Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

«Українцям краще покинути країну до зими» – глава ДТЕК Максим Тімченко

Маніпуляція. Інтернет-ресурси та телеграм-канали масово поширюють інформацію про заклик до українців глави ДТЕК Максима Тімченка.

У своїх статтях та повідомленнях ЗМІ наводять уривки з інтерв’ю Тимченка BBC.

Однак, застерігаємо, в зазначеному форматі інформація є маніпуляцією! Цитати вирвані з контексту та гіперболізовані. В результаті чого формується оманлива думка, що через критичну ситуацію в енергетичній сфері всі українці повинні виїхати за кордон.

«Якщо є можливість знайти альтернативне місце проживання ще на три-чотири місяці, це дуже допоможе системі» – дослівно зазначив генеральний директор компанії ДТЕК Максим Тімченко в інтерв’ю.

Проте, насправді йде мова про всього лише один із способів зменшення рівня споживання електроенергії. Також цей варіант не суперечить іншим альтернативним способам зменшення рівня електроспоживання.

«Якщо споживати менше, то лікарні, де є поранені бійці, матимуть гарантоване електропостачання. Тому економія або виїзд – це допомога іншим людям».

«Пошкоджена енергетична система все ще не в змозі виробляти достатньо електроенергії для задоволення поточних потреб, тому будь-який спосіб скорочення споживання, у тому числі виїзд з країни, слід розглядати як допомогу Україні у війні проти Росії» — пояснив Тімченко.

На цю маніпуляцію звернули увагу і у ДТЕК заявивши, що генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко не закликав українців виїжджати за кордон. На сайті ДТЕКу зазначено, що «в інтерв’ю британському ВВС Максим Тімченко чітко зазначив, що «у нас немає надзвичайної ситуації, за якої потрібно виїжджати»».

Україна продовжує експортувати електроенергію

Фейк. Протягом останнього тижня у фактчек-бот «ПЕРЕВІРКА» практично щодня надходять на перевірку запити про те, що Україна, навіть незважаючи на гострий дефіцит, нібито продовжує експорт електроенергії за кордон. 

Подібне повідомлення поширив також Twitter-канал @tZEinform.

«Станом на 01.11.2022 р. згідно вказівок Кабінету міністрів і діями диспетчерського центру “Укренерго” надлишкова генерація Рі‌вненської  атомної електростанції (РАЕС) і  Хмельницької атомної електростанції  (ХАЕС) більше не податься на балансування енергозабезпечення центральних і північних регіонів України, а спрямовується на експорт в Молдову і країни ЄС. Причина – дефіцит бюджетних надходжень і збільшення видаткової частини бюджету 2023»

Однак, це брехня.

У вигляді «доказів» що нібито підтверджують факт продовження експорту електроенергії, наводять дані про збільшення об’єму експорту за період у січні-жовтні 2022 року в порівнянні з 2021 роком, так і плани по нарощенню її постачання в Польщу після реконструкції лінії що проходить від Хмельницька АЕС до польського міста Жешув.

Ми детально проаналізували так звані «докази».

Що стосується наведеної порівняльної статистичної інформації за період січень-жовтень 2022/2021 роки, то вона є правдивою, та розміщена у відкритому доступі на сторінці Митної служби України. 

Згідно наведеної статистики, Україна експортувала електроенергію в жовтні, навіть після того як 10 жовтня Росія здійснила обстріли об’єктів енергетичної системи України. До тогож згідно статистичного звіту Україна заробила на цьому 113 млн 399 тис. дол.США. 

Однак, це не так. Зазначена цифра відображає дані лише до 10 жовтня. Вже після 10 жовтня внаслідок російських ракетних обстрілів об’єктів енергетичної інфраструктури України, експорт зупинили. Про це повідомило Міністерство енергетики на своїй офіційній фейсбук сторінці.

Італійська газета «IL Mattino» опублікувала новий випуск, де звинувачує Зеленського у намаганні розв’язати Третю світову війну

Фейк. У мережі проросійських телеграм каналів шириться фото газети «IL Mattino», де вказано, нібито Зеленський намагається розв’язати Третю світову війну.

Та це фото – фейк

Варто розпочати з того, що домен який вказаний зверху сторінки газети насправді не відповідає оригінальному домену сайту цієї газети. Оригінальний домен – https://www.Il Mattino.itIl Mattino, а фейковий – WWW.ILMATINNODIPIGUAEBASIUCATA.IT, який навіть не діє. 

Наступне, що вказує на фейковість, це те, що подібних новин на офіційному сайті даного ЗМІ немає.  

Криптобіржа FTX через співпрацю з Україною відмивала гроші для демократичної партії США

Фейк. У наш фактчек бот «ПЕРЕВІРКА» надійшов запит, у якому звинувачували демократичну партію США у шахрайстві. Схема нібито наступна – США надсилають мільярди доларів США допомоги для України. У той же час, Україна починає співпрацювати з криптобіржою FTX та інвестувати у неї. А FTX у свою чергу надавали гроші для демократичної партії США.

Насправді це брехня.

Як заявив заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку ІТ-сфери Олександр Борняков, Україна використовувала криптобіржу FTX для того, щоб конвертувати допомогу для України ще у березні. Він також повідомляє, що українська влада не інвестувала у дану організацію, тому звинувачення у відмиванні грошей для демократичної партії США через FTX та Україну є брехнею. 

Пізніше, 15 листопада, організація «Aid for Ukraine», яка займається збором коштів для допомоги України саме у криптовалюті, підтвердила інформацію про те, що спочатку вони співпрацювали з FTX для конвертації донатів. Але це було декілька разів ще на початку березня 2022 року. Пізніше, вони припинили співпрацю, а також надали інформацію від НБУ щодо кількості отриманих коштів.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.