Інноваційною тенденцією фейкоробів у всьому світі є використання штучного інтелекту для створення дезінформаційного контенту. Так, до нас на перевірку потрапив нібито заклик Ґрети Тунберг до використання веганських гранат. Чи дійсно це так — читайте у нашому аналізі.
Що сталося?
26 жовтня до бота Перевірка надійшов запит з проханням перевірити чи дійсно екоактивістка Ґрета Тунберг закликала використовувати на війні веганські боєприпаси.
В проросійських Telegram-каналах «Мадам Секретарь», «Пул N3» та «MIRBY» нам вдалось знайти відео, на якому Ґрета Тунберг закликає людство замислитися про шкоду, що війни завдають довкіллю:
«Існує багато нових концепцій винищувачів з батарейними модулями живлення, які можуть нести набагато більше ракет, звичайно ж, біорозкладних ракет. Кожен може зробити щось, щоб зупинити цю нісенітницю, наприклад, перекрити дороги до садів та ферм, щоб рослини не були розтоптані цими важкими танками. Дуже важливо, якщо ви використовуєте гранати, будь ласка, використовуйте веганські гранати. Тварини не повинні віддавати своє життя через цей хаос…».
Також нібито екоактивістка закликає прочитати її нову книгу задля кращого розуміння цієї теми.
Поширювалось це відео й в англомовному сегменті соцмережі X.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Наші колеги з мережі IFCN, фактчекери індійського видання Newsmeter з’ясували, що вперше такий відеоролик поширився мережею X. Автором першого допису є акаунт Snicklink. Відповідна позначка знаходиться у правому нижньому кутку відео.
Публікація містила два хештеги «Сатира» та «Ізраїль».
Тому варто припустити, що перше поширення фейкового відео відбулось саме з жартівливою метою.
За основу відео було взято сюжет від 31 жовтня 2022 року з ток-шоу «The One Show» телеканалу BBC.
Ми порівняли деталі з фейкового та оригінального відео, такі як-от:
- взуття героїв;
- положення в кадрі;
- розміщення карток на столі тощо.
І дійшли до висновків, що фейкороби дійсно використали для створення фейку відеоряд з сюжету BBC.
Відмінності у відео є тільки за аудіодоріжкою.
На справжньому відео Ґрета Тунберг розповідала про те, як провела інформаційну кампанію для своїх батьків на тему екології. Вона почала вимикати зайве світло вдома, стала веганкою. Тож її батьки прислухались до неї й також перейняли ці звички.
У оригінальному відео відсутні згадки про використання веганських гранат чи ведення веганських війн.
До того ж аналітики Resemble.AI проаналізували цей відеозапис за допомогою генератора закадрового голосу й з’ясували, що анімація навколо рота екоактивістки була зміненою. Використовуючи детектор Resemble Detect для пошуку голосу створеного штучно, з’ясувалося, що 100% аудіодоріжки під відео, яке надають фейкороби, є штучною.
Варто зазначити, що нам також не вдалось знайти жодних доказів існування книги Ґрети чи будь-якого іншого автора під назвою «Веганські війни».
Висновок: фейк, сатира
Читайте також
- Фейк. Українців в Ізраїлі вербують до ЦАХАЛ
- Фейк. Верифікація українського громадянства в Telegram-каналах;
- Фейк. Валерій Залужний звернувся до українців з проханням більше нічого йому не дарувати.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!