Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Обкладинка польського журналу Polityka з написом «Не всі щури встигнуть втекти живими»
Фейк. 29 січня пропагандистські Telegram-канали поширили обкладинку польського видання Polityka, на якій зображено підводний човен в кольорах українського прапора зі щурами та написом: «Не з усіх кораблів щури можуть втекти живими».
Проте, такої обкладинки не існує.
Останній випуск POLITYKA вийшов під номером 6 від 31 січня 2023 року. Polityka випускає свої так звані тижневики (tygodnik) кожні 7 днів. Це означає, що попередній тижневик (під номером 5) виходив 24 січня 2023 року.
Номер тижневика вказано на штрихкоді видання. Наприклад, в останньому випуску він шостий.
У тижневика ж із субмариною, датованого 2023 роком, на штрих-коді у лівому нижньому кутку номер 29. Саме тому ми вирішили перевірити всі випуски під цим номером за останні роки.
У 29 випуску від 2019 році ми знайшли штрихкод, що використовувався на фейковій обкладинці.
Київ закупив «поліцейські» автобуси
Фейк. Пропагандистський канал «Укропський фреш» опублікував допис з відео, де зображуються поліцейські автобуси із захисними укріпленнями на скляних елементах. Закадровий голос чоловіка повідомляє, що ці автобуси були закуплені на кошти, призначені для армії. Потім, маніпулюючи інформацією, чоловік ставить питання: тож для чого призначені автобуси?
Як зазначається у дописі проросійського каналу, автобуси на відео нібито закуплені «київським режимом» через ймовірні акції проти чинної влади. Або, за іншою версією, для транспортування військових.
Проте, жодна з версій не відповідає дійсності, як і те, що автобуси були закуплені Києвом.
До України ці транспортні засоби не мають жодного відношення. За допомогою зворотного пошуку за зображеннями Google, ми знайшли сторінку Facebook, де відео опублікували ще 7 листопада 2022 року.
У своєму дописі «Канал громадянських активістів Казахстану» повідомляє: автобуси призначені для розгону мітингів у Казахстані.
Цю інформацію вони отримали від громадського активіста, який першим оприлюднив відео у себе на сторінці Тік-Ток. Переглянувши інші відео користувача, легко помітити: тут звучить саме його голос, що підтверджує його походження як першоджерела.
Реклама в Берліні: «Можливо, не знову?»
Фейк. Пропагандистські Telegram-канали розповсюджують відео з рекламою на одній із вулиць у центрі Берліна. Реклама натякає на паралель між подіями 1943 та 2022 років.
Пізніше на відео з’являється напис німецькою «vielleicht nicht wieder?», що у перекладі українською «можливо, не знову?».
Проте, це фейк.
Перше, що привертає увагу — сумнівна якість рекламного зображення і примітивність застосованих ефектів.
Ми перевірили відео за допомогою інструменту для перевірки зображення. При збільшенні можна помітити розмиття пікселів навколо окремих елементів, особливо це стосується друкованих символів. Наприклад, при збільшенні цифр 2022 навіть видно напівпрозору рамку, характерну для написів, доданих за допомогою фоторедактора.
Також про фейк свідчить відбиття світла ана сфальті, що не збігається з відеорядом на екрані. Цей ефект особливо помітний на початку відео, коли зображення залишається незмінним, а світло відбивається різними кольорами.
Клініка репродукції «Альтернатива» пропонує репродуктивні тканини захисників Азовсталі
29 січня до нас у бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити допис про рекламу клініки репродуктивної медицини «Альтернатива», опублікований в одному з Telegram-каналів. У рекламному оголошенні йдеться про використання репродуктивних тканин захисників «Азовсталі» у якості донорських.
Насправді такого рекламного оголошення не існує. А сама клініка «Альтернатива» спростувала причетність до подібної. Детальніше читайте у нашому фейк-розборі.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.