Нещодавно був ухвалений і підписаний Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набуде чинності 18 травня 2024 року. І вже, з 23 квітня МЗС повідомило про тимчасове припинення прийому нових заяв на вчинення консульських дій від зазначеної в новому законі категорії громадян України, чоловіків 18-60 років, які тимчасово перебувають за кордоном (за винятком заяв про оформлення посвідчень особи на повернення в Україну). На тлі цих новин мережею поширили обкладинку нібито німецького журналу «Handelsblatt», де зображено відірвану руку, що тримає український паспорт. Але чи справді була така обкладинка — перевіряли наші фактчекери.
Що сталося?
4 травня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Шкварка News» опублікував обкладинку, авторство якої належить нібито німецькому журналу «Handelsblatt». На обкладинці зображено відірвану руку, яка тримає вкритий плямами крові паспорт громадянина України.
«Так, мертвий. Але з новим паспортом», — заголовок, що «увінчує» обкладинку.
«Ось так буде з усіма чоловіками від 18 до 60 років, які повернуться в Україну за оновленням документів. Їх відправлять на фронт, де вони загинуть», — зазначають пропагандисти у своїй публікації.
Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «Два майора», «🇷🇺⚡️Сводки ополчения Новороссии Z.O.V. (ДНР, ЛНР, Украина, Война)», «Петя Первый», «Дядя Слава», «РОССИЯ СЕЙЧАС», «Nina VATT 🇷🇺», «Патриот Z🇷🇺» та «ДНР INFO 🇷🇺».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
По-перше, ми звернули увагу на загальну інформацію про випуск журналу: зверху, під назвою видання, вказується, що це випуск під номером 87 від 4 травня 2024.
Тож, ми відвідали офіційний сайт «Handelsblatt», щоб перевірити, чи дійсно там є зазначена обкладинка. Відкривши розділ «ePaper», в якому знаходяться всі випуски видання, ми зʼясували, що той самий випуск під номером 87 не містить обкладинки, яку поширили пропагандисти. На головній сторінці серед колонок з текстом розташовується фотографія, на якій зображено голову Китаю Сі Цзіньпіна та його дружину.
Також іншою важливою деталлю є дата публікації випуску: він вийшов 6 травня, а не 4, як у пропагандистів.
Отже, російські пропагандисти створили черговий фейк для дискредитації уряду України.