Російська пропаганда вкотре намагається дискредитувати українських біженців на Заході. Цього разу в пропагандистських Telegram-каналах поширювали скриншот нібито заголовку статті від російськомовної служби міжнародного медіа Deutsche Welle (DW), де повідомляється, що українські біженки в Німеччині почали народжувати дітей від арабів. Але чи насправді така стаття була оприлюднена на сайті DW — читайте в нашому матеріалі.
Що сталося?
26 жовтня 2023 пропагандистський Telegram-канал «VOBLYA» опублікував скриншот нібито новинного заголовка з сайту російськомовної служби Deutsche Welle.
«В Німеччині українки стали народжувати дітей від арабів не дочекавшись своїх чоловіків з фронту».
За словами авторів статті, така тенденція пов’язана з тим, що українські біженки намагаються отримати німецьке громадянство.
Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, зокрема: «Шейх Тамир», «Zлой Пруф️» та «Карельский бальзам | Новости»
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Аналіз скриншоту новини
Помилки
В кінці заголовка стоїть крапка, що не притаманно заголовкам статей видання DW та і в принципі не ставиться згідно з правилами пунктуації. Нижче заголовка, в описі, неправильно написано слово «медицинский» — замість першої літери «и» вжито літеру «е».
Безпосередньо висвітлення новини на скриншоті містить грубі порушення журналістських стандартів та етики, що не притаманно виданню такого рівня, як Deutsche Welle. Так, замість коректного позначення представників арабських етнічних спільнот, їхню належність до тієї чи іншої держави, використовується вульгарно-узагальнююче поняття «араби». Теж саме стосується і використання у тексті слова «турки».
Безкоштовне медичне обслуговування
В статті зазначається, що нібито українки вимагають для себе безплатного медичного обслуговування в пологових будинках. Проте такі прохання є абсурдними, адже уряд Німеччини й так запровадив послуги безкоштовної медичної допомоги для біженців з України, про що можна дізнатися з інформації, що опублікована на офіційному веб-порталі Федерального відомства у справах міграції та біженців.
«Вагітні жінки та матері в перші тижні після народження дитини мають право на медичну та сестринську допомогу, а також на догляд, акушерську допомогу, медикаменти, перев’язувальні та лікувальні засоби», — зазначається в одному з абзаців першого пункту про надання медичної допомоги.
«Першоджерело» новини DW
Врешті-решт, ми знайшли на сайті Deutsche Welle статтю, з якої ймовірно і був зроблений скриншот. Насправді заголовок цієї новини виглядає так:
«У Німеччині покращилася демографічна ситуація».
У статті надається статистика від Федерального відомства з кількості дітей у ФРН віком до 13 років.
Ми порівняли скриншоти новини на сайті й у дописах пропагандистів та отримали наступні збіги:
- Авторка новини (рос. Елена Дюжина);
- Дата публікації (31.05.2023);
- Ілюстративне фото до матеріалу.
Варто звернути увагу, що новина, скриншот якої, пропагандисти почали поширювати в жовтні, датується травнем в їх власних публікаціях.
В реальній новині на сайті DW, уточнюється що в статистиці держустанови не враховуються дані щодо українських біженців.
Отже, російські пропагандисти, зробили скриншот травневої новини, відредагували її заголовок та опис, проте припустилися багатьох помилок.
Висновок: фейк
Читайте також:
- Фейк. «Вимагали викуп 500 000 євро за Шані Лук»: поліція відстежила дзвінки з України;
- Фейк. «Залужний — наш президент»: в українських школах відбувається агітація до майбутніх виборів;
- Фейк. В Україні з’явилася церква «Святого пса Патрона».