Фейк. Українці масово позбуваються гривні

Nazar Hlamazda - 27 Липня 2024 | 10:09

Мережею поширюється інформація про великі черги в українських обмінниках та майже повну відсутність валюти. Чи дійсно це так — з’ясували наші фактчекери.

Що сталося? 

Telegram-канал «Олеся Лосева» розповсюдив інформацію (архів), що в українських обмінниках вишукуються у великі черги. Як доказ, авторка наводить дві світлини. На першій видно скриншот повідомлення, в якому його автор зазначає, що він обійшов уже чотири обмінники, і всюди немає валюти або черга виходить на вулицю. Додається також фотографія великої черги в «А-банк». На другій видно закриту касу в обміннику з паперовою табличкою поруч із написом «Валюти немає».

Цю новину поширювали також соцмережею Х, користувачка з ніком @fortuna_cz також опублікувала допис про цю ситуацію. 

«Два тижні ховали рубль через заборону торгів на Московській Біржі. Через два тижні черги в обмінники та валюти немає.

Теорема Тарана спрацьовує дедалі швидше (російський мем який просуває ідею, що якого б зла українець не побажав росіянину — Україна отримає вдвічі більше — ред.)», — написала авторка.

Також цю новину поширили: «Украина.ру», «Шейх Тамир» та «Юрий Подоляка». 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми розібрали фотографії, що надають пропагандисти. 

За допомогою зворотного пошуку в Google ми знайшли, що фото черги в «А-банк» було зроблено «Суспільним Чернівці» 21 липня 2023 року. У матеріалі зазначено, що такі черги сформувались з людей, які бажали оформити заявку на виплати від міжнародних організацій. 

Черга біля одного з відділень А-Банку у Чернівцях/Джерело: Суспільне Чернівці

Для пошуку другого фото ми розглянули його деталі. На фото видно назву обміннику «Obmen», це стара назва компанії «Obmin24». Ми знайшли оригінальне фото на сторінці компанії в Google Maps. Воно датоване 2021 роком, а також пропагандисти за допомогою фоторедактору змінили сенс паперової таблички. На справжній світлині клієнтів лише просять перевіряти цілісність грошей не відходячи від каси. 

Що цьому передувало? 

12 червня Міністерство фінансів США розширило санкції проти Росії. Зокрема, обмеження наклали на Московську біржу (ММВБ) та її дочірні компанії — Національний розрахунковий центр та Національний депозитарій, які є посередниками у валютних операціях на біржі.

Для ММВБ санкції виявилися неочікуваними. За годину після заяви Мінфіну США, Центральний банк РФ припинив торги й розрахунки в іноземній валюті, а готівковий курс рубля відносно цих валют упав.

Отже, перед нами черговий фейк про проблеми з валютою, задля того, аби заспокоїти своїх співвітчизників і показати, що в Україні «все ще гірше». Це стандартний прийом для російської пропаганди з яким ми вже не вперше стикаємося.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.