Фейк. «Співпраця заради процвітання»: новий банер в Туреччині з Ердоганом і Путіним 

Вікторія Горак - 07 Березня 2024 | 09:35

Російська пропаганда часто апелює до того, що нібито має багато країн-союзників. Так, мережею поширилось відео банера у Туреччині про співпрацю Реджепа Ердогана та Володимира Путіна. Чи дійсно такий білборд зʼявився у Стамбулі – далі в нашому матеріалі. 

Що сталося?

26-27 лютого проросійські Telegram-канали «Выпускайте Кракена!» (архів), «Дядя Слава» (архів), «Alex Parker Returns» (архів), «Медведь» (архів), «Шейх Тамир» (архів), «Урал VZ Дейли» (архів), «VOBLYA» поширили відео, яке нібито зафільмував один із громадян України в Туреччині. На відео на будівлі можна помітити банер із зображенням президента Туреччини Реджепом Ердоганом та президента РФ Володимира Путіна. 

На плакаті турецький текст: «refah için işbir…(işbirliği – ред.)», що в перекладі на українську – «співпраця заради процвітання».

Також відео поширили й новинна сторінка Вконтактє «Донбасс Сирия Украина Новости…» (архів) та користувач соціальної мережі Х @eursulin (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

За допомогою зворотного пошуку за зображенням у Google нам вдалось ідентифікувати оригінальний банер, що знаходиться на будівлі.

Так, ще в травні 2023 року видання DW News, DuvaR, Sputnik, Daily Sabah, SETA та інші опублікували статті про президентські вибори у Туреччині, що проходили у два тури 14 та 28 травня 2023 року (за результатами другого туру перемогу здобув Реджеп Таїп Ердоган). 

До новини ЗМІ додали зображення рекламних білбордів з Реджепом Ердоганом, які в рамках передвиборчої кампанії розміщували у Стамбулі.

Ми порівняли зображення плакатів, що опублікували закордонні видання з пропагандистським відео й виявили схожість, а саме:

  • ідентичність будівлі, на якій прикріплені плакати, та будівлі поряд, що знаходяться на вулиці Meşrutiyet;
  • графіті;
  • ідентичність фотографії президента Туреччини, колір краватки та фон білборду;

Однак, на оригінальному білборді немає зображення президента РФ Володимира Путіна та на плакаті присутній зовсім інший текст:

«Потрібна людина в потрібний час», «Doğru Zaman Doğru Adam».

Тож, російська пропаганда за допомогою фоторедагування змінила торішній рекламний банер з Реджепом Ердоганом для передвиборчої кампанії задля створення ілюзії підтримки Туреччини Російської Федерації.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.