Фейк. Агітаційний ролик Міноборони України з військовими КНДР

Ольга Яковлева - 07 Листопада 2024 | 09:38

Після заяв українського військово-політичного керівництва про нарощування співробітництва між РФ та Північною Кореєю та підтвердження факту залучення військових цієї країни до лав армії окупанта, у російському сегменті інтернету поширився агітаційний ролик від нібито Міністерства оборони України, яким «українська влада намагається мотивувати чоловіків вступати до лав ЗСУ та дати відсіч військовим з КНДР». Чи дійсно це так — у нашому матеріалі.

Що сталося

27 жовтня Telegram-канали, зокрема «Медведь» (архів), «Запорожский фронт» (архів), «На самом деле в Донецке»(архів), які систематично розповсюджують російську пропаганду, поширили анімаційний ролик, створений нібито Міноборони України. 

У ньому проводиться паралель між історичними подіями та сьогоденням, де українські військові протистоять військовим КНДР. У ролику присутній прапор Північної Кореї, а сучасні події відбуваються на території Києва:

«На просторах інтернету: українці перемогли монголо-татар!

«Змогли тоді! Зможемо і зараз!» такими словами закінчується агітаційний ролик від міноборони України. Так українська влада намагається мотивувати призовників піти на службу і дати відсіч військовим із КНДР», — йдеться в дописі пропагандистів.

Так званий агітаційний ролик від МО України також був поширений користувачами мережі Х (1, 2) та через російські соцмережі «Одноклассники» та «Вконтакте» (1, 2, 3, 4).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми перевірили діджитал-платформи Міністерства оборони України. Військове відомство представлене офіційним сайтом, сторінками в соцмережах (Х,  Facebook, Instagram) та на платформі YouTube.

Проаналізувавши інформацію на сайті та в соцмережах МОУ з 13 жовтня (відтоді, як президент Зеленський повідомив про залучення до армії окупанта військових з КНДР), ми не знайшли подібного контенту.

Наступним кроком проаналізували сам відеоролик та з’ясували, що персонажі на відео — це стокові ілюстрації (1, 2), які будь-хто може завантажити, щоб в подальшому використати для створення анімації. 

Скриншоти з анімаційного ролика, поширеного пропагандистами

Зокрема подібні ілюстрації з військовими широко використовуються ЗМІ, наприклад, для привітань українських захисників, або у матеріалах про військовослужбовців

Ба більше, такі анімовані персонажі вже використовувалися раніше й самими пропагандистами у ролику, що поширився у російському сегменті інтернету наприкінці січня 2024 року. В агітаційному відео українським фермерам пропонувалося «відправити своїх півнів на фронт», щоб зробити їх бойовими. 


Мультиплікаційна анімація була озвучена жіночим голосом, записаним за допомогою Google перекладача. А на початку ролику використана емблема Міноборони, проте на сайті та в соцмережах відомства такого відео не поширювали.

Наостанок ми перевірили телефон, який вказаний поряд із емблемою Міноборони у кінці агітаційного ролика та з’ясували, що він не є номером гарячої лінії МОУ. 

Коректний номер гарячої лінії відомства, який доступний для користувачів усіх операторів мобільного зв’язку: 0-800-500-442, а з 1 січня запрацював оновлений короткий номер 1512.

Натомість, вказаний телефон гарячої лінії в ролику пропагандистів — це номер, за яким можна долучитись до Drone Force — рекрутингового проекту Сухопутних військ ЗСУ, що сфокусований на відборі та підготовці фахівців безпілотних систем.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.