Будь-яка подія, що викликає сильну емоційну реакцію користувачів використовується в Telegram-каналах, як можливість для створення чергових клікбейтів. Так, на тлі масштабного збою в роботі мобільного оператора Київстар, інфопростір наповнився закликами безкоштовно підключитися до Starlink та пропозиціями отримати компенсацію у Telegram-каналах від мобільних операторів. Що ж пропонувалося насправді — читайте у нашому матеріалі.
Що сталося?
12 грудня до нас у бот «Перевірка» надійшло багато запитів з проханням перевірити повідомлення в Telegram-каналах, що пропонують надання безкоштовного мобільного та інтернет зв’язку завдяки Starlink та пропозиції отримати компенсацію в розмірі 500 грн від мобільних операторів через хакерську атаку.
Здебільшого такі повідомлення пересилаються з закритих каналів, до яких ми не змогли додатися.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Збій в роботі Київстар
Ранок 12 грудня відзначився для українців відсутністю мобільного зв’язку та інтернету від одного з найбільших телекомунікаційних операторів — Київстар. Внаслідок масштабного технічного збою не працював мобільний зв’язок, інтернет, сайт Київстар, мобільний додаток та національний роумінг. Пізніше гендиректор компанії Олександр Комаров повідомив, що IT-інфраструктура компанії частково зруйнована внаслідок атаки та зазначив, що наразі невідомо скільки часу займе відновлення.
Близько дев’ятої вечора Київстар на своїй офіційній сторінці в Facebook повідомив, що спеціалісти компанії частково відновили роботу послуг фіксованого зв`язку і зараз роблять все можливе, аби остаточно завершити відновлення інших послуг протягом 13 грудня 2023 року.
В Київстар застерегли, що у месенджерах активізувались шахраї та закликали довіряти інформації щодо компенсації та термінів відновлення послуг лише з офіційних ресурсів компанії.
Робота операторів мобільного зв’язку
Збій в роботі Київстар збільшив навантаження на ресурси компаній з надання аналогічних послуг Lifecell та Vodafone, однак збоїв чи проблем з роботою мобільного зв’язку та інтернету в компаніях зафіксовано не було. Проте варто враховувати навантаження, що отримали ці мобільні мережі. Також деякі складності спостерігалися у додатка мобільного оператора Vodafone.
Щоб з’ясувати, що стоїть за пропозиціями отримати компенсацію в розмірі 500 грн від мобільних операторів, ми спробували її отримати.
У повідомленні для отримання компенсації в розмірі 500 грн, користувачу пропонують підтвердити свій вік та обрати свого оператора. Попри ваш вибір, посилання приводять до закритого анонімного Telegram-каналу «Політикан України».
Ми надіслали запит на підключення до нього, та цим активували бота «СИСТЕМНЕ СПОВІЩЕННЯ», який закликав нас підтвердити, що «ви не бот». Після цього знов треба підтвердити вік та громадянство. Після кожного підтвердження, нам пропонували долучитися до все нових й нових пабліків.
Таким чином, замість отримання компенсації, ми отримали підписки на численні Telegram-канали та боти.
Тож, ми безпосередньо звернулися до компаній Lifecell та Vodafone щодо надання грошової компенсації через проблеми з мережею Київстар. Оператори спростували таку інформацію.
Також ми звернулись до компанії Київстар з питанням щодо пропозицій отримання компенсацій користувачам оператора, які поширюються Telegram-каналами. Підтримка Київстар повідомила, що така інформація не правдива.
Аналіз повідомлення про надання безкоштовного зв’язку та інтернету від Starlink
Наступним кроком ми перевірили офіційні ресурси Starlink та з’ясували, що жодної інформації про надання безкоштовних послуг мобільного зв’язку та інтернету у зв’язку зі збоєм роботи Київстар немає. Starlink надає платні послуги інтернету з різними планами обслуговування: стандартний, пріоритетний та мобільний.
Після цього ми перейшли за посиланнями у повідомленнях та з’ясували, що насправді вони «приводять» до анонімних закритих Telegram-каналів.
Ми надіслали запит на підключення до Telegram-каналу «Київ Ірпінь Буча». З нами одразу зв’язався бот «Перевірка», який є адміністратором цього каналу.
Він запропонував підтвердити, що «ви не робот». Після вибору, хоча насправді немає різниці чи є ви роботом, чи ні, користувачу пропонують підключитись до іншого закритого Telegram-каналу «Times of Ukraine».
Однак і на цьому шлях до «безкоштовних послуг Starlink» не закінчується. Після надсилання запиту для підключення на новий канал, автоматично активується наступний Telegram-бот, в нашому випадку «Інформаційний помічник». Він в аналогічний спосіб пропонує пройти перевірку тепер вже на вік, і підтвердити «що вам є 18 років», щоб запропонувати підключитися до іншого анонімного закритого Telegram-каналу.
Таким чином, користувач отримує нові підключення до анонімних Telegram-ботів та каналів, що не містять жодної інформації про отримання безкоштовних послуг Starlink.
Аналіз повідомлень про компенсацію від операторів мобільного зв’язку
Ми вже дослідили, що компанії Lifecell та Vodafone не надають компенсацій користувачам. Своєю чергою компанія Київстар спростувала інформацію про правдивість таких повідомлень в Telegram каналах та попередила, що достовірна інформація про терміни відновлення та компенсації для користувачів буде опублікована тільки на офіційних ресурсах.
Станом на 15 грудня, ще не має офіційної інформації про розмір та способи надання компенсації.
Отже, намагаючися отримати безкоштовний Starlink та/або грошову компенсацію в анонімних Telegram-каналах, ви, по-перше, надаєте ваші особисті дані шахраям, а, по-друге, фактично «клюєте на гачок» недобросовісних адміністраторів пабліків, таким чином допомагаючи їм збільшити аудиторію каналу, а от же і їхні статки.
Тож, хочемо побажати вам не втрачати пильності. Завжди перевіряйте інформацію, яку отримуєте, а у разі виникнення сумнівів — звертайтеся до нас у @perevir_bot.
Висновок: фейк, клікбейт
Над матеріалом працювали: Анна Орманжи, Юліана Топольник