Фейк. Графіті у Лондоні з Трампом, який виштовхує Зеленського

Анна Орманжи - 27 Липня 2024 | 12:05

Дискредитація через фейкові відео – та фотоматеріали є однією з найпоширеніших тактик російської пропаганди. Зокрема, ми вже неодноразово спростовували оригінальність фейкових зображень графіті в Берліні, Мюнхені, Парижі тощо. Цього разу, через російські пабліки поширилось зображення, яке нібито є скриншотом Instagram story The Guardian про графіті з Трампом та Зеленським у Лондоні. Детальний розбір — читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

З 18 липня Telegram канали, які систематично поширюють ворожу пропаганду, зокрема «V Рука Кремля Z», «ТалипоV 𝐎𝐧𝐥𝐢𝐧𝐞 🅉», «Шейх Тамир» та інші почали поширювати зображення нібито скриншоту Instagram story новинного медіа The Guardian з заголовком «Лондонські митці відреагували на майбутню перемогу Трампа». Скріншот містить зображення, як стверджується графіті у Лондоні з колишнім президентом США Дональдом Трампом, який «виштовхує під зад» Президента України Володимира Зеленського з позначкою «Грудень 2024».

«Лондонські художники реагують на майбутню перемогу Трампу. Намальований Трамп штовхає під зад Зеленського у грудні 2024 року. гарне», – йдеться у дописі.

Також новину поширили користувачі у соцмережах Х та Facebook, а також на платформі Youtube.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Спочатку ми перевірили офіційні ресурси новинного медіа The Guardian у Великобританії, які представлені офіційним сайтом, каналом YouTube та сторінками в Instagram, Facebook, X. За лаштунками перевірки ми з’ясували, що відповідна інформація та зображення відсутні як на сайті, так і на інших ресурсах видання.

Наступним кроком ми провели порівняльний аналіз зображення у новині з оригінальними Instagram stories медіа The Guardian. Про підробку поширеного зображення однозначно свідчать невідповідності у стандартах розташування, співвідношення та розмірів елементів у сторіз, яких дотримується медіа.

Скориставшись зворотнім пошуком за зображенням та здійснивши порівняльний аналіз деталей, ми ідентифікували місце.

Для поширення дезінформації пропагандисти використали фото стіни з нахиленим виступом зверху та ліхтарем, яка розташована на пішохідній доріжці у відомому комплексі Барбікан (Barbican). Barbican Estate або просто Barbican  — це житловий комплекс, що налічує понад 2000 квартир, мезонетів та будинків у центрі Лондона у межах лондонського Сіті в Великобританії. Комплекс є унікальним за розмірами, прикладом британської брутальної архітектури, відомий також повним відокремленням транспортних засобів від пішоходів по всій території, що досягається за допомогою використання «пішохідних доріжок», розташованих на 1-3 поверхах над рівнем землі. Так, фото однієї з «пішохідних доріжок», а саме «Andrewes Highwalk», що розташована на другому поверсі багатоквартирного будинку Ендрюса (Andrewes House) в комплексі Barbican, використали у новині.

Ми перевірили офіційні ресурси як відомих медіа Великобританії, так і локального онлайн-ресурсу Barbican Life, який публікує інформацію про життя та події у комплексі Барбікан. Інформації про відповідне графіті немає на жодному з ресурсів.

Тож, ми звернулись за інформацією до редактора Barbican Life та локального експерта комплексу, Хелен Хадсон. У відповідь на наше звернення, Хелен спростувала інформацію про існування даного графіті.

25 липня вона відвідала визначене місце в комплексі Barbican та зробила для нас фотографію.

Про авторство одного «митця» фейкових зображень графіті, які поширює російська пропаганда, явно свідчить їх схожість за стилем та технікою виконання.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.