Фейк. Спалах ботулізму у селі Тернопільської області

Анна Орманжи - 06 Cерпня 2024 | 14:49

Російська ІПСО систематично просуває дезінформацію про спалахи небезпечних захворювань серед населення України. Цього разу, в інфопросторі поширилась інформація про спалах ботулізму у селі Чистилів Тернопільської області, нібито до цього призвело вживання зіпсованих через відключення електроенергії продуктів. Чи дійсно це так – далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

2 серпня Telegram канали, які систематично поширюють ворожу пропаганду, зокрема «Медведь», «Кот Костян – официальный канал» та інші поширили інформацію, ніби у селі Чистилів Тернопільської області зафіксували спалах ботулізму. Стверджується, що до цього призвело вживання продуктів, зіпсованих через постійні відключення електроенергії.

Як доказ, новина містить зображення документу, який нібито є листом від Департаменту охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адміністрації до Міністерства охорони здоров’я України.

«В українському селі Чистилі Тернопільської області зафіксували спалах ботулізму. Причиною захворювання стали зіпсовані продукти через постійні відключення світла. Зважаючи на все, це не останній випадок масових захворювань», – йдеться у дописі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Спочатку ми перевірили офіційні ресурси Департаменту охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адміністрації, які представлені сайтом та сторінкою у соцмережі Facebook. Також ми перевірили інформацію на сайтах Тернопільської ОДА та МОЗ України. Таким чином ми з’ясували, що жодної інформації про випадки ботулізму у Тернопільській області за липень немає на офіційних ресурсах.

Наступним кроком ми проаналізували оформлення документу, який поширили пабліки. За лаштунками аналізу, ми виявили, що документ не відповідає нормам оформлення організаційно-розпорядчої документації згідно з національним стандартом ДСТУ 4163:2020. З основних відмінностей: невідповідність розташування та змісту блоків-реквізитів у документі, відсутність блоку з заголовком до тексту документа, відсутність відмінювання найменувань у реквізитах «Адресат», відсутність даних з найменуванням для посади підписанта та адресата, невідповідний формат для імені/прізвища адресата та підписанта, невідповідний формат для дати та нумерації документа тощо.

Окрім цього, не відповідну інформацію містять вказані у документі відомості про ініціатора документу, яким зазначено Департамент охорони здоров’я Тернопільської ОДА. Так, у верхньому блоці документа замість контактних даних (телефон, електронна адреса) та коду ЄДРПОУ департаменту, містяться контакти Тернопільської ОДА та код ЄДРПОУ МОЗ України, а вказана Url-адреса на веб-сайт департаменту насправді має схожість з Url-адресою сайту МОЗ, однак сайту з такою адресою взагалі не існує.

Ба більше, основний текст у документі «вражає» своїм змістом, зокрема визначенням ботулізму як вірусу, проханням надати препарати для профілактики захворювання та присутністю загальної довідкової інформації про захворювання у листі до МОЗ України.

Ботулізм немає жодного відношення до захворювань, викликаних вірусом, це гостре токсико-інфекційне захворювання, обумовлене отруєнням токсином, який виділяє бактерія Clostridium botulinum. Внаслідок вживання різних продуктів харчування, що містять токсини ботулізму, виникає отруєння організму людини, яке викликає важкі ураження вегетативної та центральної нервових систем. Враховуючи, що ботулізм є захворюванням, обумовленим отруєнням, то профілактикою захворювання є ретельне дотримання технологій домашнього консервування та виконання санітарно-гігієнічних вимог, а не вживання лікарських препаратів.

За даними МОЗ України на всій території України з початку 2024 року до липня було зареєстровано 39 випадків захворювання людей на ботулізм, зокрема за червень – 15 випадків, ймовірною причиною хвороби в усіх випадках стали продукти домашнього виробництва: паштети, вʼялена риба та мʼясо. Випадки ботулізму були зафіксовані у Дніпропетровській, Житомирській, Запорізькій, Київській, Миколаївській, Черкаській, Чернівецькій областях та Києві. МОЗ України проінформувало, що наразі протиботулінічною сироваткою забезпечені усі області України.

Тож, російська пропаганда в черговий раз поширює фейки про спалахи небезпечних захворювань з метою просування наративів про безлад та занепад в Україні, а також дискредитації системи охорони здоров’я.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.