Масштабна дезінформаційна кампанія спрямована на дискредитацію Олімпійських ігор 2024 у Парижі триває вже декілька місяців і просувається здебільшого через фейкові сюжети та зображення. Цього разу пропагандисти поширили відеосюжет з логотипом France 24 про те, що в ніч на 7 червня сервіс Booking.com зламали, внаслідок чого втрачено 65 тисяч бронювань у Парижі, замовлених на період проведення Олімпійських ігор. Розбір відео — далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
8 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шкварка News», «Пирамида», «Шейх Тамир», «Медведь» та інші поширили новину про те, що в ніч на 7 червня сервіс Booking.com нібито зазнав кібератаки, внаслідок якої були пошкоджені дані щодо 30% бронювань у Парижі на період проведення Олімпійських ігор. Заявляється, що невідомі змінили інформацію щодо імен, дат і місця проживання для 65 тисяч бронювань і компанія поки що не може відновити дані, оскільки резервні копії видалено з бази даних. Як доказ, новина містить відео з логотипом французького медіа France 24, у титрах до якого стверджується, що французька журналістка Зінеб Ель-Разуї прокоментувала кібератаку на Booking.com та назвала її формою радикального терору.
«Ми бачимо трансформацію тероризму в реальному часі. Радикальні групи опановують нові методи та атакують на вищому рівні, щоб зірвати Олімпіаду. Попереджаю: це лише початок, і ми вже повинні вживати всіх можливих заходів обережності», — таким чином наводяться у титрах слова журналістки.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Відео містить логотип французького телеканалу France 24. Крім офіційного сайту, у телеканалу є офіційні акаунти в YouTube, Instagram, Facebook, TikTok, X та у месенджері Telegram. Ми перевірили офіційні ресурси французькомовної редакції телеканалу France 24 та з’ясували, що медіа не публікувала поширене у новині відео.
Перевірка сайту та сторінок у соцмережах Instagram, TikTok, Facebook, LinkedIn онлайн-сервісу бронювання Booking.com показала, що жодної інформації про кібератаку на свої ресурси та пошкодження бронювань у червні компанія не публікувала.
Також ми перевірили останні інтерв’ю та публікації на офіційних сторінках X та Instagram французької правозахисниці та журналістки Зінеб Ель-Разуї (Zineb El Rhazoui). Відповідні заяви від журналістки щодо кібератаки на ресурси Booking.com за червень місяць – відсутні, більш того останні місяці своєї публічної діяльності Ель-Разуї присвячує війні між Ізраїлем та Палестиною.
Розбір відео
Відеоролик, розміщений в новині, має розмір кадру 720 х 1280 пікселів. Цей формат притаманний для декількох соцмереж. Серед графічних елементів, які використовуються у відео є логотип «France 24» у верхній правій частині кадру та прикінцева анімація, які ідентичні до елементів, що використовує телеканал France 24. Також відео містить фонову музику без супроводу речі та титри з текстом французькою мовою.
Про підробку поширеного у новині відео свідчить відсутність у ньому прикінцевої анімації з інформацією про створення сюжету.
Дослідивши кадри у відео, ми з’ясували, що воно складається з уривків, вирваних з загальнодоступних стокових відео (1, 2), які не мають жодного зв’язку з описаними у новині подіями.
Провівши пошуковий аналіз кадрів за участі французької журналістки Зінеб Ель-Разуї, ми виявили оригінальні відеосюжети, з яких взяли дані кадри. Пропагандисти використали один кадр з відео Всесвітнього жіночого саміту в Нью-Йорку за 6 квітня 2017 року, в якому йдеться про боротьбу з ісламістським екстремізмом.
Інші кадри за участі журналістки є уривком з відео за 14 листопада 2023 року, під час якого йдеться про події, пов’язані з військовими діями Армії оборони Ізраїлю у секторі Гази.
Тож, фейкороби змонтували відео з уривків стокових відео та кадрів з давніх відео за участі французької журналістки Зінеб Ель-Разуї, розмістивши неправдиві титри з повністю вигаданою історією та використавши для правдоподібності логотип і кінцеву заставку відомого французького телеканалу France 24.
Ми звернулись з запитом на інформацію до редакції France 24, у відповідь нам підтвердили, що телеканал не публікував поширене у новині відео. Головний редактор відділу перевірки фактів France 24 (France 24 Observers) Дерек Томсон зазначив, що протягом останніх місяців France 24 і дочірня радіомережа RFI стали жертвами подібної дезінформації з використанням фейкових відео.