби».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми проаналізували надісланий нам допис та розділили його на дві частини: ситуація зі Спасо-Преображенським собором та «заміна хрестів на тризуби».

Ситуація зі Спасо-Преображенським собором

5 жовтня 2023 року комісія Міністерства культури оглянула (архів) об’єкти, які входять до структури Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

За результатами обстежень, опечатали шість культових споруд, зокрема і Спасо-Преображенський собор, і закрили парафіянам до них доступ.

Комісія Мінкульту визнала стан Спасо-Преображенського, Троїцького та Успенського соборів, які були у користуванні УПЦ МП, як незадовільний. На думку комісії, ці культові споруди потребують комплексних ремонтно-реставраційних робіт.

6 жовтня парафіяни та священники УПЦ МП почали вивозити зі Спасо-Преображенського собору усі речі. Наразі будівля храму порожня.

«Заміна хрестів на тризуби»

Автор надісланого на перевірку допису зазначає, що хрести на церкві планують замінити гербами.

Ми звернулися до адміністрації УПЦ МП, яка мала у користуванні нині зачинений собор до його опечатування та спитали, чи справді є подібне оголошення. Там наголосили (архів), що таке оголошення — фейк.

З тим самим запитанням ми звернулися до НЗ «Чернігів стародавній», до складу якого входить Спасо-Преображенський собор. Там також заперечили наявність подібного оголошення на дверях будівлі.

«Оголошення»

Для підсилення впливу на аудиторію фейкороби опублікували фото оголошення, яке нібито прикріпили на дверях собору.

В адміністрації УПЦ МП, парафія якої орендувала собор, вже спростували інформацію про те, що таке оголошення є на дверях будівлі. Попри це на дверях собору справді після опечатування з’явилося (архів) оголошення, у якому йдеться про те, що триває перевірка технічного стану будівлі.

Варто зауважити, що на фейковому оголошенні використано логотип ПЦУ та написано «Православна церква України». Хоча Спасо-Преображенський собор з 1991 року передали у користування єпархії УПЦ, яка згідно з релігієзнавчою експертизою має зв’язок з Російською православною церквою. І аж до опечатування він залишався у користуванні УПЦ МП.

Тому подібне оголошення від Православної церкви України на дверях Спасо-Преображенського собору, який до закриття був у користуванні УПЦ МП, позбавлене сенсу. Ми також отримали спростування про існування такої ініціативи та такого оголошення від усіх учасників, що зазначені у фейковому дописі.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.