Ми систематично стикаємось з фейковими відеосюжетами, направленими на дискредитацію українців в інших країнах. Цього разу російські пропагандисти поширили відеосюжет з логотипом France 24 про те, що за рік українці отримали найбільше штрафів за купання в фонтані Треві у Римі. Що не так з цим відео – далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
14 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шкварка News», «Шейх Тамир» та інші поширили новину про те, що за рік українці заплатили 64% від усіх штрафів за купання у знаменитому фонтані Треві, який знаходиться у Римі.
Як доказ, новина містить відеосюжет з логотипом відомого французького медіа France 24, в титрах до якого заявляється, що журналістка Каталіна Маршан де Абреу у рамках розслідування для програми «TRUTH OR FAKE» звернулась до мерії Риму. Мерія Риму нібито підрахувала надходження до міського бюджету від фонтану Треві та повідомила, що основну частину надходжень від пам’ятки склали штрафи українцям на загальну суму в 64 тисячі євро.
«Каталіна Маршан де Абреу зв’язалася з мерією Риму, щоб дізнатися правду. Мерія Риму підрахувала надходження до міського бюджету від фонтану Треві, основну частину яких склали штрафи українцям. Влада першого муніципалітету, де розташований фонтан XVIII століття, надала звіт із підрахунком річного прибутку від пам’ятки. Загальна сума становить близько 110 тисяч євро. 10 000 євро – це монети, які туристи кидають у фонтан. Решта – це штрафи, накладені на людей, які лізуть у фонтан, щоб купатися, сфотографуватися чи спробувати добути монети. 64% оштрафованих – українські біженці та туристи», – йдеться у титрах.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Поширене відео має широкоформатний розмір кадру та містить логотип французького телеканалу France 24 у нижній правій частині кадру, відповідно до оригінальних трансляцій телеканалу France 24. Інформація у відео викладається за допомогою титрів з текстом французькою мовою, а звуковий супровід відбувається у вигляді фонової музики без прямої мови.
По-перше, ми перевірили офіційні ресурси французького телеканалу France 24, які представлені офіційним сайтом та каналом YouTube, сторінками в Instagram, Facebook, TikTok, X та у месенджері Telegram. За лаштунками перевірки ми з’ясували, що медіа не публікувала поширене у новині відео.
Наступним кроком, ми перевірили випуски програми «TRUTH OR FAKE», яка випускається у рамках роботи відділу перевірки фактів France 24 (France 24 Observers) на телеканалі. Всі трансляції програми за участі журналістки Каталіни Маршан де Абреу (Catalina Marchant de Abreu) публікуються на сайті медіа та на сторінці журналістки у соцмережі Х.
Аналіз випусків програм виявив, що кадри з журналісткою у поширеному відеосюжеті були підроблені, у відео використали уривок з оригінального відео випуску програми за 6 травня 2024 року, в якому замінили частину зображення.
Насправді у випуску жодним чином не йдеться про Рим та фонтан Треві, журналістка розповідає про сплеск поширення дезінформації в соцмережах про союзників НАТО та України після того, як президент Франції зробив заяву про відправку сухопутних військ до України.
Для просування тези про відомості за штрафи, отримані журналісткою від мерії Риму, у відеосюжеті використали уривок з відео за березень 2022 року, у якому насправді мер Риму Роберто Гуалтьєрі розповідає не про штрафи за купання в фонтані, а про столицю Італії Рим, в якому поєднуються культура, природа та інновації.
Для кадрів, які нібито свідчать про масові купання українців у фонтані Треві протягом минулого року, пропагандисти використали уривки з різних відео перебування людей у воді фонтану Треві. Однак, використані відео зафільмовані більше року тому та не містять даних про українців, зокрема це відео за 2014, 2022 (архів) та 2023 роки.
Як і в попередніх, досліджених нами фейкових відео від «РосПроп Продакшн», в змонтованому сюжеті використовуються кадри з уривків різноманітних загальнодоступних відео та зображень, зокрема з панорамного відео, знятого у 2020 році за допомогою дрону біля фонтану Треві у Римі та з відео за 2011 рік про вилучення фальшивих євро поліцією Польщі.
Також, текст у титрах до сюжету містить багато невідповідних та неправдивих даних, зокрема щодо:
- організації адміністративного управління міста, у якому просто відсутній такий орган, як «мерія»
- збору монет, які кидають у фонтан, насправді ці гроші не йдуть до місцевого бюджету, муніципалітет і вікаріат Риму уклали угоду, згідно з якою вже декілька років зібраними у фонтані монетами розпоряджається католицька благодійна організація Карітас, яка спрямовує їх на благодійні справи. Так, за словами директора Карітасу Джустіно Трінчіа, за рік вдається зібрати не десятки тисяч, а більше мільйона євро, зокрема за 2022 рік були зібрані монети на суму 1,4 мільйона євро, за 2023 рік – приблизно на 1,6 мільйона євро.
Тож, ми маємо справу з черговим російським фейковим відеосюжетом, змонтованим з уривків загальнодоступних відео принаймні з 2011 року та з підроблених кадрів випуску програми «TRUTH OR FAKE» за травень 2024 року. З метою викликання довіри до повністю вигаданої історії, пропагандисти у змонтованому відео незаконно використали логотип відомого французького телеканалу France 24.
Такий фейк має на меті вкотре спаплюжити образ українців у світі. Задля простування цієї тези російська пропаганда змонтувала відео з загальнодоступних відеофрагментів, що можна знайти в мережі ще з 2011 року та з підроблених кадрів випуску програми «TRUTH OR FAKE» за травень 2024 року. З метою створення довіри до повністю вигаданої історії, пропагандисти використали логотип відомого французького телеканалу France 24.