У мережі поширюються повідомлення, що відомий мольфар Нечай передбачив дату закінчення війни. Чи дійсно це так — з’ясували наші фактчекери.
Що сталося?
Telegram-канал «Труха Запоріжжя» опублікував допис (архів), з назвою «ВІЙНА ЗАКІНЧИТЬСЯ ВЖЕ В ЦЬОМУ РОЦІ?». У ньому міститься інформація, що закарпатський мольфар Нечай, який начебто у 2013 році передбачив війну, зробив нову заяву яка «шокувала ЗМІ та всю Україну». Далі надається неповна цитата мольфара:
«Дуже довго майбутнє України було туманним, але тепер картина прояснилась. Остаточне знищення росії відбудеться вже в грудні 2023 року, 1…»
Для того, щоб дізнатись повний зміст, потрібно перейти за посиланням наданим у дописі.
Також до допису надається відео з пророцтвом від Нечая, де екстрасенс каже, що Україна стане Україною, коли нею будуть керувати чоловік із жінкою. Жінка буде старшою, а чоловік буде їй допомагати.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Спочатку ми проаналізували відео, що було надано у дописі. Варто відзначити, що цей відеоматеріал є лише фрагментом та був взятий із програми ТСН від 14 грудня 2023 року. У ній інший мольфар, на ім’я Довбуш, розповідає свою інтерпретацію закінчення війни:
«Україна стане Україною, коли мають прийти й нею керувати чоловік із жінкою. Жінка буде старшою, чоловік буде їй допомагати. Хто вони, я не знаю. Вони ще заховані поки що. В кінці серпня парад планет буде, п’ять планет сходяться, і я думаю, що і перемога буде. Був 1991 року парад планет — то Союз розпався. А зараз, я думаю — Росія менша. Для перемоги потрібна віра й сила», — заявив Довбуш.
Звертаємо вашу увагу, що в анотації, розміщений після тексту, самі ТСН зазначають, що астрологія, тарологія, нумерологія, гадання, віщування, мольфарство, екстрасенсорика не є науками, і їхні передбачення не завжди відповідають дійсності, а самі знання про це несуть розважальний характер.
Щодо нібито нещодавньої заяви мольфара Нечая, то її просто не може існувати, адже Нечай був убитий ще у 2011 році. Про деталі його загибелі в інтерв’ю агенції новин «Фіртка», розповідав тодішній начальник СЗГ УМВС України в Івано-Франківській області Василій Гультайчук.
Також зауважимо, що перейшовши за будь-яким з трьох посилань у пості Telegram-каналу «Труха Запоріжжя» опиняємося у Telegram-каналі «Русский корабль иди Нах*й»
Тож перед нами черговий клікбейт, що є викривленою або фейковою інформацією, розміщеною у вигляді короткого блоку тексту, відео, або заголовку. Використовуючи емоційні та психологічні тактики, його створюють з метою привертання уваги і залучення аудиторії на певний ресурс з метою отримання вигоди, таких як збільшення відвідуваності, завантаження додатків чи отримання більшої кількості уподобань тощо.