Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
міністр закордонних справ рф лавров прибув на прийом до Фіджі, де йому влаштували традиційну церемонію зустрічі шановних гостей
Фейк. Таку інформацію поширюють російські соцмережі та медіа, додаючи фото з цього візиту.
Однак фактчекери Gwara Media перевірили це фото і з’ясували, що зображення ще за 2012 рік. Тобто, лавров був у Фіджі 10 років назад. Наразі це фейкова новина.
Вірш «Кацап» та «А що, брати, проспали волю» написав Тарас Шевченко
Фейк. Вірші поширюють у соцмережах, приписуючи їх українському поету.
Проте у Національному музеї Тараса Шевченка спростовують цю інформацію. У своїх творах Шевченко не вживав слово «кацап», лише в особистих листах. А найдавніша згадка про вірш «А що, брати, проспали волю?» фактчекери з VoxCheck знайшли від 31 березня 22 року на сторінці «Соломія Українець», яка собі й приписує авторство твору.
Євросоюз фактично визнав територію Запорізької області частиною рф
Фейк. Про це заявив запорізький колаборант володимир рогов, посилаючись на сьомий пакет антиросійських санкцій Європейського Союзу. Начебто ЄС визнав територію Запорізької області частиною росії.
ЄС не визнав Запорізьку область частиною росії. В мотиваційній частині зазначається лише констатація того, що на окупованих після 24 лютого 2022 р. частинах Запорізької області України росія створює органи, які мають фактичну владу. Однак ні про яке визнання законності таких дій Росії, а також легітимізації цих структур не йдеться.
В Україні надають громадянство лівійським терористам
Фейк. У прокремлівських телеграм-каналах поширили новину, що польські правоохоронці затримали нібито «лівійського терориста» з українським паспортом.
Лівійські терористи не отримували паспорта громадян України. Кадри затримання було зроблено задовго до арешту, а зображення паспорта «затриманого» було взято з інтернету та опрацьовано у фоторедакторі, пояснюють фактчекери зі StopFake.
«ПриватБанк» пропонує отримати допомогу від країн ЄС
Шахрайство. Таку інформацію поширюють у соцмережах. Зловмисники створюють фейкові телеграм-канали зі зміненим номером, які мають вигляд банківських або каналів міжнародних організацій, шахраї просять надати пін-код картки та CVV-код карток.
«ПриватБанк» попереджає, безпечні сайти містять значок замку біля адреси, у шахрайських його не буде.
Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.