Фейк. Обкладинка The Economist присвячена тим, хто був застрелений під час спроби перетину кордону через річку Тиса

Анна Орманжи - 05 Червня 2024 | 08:00

Російські пропагандисти систематично створюють фейкові обкладинки світових видань, намагаючись просувати ті, чи інші наративи. Цього разу поширення набуло зображення, яке нібито є обкладинкою британського щотижневого журналу The Economist. Так, примірник має заголовок «Річка смерті» і начебто присвячений тим, хто був застрелений під час спроби перетину кордону через річку Тиса. Розбір «обкладинки» – далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

З 31 травня російські Telegram-канали, зокрема «Олеся Лосева», «На самом деле в Днепре» та інші поширили новину з зображенням, яке нібито є обкладинкою The Economist з заголовком «Річка смерті. Тисячі українців призовного віку ризикують життям, перепливаючи підступні води». Стверджується, що видання нібито присвятило обкладинку чоловікам, які під час спроби незаконного перетину кордону через річку Тиса, були застрелені працівниками Державної прикордонної служби України.

Ба більше, у деяких російських Telegram-каналах стверджується, що прикордонники України для запобігання незаконного перетину кордону почали використовувати американські протипіхотні міни M18A1 Claymore для мінування берега річки Тиса.

Новину поширили й російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «ZOV Днепропетровск». Також поширення відбулось у соцмережі Х (архів) та TikTok (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Обкладинка

Спочатку ми проаналізували зображення у новині, воно містить позначку з датами випуску примірника – з 1 по 7 червня 2024 року.

Наступним кроком ми перевірили примірники журналу The Economist, вони розміщуються на офіційному сайті видання в розділі «Weekly editions».

Так, у перший тиждень червня був випущений тільки один примірник, актуальний з 1 по 7 червня цього року і він має геть інше зображення обкладинки присвячене трьом жінкам, голові Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн, прем’єр-міністерці Італії Джорджії Мелоні та колишній голові ультраправої партії «Національне об’єднання» Марін Ле Пен.

Стаття The Economist

Видання The Economist 29 травня опублікувало статтю з заголовком «Зневірені призовники України тонуть у річці смерті. Тисячі українців призовного віку ризикують життям, перепливаючи підступні води». Однак стаття не містить ані поширеного російськими джерелами зображення, ані інформації про те, що прикордонники стріляють в людей, які намагаються незаконно перетнути річку.

В статті йдеться про те, що українці призовного віку ризикують життям, перепливаючи річку і частина з них тоне через небезпеку, яку становить Тиса, а саме через холодну воду, сильну течію та слизькі, нерівні береги гірської річки.

Згідно з офіційними даними Держприкордонслужби України, станом на 30 травня від початку місяця було виявлено 10 потопельників у річці Тиса.

Мінування берега річки

3 травня в ефірі телемарафону речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко спростував інформацію про замінування берегів річки Тиса. Він повідомив, що Держприкордонслужба для посилення охорони кордону збільшує кількість прикордонних нарядів та використовує БПЛА та камери відеоспостереження, однак дані заходи жодним чином не передбачають мінування територій або інших дій, які б загрожували життю людей.

«Посилення кордону з країнами Європейського Союзу та Молдовою для того, щоб не допускати незаконного перетину кордону — це відповідальність України перед країнами, з якими ми межуємо. Але це жодним чином не передбачає мінування території або інших дій, які б загрожували життю людей, навіть попри те, що вони у незаконний спосіб намагаються перетнути кордон», – повідомив речник ДПСУ.

Тож, поширене у новині зображення не є оригінальною обкладинкою журналу. Як підроблене зображення, так і інформація про мінування берега річки Тиса створені у рамках просування російських наративів, спрямованих на залякування, поширенню панічних настроїв серед населення та дискредитацію роботи Держприкордонслужби України.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.