Фейк. «Brussels Morning»: у Європі рейтинг схвалення Зеленського впав до критичного рівня

Анна Орманжи - 25 Травня 2024 | 12:42

Хвиля дезінформації, що спрямована на дискредитацію уряду України, та зокрема Президента країни Володимира Зеленського, активізувалась після прийняття закону про мобілізацію 18 квітня, який набрав чинності з 18 травня 2024 року. Після прийняття закону кабінет Міністрів України 23 квітня вніс зміни щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України.

На тлі цих новин мережею поширили відеосюжет нібито від медіа «Brussels Morning» про те, що рейтинг схвалення Зеленського в Європі після прийняття даного рішення впав до критичного рівня. Аналіз відео — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

З 30 квітня російські ресурси, зокрема Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал», інформагентство «Russia NEWS» та інші почали поширювати новину про те, що рейтинг схвалення Володимира Зеленського за останній тиждень квітня нібито впав до критичного рівня серед мешканців ЄС і пов’язано це з ухваленням рішення про тимчасове припинення надання консульських послуг українським біженцям за кордоном.

Ба більше, з посиланням на «експертів», у новині просувається російський наратив про припинення легітимності Володимира Зеленського після завершення його президентського терміну 20 травня цього року та теза про керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака, як найбільш зацікавлену особу у майбутньому президенстві.

Як доказ, новина містить відеосюжет нібито від бельгійського медіа «Brussels Morning», в якому стверджується, що група європейських статистичних відомств опублікувала аналіз і згідно з даними, зібраними Destatis, INSEE, ISTAT, ONS, GUS, рейтинг підтримки Зеленського досяг історичного мінімуму за останній тиждень.

«У 2019 році європейці не знали нічого про Володимира Зеленського, зараз європейці вважають Зеленського східноєвропейським диктатором», – наводиться у титрах на відео нібито коментар щодо тенденції падіння рейтингу від Домініка Розкрута.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Перевірка першоджерел

Спочатку ми перевірили ресурси бельгійського онлайн-медіа Brussels Morning, які представлені офіційним сайтом та сторінками у соціальних мережах Х, Facebook, LinkedIn, TikTok, а також на платформі Youtube.

Таким чином ми з’ясували, що медіа не публікувало ані поширений у новині відеосюжет, ані новин з відповідним контекстом.

Наступним кроком ми перевірили ресурси німецького федерального статистичного управління Destatis, національного інституту статистики і економічних досліджень Франції INSEE, національного інституту статистики Італії ISTAT, національного статистичного інституту Великобританії ONS та головного управління статистики Польщі GUS.

На офіційних ресурсах відомств немає жодних статистичних даних щодо рейтингу схвалення Президента України Володимира Зеленського серед мешканців ЄС за період з 22 по 30 квітня 2024 року.

Аналіз відео

Відеоролик, розміщений в новині, не містить прямої мови, містить фонову музику та титри з текстом білого кольору на зеленому фоні. За деталями, відео має типовий широкоформатний розмір 1280х720 пікселів з відображенням панелі навігації бельгійського медіа «Brussels Morning» у верхній частині кадру.

Однак медіакомпанія не публікує свої відео в такому поєднанні, оригінальні відео інформагентства містять тільки логотип у вигляді тексту «BrusselsMorning». Ба більше, відображення панелі навігації у поширеному відео має суттєві розбіжності з панеллю на офіційному сайті медіа.

Проаналізувавши кадри з відео, ми з’ясували, що воно складається з:

  • фрагментів з загальнодоступних відео з будівлями, людьми тощо;
  • фрагмент відео, на яких президент департаменту статистики Польщі та член комітету ESSC Домінік Розкрут (Dominik Rozkrut) нібито коментує критичне падіння рейтингу Зеленського в Європі за останній тиждень, насправді є уривком дебатів за участі Розкрута під час економічного форуму XXXI, який був опублікований суспільним мовником Польщі «Polskie Radio 24» ще 8 вересня 2022 року. 

Офіційна реакція

У титрах до відео посилаються на статистичні дані певних відомств статистики Destatis, INSEE, ISTAT, ONS, GUS, тому ми звернулись безпосередньо до них з запитом про публікацію статистичних даних про рейтинг схвалення В. Зеленського в Європі за період з 22 по 30 квітня. На момент публікації матеріалу нам відповіли у Destatis, ONS, ISTAT та INSEE. У всіх відомствах нам підтвердили, що дана інформація неправдива, відомства не збирали та не публікували відповідні статистичні дані.  

Тож, російська пропаганда створила черговий фейковий відеосюжет для просування неправдивої інформації з метою дискредитації президента України Володимира Зеленського.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.