Фейк. Повідомлення в месенджерах про виплати грошової допомоги для українців

Анна Орманжи - 31 Cерпня 2024 | 23:12

Українці нерідко стикаються з постами у соцмережах та повідомленнями у месенджерах з закликом отримати виплату на банківську карту допомоги від відомих міжнародних організацій, країн ЄС, уряду України тощо. Що не так з цими повідомленнями – далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

До нас у бот «Перевірка» від користувачів систематично надходять запити на перевірку різноманітних повідомлень з пропозицією отримати виплати від відомих міжнародних організацій, країн ЄС, уряду України тощо через сторонній веб-ресурс. Всі повідомлення містять схожі риси та посилання на веб-ресурс для отримання грошової допомоги.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

В першу чергу ми проаналізували зміст повідомлень та виявили, що вони мають ідентичні риси притаманні шахрайським, серед яких: емоційний заклик до дії з застосуванням клікбейтних методик, що використовуються для впливу на читача – знаки оклику, смайли, великі літери тощо, відсутність офіційного першоджерела інформації (або ж присутність фейкового першоджерела), доступність виплат для всіх громадян, інформування про вже здійснений факт отримання виплати.

Наступним кроком, ми проаналізували Url-адреси веб-ресурсів для виплат. Жодного стосунку до офіційних ресурсів українських банків чи УВКБ ООН дані адреси не мають.

Ба більше, ми проаналізувати дані про вказані веб-ресурси за допомогою сервісу Who.is та з’ясували, що всі вони були створені в цьому місяці та не містять жодних даних про власників чи адміністраторів доменів. Так, ресурс для отримання виплат від «польських партнерів» був створений 30 серпня.

Аналогічна ситуація з веб-ресурсом для отримання виплат від «УВКБ ООН», він був створений трохи раніше, 16 серпня.

Наостанок, ми перейшли безпосередньо за одним з посилань на веб-ресурс, для отримання виплати «від польських партнерів» на банківську картку Ощадбанку. Ресурс містить одну єдину сторінку, де у формі послідовно пропонується ввести телефон, номер, ПІН-код картки та код підтвердження.

Тож, в даному випадку ми маємо справу з шахрайством та типовими нещодавно утвореними фішинговими ресурсами, які для викликання довіри мімікрують під офіційні українські ресурси онлайн-банкінгу, з метою незаконного заволодіння особистою та фінансовою інформацією користувачів.

Міністерство з питань реінтеграції ТОТ ще у травні опублікувало застереження щодо чергової шахрайської схеми з використанням розсилки в месенджерах українцям про можливість отримати грошову допомогу нібито від «Ощадбанку» та інших українських банків.

Висновок: фейк, шахрайство

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.