Один з перманентних напрямків роботи російської пропаганди, є закладання думки, що українці насправді несамостійні й керуються зовні. Щодо саме керівників, то тут пропагандисти не мають сталої концепції і в залежності від обставин, роблять «господарями України» то американців, то європейців, то євреїв. Так, один з проросійських Telegram-каналів поширив світлину, де у Києві пам’ятник Богдана Хмельницького нібито підсвітили у кольори прапора Ізраїля. Але чи дійсно це так — читайте в матеріалі.
Що сталося?
16 жовтня 2023 пропагандистський Telegram-канал «Первый Харьковский» опублікував світлину, на якій постамент пам’ятника гетьману Богдану Хмельницькому у Київі нібито підсвітили в кольори прапора Ізраїлю.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Ми почали з того, що спробували знайти інформацію про останній, актуальний вигляд пам’ятника. Так, ми натрапили на статтю від 24 липня 2023 року регіонального інтернет-видання «Вечірній Київ», де викладалися різноманітні історичні факти про цей монумент. Одна з опублікованих в статті світлин, демонструє його актуальний вигляд. Як бачимо, пам’ятник огороджений захисною конструкцією, що унеможливлює візуальний огляд фігури та постаменту.
«Нагадаємо, що у березні 2022 року монумент Богдану Хмельницькому, як й інші відомі столичні пам’ятники, захистили від можливих руйнувань. Тож легендарний монумент залишається поки що закритим», — зазначають журналісти «Вечірнього Києва».
Наступним кроком, ми знайшли акаунт, що першим розмістив світлину з публікації фейкоробів. Це користувач соцмережі X (колишній Twitter) Герр Содом, який поширив зазначену світлину 11 жовтня 2023.
Низка користувачів соцмережі X (колишній Twitter) відписали в коментарях до посту, що наразі пам’ятник закритий, а світлина відредагована:
- «Проходив поруч годину тому. Пам’ятник забитий панелями вже другий рік. Нічого не змінилось. А у вас на картинці кривий фотошоп»;
- «Цей пам’ятник закритий щитами зараз», — йдеться в коментарях.
Ми також знайшли оригінал фотографії на одному з фотостокових сервісів.
Висновок: фейк
Читайте також
- Фейк. Сара Ештон-Сіріло прийняла іслам та виступила за мир на Близькому Сході;
- Фейк. «Шокуюче» графіті з Беньяміном Нетаньягу в Мюнхені від Björn Lindner;
- Фейк. «А ви були на цьому мості?»: відео з невідомими місцями Івано-Франківщини.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!