Скриншоти з фейкового відео поширеного Телеграм-каналами про закупівлю Міноборони України засобів захисту паху для ТЦК. Колаж Gwara Media

Фейк. Міноборони України закуповує захисні черепашки для геніталій працівників ТЦК та СП

Ігор Сум - 24 Червня 2024 | 08:45

Нещодавно в мережі поширили інформацію про те, що Міністерство оборони України (Міноборони) оголосило тендер на закупівлю захисних засобів (черепашок) захисту паху для працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Чи дійсно це правда — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

Телеграм-канали «Военный обозреватель» (архів), «Шейх Тамир» (архів), «Укропский фреш» (архів) поширили інформацію про те, що Міністерство оборони України нібито розмістило тендер на закупівлю 1000 засобів захисту паху (черепашок) для працівників ТЦК.

Скриншот допису з Телеграм-каналу «Укропский фреш»
Скриншот допису з Телеграм-каналу «Шейх Тамир»
Скриншот допису з Телеграм-каналу «Военный обозреватель»

Як доказ, автори новини додали відеосюжет англійською мовою, де на одному із кадрів розміщено інформацію про тендер нібито від Міноборони про закупівлю таких засобів на суму 32 412 710 грн. Потреба в цьому нібито виникла, оскільки працівники ТЦК отримували тілесні ушкодження статевих органів під час спроб супроводити громадян до призовного пункту.

Скриншот фейкового тендеру Міністерства оборони України, поширений Телеграм-каналами
Скриншот із відео Телеграм-каналів про фейковий тендер Міністерства оборони України
Скриншот із відео Телеграм-каналів про фейковий тендер Міністерства оборони України

«Міністерство оборони України оголосило аукціон із закупівлі 1000 захисних оболонок для чоловічих статевих органів. Сума покупки склала 800 000 доларів. Закупівля призначена для забезпечення потреб територіальних центрів комплектування, які здійснюють мобілізаційну діяльність в Україні. Захист потребують працівники територіальних центрів комплектування, які регулярно піддаються нападам з боку військовозобов’язаних. Офіцери неодноразово отримували тілесні ушкодження статевих органів під час спроби супроводити громадянина до призовного пункту. Були зафіксовані випадки нападу групи жінок на представників територіальних центрів комплектування. Однак експерти припускають, що вартість може бути завищена в 10 разів. Одна захисна оболонка коштує від 100 до 150 доларів. Однак з оприлюдненої інформації видно, що аукціонна ціна за одиницю становить 800 доларів» – повідомляється на титрах у відео.

Аналіз

EURO NEWS

У правому верхньому куті відео знаходиться логотип «EURO NEWS».

Скриншот із відео Телеграм-каналів про фейковий тендер Міністерства оборони України

Він належить провідному міжнародному новинному каналу Європи «EURO NEWS». 

Ідентичний логотип ми знайшли на відео опублікованих на офіційному Youtube-каналі організації.

Скриншот із відео «EURONEWS», опублікованого на офіційному Youtube-каналі організації.

Ми перевірили офіційні ресурси телеканалу та не знайшли поширене Телеграм-каналами відео про тендер Міноборони на закупівлю «черепашок» для військовослужбовців ТЦК.

Тож ми надіслали запит з проханням «EURO NEWS» відповісти, чи дійсно вони є авторами зазначеного відеосюжету. На момент публікації нашого матеріалу відповіді ми ще не отримали.

ДЕРЖЗАКУПІВЛІ.ОНЛАЙН та ПРОЗОРРО

На кадрі відео з нібито скриншотом тендеру зазначено, що закупівля розміщена на сайті «Держзакупівлі.Онлайн».

Електронна система публічних закупівель Prozorro була створена з метою забезпечення прозорості та ефективності державних закупівель в Україні. Prozorro дозволяє здійснювати закупівлю товарів, робіт та послуг в електронному форматі, що забезпечує конкурентність та підвищує якість закупівель, допомагає уникнути корупції та зменшити витрати держави на закупівлю товарів та послуг.

Одним із акредитованих майданчиків в електронній системі публічних закупівель Prozorro є авторизований електронний майданчик «Держзакупівлі.Онлайн», оператором якого є наша українська компанія ТОВ «Держзакупівлі.Онлайн».

Скриншот фейкового тендеру Міністерства оборони України, поширений Телеграм-каналами

Ми не змогли знайти на сайті  «Держзакупівлі.Онлайн» інформації про таку закупівлю. Тож надіслали запит до ТОВ «Держзакупівлі.Онлайн», з проханням відповісти, чи дійсно такий тендер було розміщено на майданчику. У відповідь нам повідомили, що за ідентифікатором UA-2024-05-30-000499-a закупівля іншого замовника, яка не стосується теми засобів для захисту паху. Також, нам порадили звернутися до головного адміністратора системи електронних закупівель — державного підприємства «ПРОЗОРРО».

Відповідь від ТОВ «Держзакупівлі.Онлайн»

Відповідно до рекомендації, ми надіслали запит до ДП «ПРОЗОРРО», з проханням відповісти, чи публікувався зазначений тендер. У відповідь нам повідомили, що такого тендеру не виявлено, а за ідентифікатором закупівлі – UA-2024-05-30-000499-a відображається інша закупівля.

«У результаті пошуку оголошень у центральній базі даних електронної системи закупівель Prozorro, співпадінь у пошуку закупівель за критеріями «захист паху» та «Міністерство оборони» – не виявлено.

Також, за ідентифікатором закупівлі – UA-2024-05-30-000499-a, що відображено на наданому вами зображенні (скриншоті), на вебпорталі https://prozorro.gov.ua відображається інша закупівля: «Послуги з проведення функціонального навчання з питань цивільного захисту». Варто зазначити, що інформація про закупівлі на вебпорталі Уповноваженого органу prozorro.gov.ua та на всіх електронних майданчиках є ідентичною», йдеться у відповіді ДП «ПРОЗОРРО».

Відповідь від ДП «ПРОЗОРРО»

І дійсно, на сайті PROZORRO під зазначеним ідентифікатором розміщена інша закупівля, не від Міноборони, а від комунального некомерційного підприємства «Долинська багатопрофільна лікарня» Долинської міської ради Івано-Франківської області.

Скришот з порталу держзакупівель PROZORRO

Крім того, ми звернулися до Міноборони, з проханням відповісти, чи оголошувало міністерство такий тендер. У відповідь нам повідомили, що дана інформація не відповідає дійсності та має всі ознаки ворожої інформаційно-психологічної операції.

Відповідь від Міністерства оборони України

Отже, інформація про опублікований тендер Міноборони України про закупівлю 1000 засобів для захисту паху для працівників ТЦК є вигаданою. Такої закупівлі не було. Подібна дезінформація спрямована на зрив мобілізації в Україні шляхом дискредитації роботи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.