Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

путін показав «план депопуляції» США та Європи

Фейк. У соцмережах поширюється цитата президента росії, що він нібито хоче оприлюднити нібито «план депопуляції», який розробили США та Європа. Заява нібито має підтвердження про існування нібито «спеціальних біологічних лабораторій» американських військових «на пострадянському просторі».

Однак фактчекери Correctiv не знайшли доказів того, що путін робив таку заяву. Цитату шукали німецькою та англійською мовою та не знайшли нічого про схожого. У російському пошуковику «Яндекс», теж не знайшли нічого зі схожих заяв.

Твердження про біолабораторії в Україні циркулюють із початку війни, проте доказів їх існування також немає.

У Німеччині в українських біженців відбирають дітей

Фейк. Так званий «представник місцевої адміністрації» Запоріжжя володимир рогов заявив, що в західних країнах в українських біженців почали вилучати дітей під надуманими приводами. За словами рогова відомо про 79 таких інцидентів, найбільше таких випадків сталось у Німеччині.

Для перевірки інформації «Детектор міфів» зв’язався із Федеральним міністерством внутрішніх справ та комплексного розвитку Німеччини. За словами прессекретаря Федерального міністерства внутрішніх справ та комплексного розвитку Німеччини українські діти не розлучаються з батьками чи опікунами.

Після вторгнення росії в Україну в пошуку притулку до Німеччини прибуло понад 340 000 дітей. Діти, які прибувають до Німеччини із зони бойових дій, мають доступ до німецьких служб захисту дітей та соціального забезпечення відповідно до Гаазької конвенції про захист дітей. Офіс управління в справах молоді (Jugendamt) займається забезпеченням дітей різними послугами відповідно до їхніх потреб.

Українська військова техніка зайшла на території Молдови

Фейк. У соцмережах з’явилося відео, у якому автор розповідає про якісь військові гелікоптери, які нібито привезли з України в аеропорт Меркулешти. Таку інформацію поширили, зокрема, депутати від Блоку комуністів і соціалістів Богдан Шірдя та Олександр Нестеровський.

Проте якщо переглянути фото та відео — взагалі немає військової символіки, озброєння чи інших деталей, які б вказували на те, що це військова техніка, пояснюють фактчекери з молдовського проєкту Stop False.

Представники адміністрації аеропорту Меркулешти спростували інформацію політиків, заявивши, що вертольоти призначені для цивільних місій — для гасіння пожеж. Їх евакуювали з території України, щоби не пошкодити та не пошкодити. Крім того, вони не можуть літати через відсутність сертифіката льотної придатності. З цієї причини їх транспортували в розібраному вигляді.

У Польщі за виселення біженців із квартири можуть посадити до в’язниці

Фейк. Польське видання Lega Artis опублікувало статтю про те, що якщо власник квартири, який здавав житло в оренду біженцю, хоче його виселити, то він начебто вчиняє злочин, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі.

Фактчекери з польського медіа «Demagog» роз’яснюють, що в польському законодавстві немає положень, згаданих у статті Lega Artis. Контекст деяких нормативних актів зманіпульований, а деякі положення, про які згадується в тексті — не набули чинності. Виселення українця з орендованої квартири здійснюється на тих же умовах, що й у випадку з виселенням поляка.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.