Фейк. Священник ПЦУ в Чернівцях відмовився відспівувати загиблих військових ЗСУ, бо вони були хрещені УПЦ МП

Анна Орманжи - 18 Вересня 2024 | 13:22

Дезінформаційна кампанія РФ, спрямована на просування наративу «священної війни» проти «безбожної» України, систематично поширює фейки направлені, зокрема на дискредитацію ПЦУ. Так, російські пабліки поширили новину, що нібито у Чернівцях священник ПЦУ відмовився відспівувати загиблих військовослужбовців ЗСУ через те, що вони були хрещені УПЦ МП. Що не так з цією новиною – далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

З 7 вересня пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Украина.ру», «Медведь», «На самом деле в Херсоне», «Лента новостей Черновцов | Z» та інші, які систематично поширюють ворожу дезінформацію, опублікували новину про те, що нібито у Чернівцях священник Православної Церкви України, який раніше відібрав церкву в Української православної церкви Московського патріархату, відмовляється відспівувати загиблих військовослужбовців ЗСУ через те, що вони були хрещені УПЦ МП.

Як доказ, новина містить відео, в якому зафільмовано, як чоловік у церковному вбранні відмовляє здійснити певні дії, яких від нього вимагають люди.

«Чернівці. «Священник» із розкольницької ПЦУ, який раніше віджав церкву, відмовляється відспівувати загиблих українських солдатів, оскільки вони були хрещені в УПЦ», – стверджується у дописі.

Новина набула поширення через російські ЗМІ, зокрема «Лента новостей Украины», «Zmaps», «ZOV Черновцы» пропагандистські акаунти у соцмережі Х (1, 2, 3, 4, 5), Facebook та в російській соцмережі «ВКонтакте».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Проаналізувавши кадри у поширеному відео та здійснивши пошук за ключовими деталями, ми з’ясували що насправді зафільмований інцидент трапився понад рік тому і на відео — не місто Чернівці, а село Іркліїв у Золотоніському районі Черкаської області. Ба більше, на відео навіть не священник ПЦУ, як стверджується, а УПЦ Московського патріархату.

Пропагандисти, поширивши дане відео, не змінили оригінальну звукову доріжку. З розмови людей на відео очевидно, що священник не є священнослужителем ПЦУ, бо свою відмову занести до церкви загиблих воїнів ЗСУ для відспівування він аргументує саме тим, що не може проводити службу зі священнослужителями ПЦУ.

«На якій підставі ви двох наших загиблих хлопців не пустили сюди відспівувати. Де ваша совість?», – звернувся до священника чоловік на відео.

«Я вам скажу чого, щоб ви розуміли. Того, що я не можу служити з ними. Якщо ви хочете, щоб служили похорон капелани або ПЦУ, то я… Не просіть мене, щоб я заніс у церкву», – відповів священник.

Проаналізувавши інформацію, ми з’ясували, що священник на відеопротоієрей Іоанн Лавришин, який на той момент був старшим священником Свято-Троїцького собору в селі Іркліїв Черкаської єпархії УПЦ МП, саме в який він відмовився занести тіла загиблих воїнів ЗСУ.

Ще 2 червня 2023 року на зборах громади сіл Ірклієва, Скородистик, Червоногірки та Загородища жителі одноголосно проголосували за перехід до Православної церкви України, однак фактично Свято-Троїцький собор в селі Іркліїв перейшов до ПЦУ пізніше, через відмову священників УПЦ МП визнати законність прийнятого парафіянами громади рішення та залишити собор.

Тож, російські пропагандисти вкотре поширили дезінформацію про священнослужителів ПЦУ, при цьому використали відео інциденту зі священником УПЦ Московського патріархату, який відмовив парафіянам, не давши занести загиблих воїнів ЗСУ до собору на відспівування.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.