В гонитві за переглядами та підписниками деякі Telegram-канали все частіше використовують технологію клікбейту. Так, соцмережами шириться інформація, нібито в Карпатах з’явився курорт, де можна безоплатно відпочивати до 7 днів. Чи дійсно це так та що приховується за такими повідомленнями — читайте в нашому матеріалі.
Що сталося?
До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно в Карпатах з’явився курорт, де можна безплатно відпочивати до семи днів. Також у надісланому дописі йдеться про те, що перейшовши за посиланням у закритий Telegram-канал «По дорозі Україною», можна дізнатися про ще більше можливостей відпочити, зокрема, знайти безоплатні готелі.
«Поки одні люди витрачають десятки тисяч на відпочинок за кордоном, у нас під носом повно місць, де можна круто відпочити — їх знаходять в каналі «По дорозі Україною», — йдеться в дописі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Ми почали з того, що проаналізували надісланий запит та розділили його на дві частини: безоплатний відпочинок в Карпатах та квитки до 50 гривень задля розвитку внутрішнього туризму.
Безоплатний відпочинок у Карпатах
Ми надіслали заявку на приєднання до закритого Telegram-каналу «По дорозі Україною».
Після цього нас приєднали до бота, який одразу почав надсилати повідомлення з рекламою навчань на тему «Криптовалюти».
Разом з рекламою автори використовують маніпулятивну технологію, запевняючи, що це шанс почати заробляти великі кошти без вкладень.
Ми відмовилися від реєстрації на ефір.
Після цього нам надіслали інше повідомлення, де вчергове запросили підписатися на інший канал «travel | знайка», аби «запевнитись, що ви готові до Подорожей Україною».
Запропонований канал також виявився закритим.
Ми також надіслали запит на приєднання, проте відповіді так і не дочекалися.
Укрзалізниця ввела квитки до 50 гривень для розвитку внутрішнього туризму
Також у надісланому до нашого чат-бота «Перевірка» йдеться про те, що нібито Укрзалізниця ввела квитки до 50 гривень з метою розвитку внутрішнього туризму.
Ми не знайшли таких даних у відкритому доступі, а тому вирішили звернутися просто до контакт-центру Укрзалізниці (0800 503 111), аби підтвердити чи спростувати таку інформацію. Оператор Укрзалізниці зазначила, що такої акції не було, немає та наразі не планується. Також порекомендувала стежити за новинами на офіційних ресурсах.
Отже, перед нами фейк, з маніпулятивною технологією на основі емоцій, з метою залучення аудиторії на канал. Тобто так званий клікбейт – заголовок, що спонукає вас перейти за посиланням, приєднатися до каналу, завантажити додаток тощо.
Тож, бажаємо не втрачати пильності. Завжди перевіряйте інформацію, яку отримуєте, а у разі виникнення сумнівів — звертайтеся до нас у @perevir_bot.
Висновок: фейк, клікбейт
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!