11 квітня РФ завдала масованого удару по об’єктах енергетичної інфраструктури та були пошкоджені підстанції «Укренерго» в низці областей України. Тож, одразу після цієї новини в мережі зʼявилася інформація про те, що в інтернет-магазинах України ціни на електрогенератори зросли до 60 тисяч гривень та придбати їх можливо лише за системою «один в одні руки». Чи правда це — розбиралися наші фактчекери.
Що сталося?
З 11 квітня пропагандистські Telegram-канали, такі як: «Отряд Ковпака» (архів), «Мрія» (архів), «Шейх Тамир» (архів) та «Медведь» (архів), поширили новину, що в одному з інтернет-магазинів Києва ціна на електрогенератори зросла до 60 тисяч гривень. Окрім того, автори допису, зазначають, що тепер їх продають лише за системою «один в одні руки».
Як доказ, пропагандисти посилаються на зроблений скриншот із зазначеного інтернет-магазину.
Також ця новина набула поширення й проросійських ЗМІ, а саме: «Pravda EN», «ZOV Киев», «ZOV Херсон» та «Политикус».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Насамперед ми проаналізували зображення, що поширюють пропагандисти у мережі, та за допомогою пошукового запиту у Google нам вдалось ідентифікувати сайт з якого було зроблено скриншот.
Компанія «Electro100.ua» – це магазин електротехніки, який має два офлайн магазина у Львові, а офіс знаходиться у Києві.
Порівнявши сайт «Electro100» та скриншот, який поширюють фейкороби, ми зʼясували, що інтерфейс інтернет-магазину повністю ідентичний.
Однак, у підробленому скриншоті є чимало невідповідностей з інформацією на сайті магазину:
- У розділі «Генератори» немає назви «Електрогенератори ОДИН В ОДНІ РУКИ! (поставтеся з розумінням до підвищення цін)», натомість присутня просто назва – «Електрогенератори».
- Ми проаналізували й ціни окремих товарів, які зображені на фейковому скриншоті, з тими, що присутні на сайті інтернет-магазину. Так, можна помітити, що справжня вартість електрогенераторів у декілька разів нижча, аніж зазначають пропагандисти.
- На скриншоті фейкоробів зазначено, що певні марки електрогенераторів неможливо придбати в інтернет-магазині, тому що їх немає в наявності. Проте, на сайті «Electro100» присутні усі зазначені товари. Варто також зауважити, що магазин використовує іншу кнопку при відсутності товару на сайті – помаранчева кнопка «Написати менеджеру», а не синя, як зображено на скриншоті.
Окрім того, ми безпосередньо звернулися до пресслужби компанії «Electro100» із запитанням чи дійсно у їхньому інтернет-магазині ціни на електрогенератори зросли до 60 тисяч гривень та придбати їх можливо лише за системою «один в одні руки». В магазині спростували цю інформацію і зазначили, що ціни на електрогенератори за останні місяці знаходились на прийнятному рівні.
Тож, російські пропагандисти зробили фейк, аби створити хибне враження дефіциту допоміжних засобів електроспоживання, з метою поширення панічних настроїв на тлі новин про пошкодження підстанцій «Укренерго» в декількох областях України.
Висновок: фейк
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!