Днями один з Telegram-каналів поширив інформацію про те, що київське ритуальне бюро проводить акцію з можливістю придбати труну на виплат «без додаткових переплат і комісій для ЗСУ». Чи була насправді така акція — далі в матеріалі.
Що сталося?
27 березня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал» повідомив, що в Києві одне з ритуальних бюро в рамках акції пропонує труни на виплат, які військовослужбовці ЗСУ можуть придбати «без додаткових переплат та комісій». За доказ, пропагандисти надають світлину брошури від ритуального бюро «Реліквія».
«Купи зараз – плати потім! Встигни купити до кінця березня труну в розстрочку
Без додаткових переплат і комісій для ВСУ
Лежачи в нашій труні, відчуєте всю красу комфорту
Наша команда допоможе вам у важку хвилину 24/7», — йдеться в тексті пропозиції.
Цю новину також поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких, на момент написання цього матеріалу, найбільше переглядів зібрали публікації «РОССИЯ СЕЙЧАС», «ГАСПАРЯН», «Украина.ру», «НгП раZVедка», «БайБайден» та «АВДЕЕВКА.RU».
«За це стояв майдан?», — коментують подібні дописи пропагандисти.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком, ми впевнилися, що ритуальне бюро «Реліквія» дійсно працює в Києві.
Тож, наступним кроком ми звернулися безпосередньо до цього бюро та попросили спростувати або підтвердити існування такої акції.
Представники «Реліквії» відповіли на наш запит протягом 30 хвилин. У відповіді вони спростували наявність подібних акцій та зазначили, що про розповсюдження фейку самі дізналися з відгуків.
«Дякуємо, що написали нам щодо цього інциденту. Ми про нього дізнались, коли у наших відгуках зʼявились ці скріншоти. Звісно, ніяких таких акцій у нас не було і такий рекламний матеріал ми ніколи не друкували. Дуже шкода, що такі вкиди трапляються у численних телеграм каналах і наносять шкоду як нашій країні, так і репутації нашого ритуального бюро», – йдеться в тексті повідомлення від «Реліквії».
Ми також зробили власний аналіз «рекламної брошури» і помітили, що при створенні фейку пропагандисти припустилися орфографічної помилки: в тексті, написаному українською мовою, в абревіатурі ЗСУ (Збройні сили України) замість першої літери «З» написана літера «В», тобто абревіатура складена російською мовою – ВСУ (рос. Вооруженные силы Украины).
Отже, перед нами черговий фейк, що має на меті не тільки підкреслити втрати серед військовослужбовців, але й показати нібито марність боротьби українців за свою незалежність.