З 1998 року кожну четверту суботу листопада в Україні вшановують «День пам’яті жертв голодоморів». У 2006 році вступив в дію Закон України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні», згідно з яким Голодомор 1932-1933 років в Україні визнаний геноцидом українського народу. Станом на зараз, 28 країн визнали Голодомор в Україні геноцидом, проте РФ не тільки заперечує факт геноциду, але і звинувачує Україну у фальсифікаціях історії. Так, в мережі з’явилася інформація згідно з якою понад 600 мільйонів гривень витратила в.о. директорки Музею Голодомору Леся Гасиджак на лобістів у США, що просувають ідеї визнання Голодомору в Україні геноцидом. Чи дійсно це так — читайте в нашому матеріалі.
Що сталося?
19 листопада, напередодні вшанування «Дня пам’яті жертв голодоморів», Telegram-канал «Перший Харківський» поширив (архів) допис, в якому автор звинувачує в.о. директорки Музею Голодомору Лесю Гасиджак в тому, що вона нібито найняла лобістів, які «сприяють» визнанню на офіційному рівні кожним зі штатів США Голодомору геноцидом українського народу.
«Леся Гасиджак, виявляється, не «з’їла» виділені музею голодомору 600 мільйонів гривень, а роздала. І не голодуючим українським бабусям та діткам, а американським лобістам», — коментують допис автори каналу.
В тексті допису зазначається, що в США вже 34 штати визнали Голодомор геноцидом українського народу. І нібито саме за це Леся Гасиджак заплатила лобістам 600 млн грн.
«Вже 34 штати США визнали голодомор геноцидом українського народу. Днями штат Нью-Йорк приєднався до розпилювання «голодоморних» грошей. Воно ніби й не дуже багато «капнуло», приблизно по 500 тисяч доларів на рило штат)). Але за нікчемний папірець – тариф нормальний», — підраховують автори допису.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Процес визнання Голодомору геноцидом дійсно триває, як у світі, так і у США зокрема.
Визнання Голодомору в Україні геноцидом
Нью-Йорк став 34-м штатом США, який саме 19 листопада визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. У цей день на Мангеттені відбулися заходи зі вшанування пам’яті жертв Голодомору.
До цього таку прокламацію видали у штаті Айова та Вайомінг. Також, ще у 2018 році це зробили обидві палати Конгресу США.
600 мільйонів гривень
Пропагандисти зазначають, що для лобіювання відповідних питань, Леся Гасиджак нібито використала 600 млн грн, що насправді були виділені на добудову Національного музею Голодомору-геноциду.
Проте, це не відповідає дійсності. Так, законопроєкт під назвою «Пропозиції Президента України до Закону «Про внесення змін до додатка № 3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» був підтриманий Верховною Радою ще 13 липня 2023 року.
В Пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що кошти в розмірі 573 млн гривень потрібні для реконструкції першої черги та будівництва і введення в експлуатацію другої черги Національного музею Голодомору-геноциду.
Проте, Закон так і не набрав чинності, оскільки ще 27 липня його ветував Президент. З того часу Закон перебуває на повторному розгляді у ВРУ.
Отже, кошти передбачені даним законопроєктом поки ще не виділені. Відповідно, звинувачення в.о. директорки музею Голодомору Лесі Гасиджак в тому, що вона заплатила їх лобістам є безпідставними.
До того ж варто зазначити, що українська влада не замовчує питання визнання Голодомору в Україні геноцидом і веде щодо цього постійну роботу. Так, Верховна Рада України 22 листопада вкотре закликала міжнародні організації та парламенти держав світу визнати Голодомор 1932-1933 років в Україні геноцидом українського народу. За постанову №10275 про відповідну заяву проголосували 310 нардепів. Також депутати подякували 28 іноземним державам, які вже це зробили.
Висновок: фейк
Над матеріалом працювали: Ігор Сум, Юліана Топольник