Мережею активно шириться інформація про смерть короля Великої Британії Чарльза III. Чи дійсно це так — з’ясували наші фактчекери.
Що сталося?
Сьогодні користувачі чат-бота «Перевірка» почали активно надсилати нам запити з проханням перевірити інформацію про смерть британського короля Чарльза III. Цю новину поширили новинні Telegram-канали, такі як: «Збройні сили України. Війна з окупантами», «Київ Онлайн. Новини 🇺🇦Україна», «Чорний лист», «Труха⚡️Україна», «Україна Online: Новини | Політика».
Ба більше, Telegram-канал «Харьков LIVE🇺🇦» надав до свого допису нібито документ від Букінгемського палацу про смерть Чарльза, який помер у віці 75 років.
Що цьому передувало
17 січня 2024 року Букінгемський палац заявив, що Чарльз III планує провести «корекційну процедуру» з приводу збільшеної простати.
Через понад тиждень британського монарха госпіталізували для лікування.
5 лютого у Букінгемському палаці повідомили, що у Чарльза III діагностували рак, проте лікування вже розпочалося.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Почнемо з того, що сьогодні, 18 березня о 15:33, посольство Великобританії в Україні, на своїй Facebook сторінці, спростувало інформацію про смерть короля Чарльза III.
Ми також перевірили офіційний сайт королівської родини, й не знайшли там жодної інформації про смерть короля Чарльза.
Остання новина на цьому ресурсі була опублікована 14 березня та була присвячена візиту принца Вільяма до молодіжної зони «WEST».
Нагадаємо, що після смерті королеви Єлизавети II сайт королівської родини опублікував офіційний звіт про це.
Крім цього, ми звернули увагу на документ, який засвідчує смерть короля, який шириться мережею. За допомогою зворотного пошуку ми знайшли, що ця світлина була опублікована користувачем @Nile_LFC у мережі X(Twtter) о 5:28 ранку.
«Мої джерела зараз підтвердили, що король Чарльз III пішов від нас», — зазначено в дописі.
Проте даний акаунт не є офіційним та ніяк не пов’язаний з королівською родиною. Зауважимо, що наразі офіційна державна верифікація у X надається сірою галочкою, яка, зокрема, є в королівської родини, або золотою, якщо організація підтвердила свою достовірність через участь у програмі X «Перевірені організації». Синя галочка свідчить лише те, що цей користувач оформив підписку на X Premium.
Щодо самого звіту, ми знайшли схожий документ про смерть королеви Єлизавети II на сайті телеканалу ABC 15 Arizona, який йому надала пресслужба королівської родини.
Також документ про смерть королеви можна побачити на фото BBC. На зображені видно, що робітники Букінгемського палацу вішають цей документ на королівські ворота.
Звертаємо вашу увагу на різницю в змісті повідомлень. В документі про смерть Єлизавети зазначається, що вона померла спокійно у своїй резиденції в Балморі, а також надається інформація про подальші дії нового короля та королеви, в той час про Чарльза не надають жодної конкретної інформації, окрім того, що він випадково помер. Припускаємо, що документ який поширили у X був створений за допомогою фоторедактору.
Також зазначимо, що великі британські медіа такі як: BBC, Daily Mail, The Guardian, Times та Reuters не повідомляли про смерть короля.
Тож бачимо, що мережею знову шириться неправдива інформація яка створена для того, щоб посіяти паніку серед користувачів.
Висновок: фейк
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!