Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

У Саксонії українка відмовилась оплачувати послуги перукаря

Фейк. Таку інформацію поширюють у соцмережах. Нібито у Саксонії українка відмовилася оплачувати послуги перукаря у 200 євро. За її словами, візит має оплатити соцзахист. Також додають, що в поліції цей випадок підтвердили. 

Фактчекери Сorrective пояснюють, що це вигадана історія. Поширюють її з різними відомостями про місцезнаходження в Саксонії, в одних джерелах – це Erzgebirgskreis, в інших – Хемніц. Фактчекери також звернулись в поліцію, їх представники не чули про подібну подію. Навіть міська адміністрація Хемніца не може підтвердити цю історію. Соцзабезпечення не оплачує біженцям відвідування перукарні.

Олена Зеленська образила жителів Великобританії в інтерв’ю ВВС

Фейк. У фейсбуці опублікували пост про інтерв’ю, яке дала ВВС перша леді України Олена Зеленська. У дописі говориться, що під час інтерв’ю Зеленська заявила, що англійці «зажерлися». І додають цитату, яку начебто сказала перша леді: «Ці паскудники (англійці) за копійки тремтять у той час, коли я під обстрілами виносила з-під завалів покалічених дітей».

Цитата Олени Зеленської, використана у пості, є фейком. Насправді перша леді не називала англійців «паскудниками», як і не говорила, що сама виводила з-під завалів поранених дітей. В інтерв’ю ВВС Зеленська сказала у відповідь на запитання журналіста, що економічна криза торкається й України, хоча разом зі збільшеними цінами українці думають про людську ціну війни.

Німці провели мітинг в підтримку росії

Фейк. У соцмережах опублікували два відео начебто з однієї акції, що відбулася в Німеччині. На одному відео видно людей, які тримають російський прапор, а на іншому прапор міста Кельна. Це начебто підтверджує, що мітинг провели німці провели з вимогою скасування санкцій проти росії.

Насправді у цей день було два мітинги. 4 вересня російська діаспора провела ходу на підтримку росії в німецькому місті Кельн. Паралельно з цією акцією у місті пройшов також мітинг на підтримку України. Були місця, у яких люди з різних акцій перетнулись. 

Один із роликів поєднує кадри з різних частин ходи. Але немає жодного підтвердження, що німці влаштували акцію протестів проти санкцій рф, – пояснюють «Детектор Міфів».  

Колишній начальник Київської міліції прихильник Гітлера

Фейк. У соцмережах поширюють фотографію чоловіка з татуюваннями портрета Гітлера, та сватики, стверджуючи, що це українець Вадим Троян, який у 2014 році був начальником Київської міліції.

Насправді на фото зображений російський неонацист Олексій Максимов. Фактчекери з Correcrive встановили його особу за допомогою зворотного пошуку. Про цього чоловіка також згадано у статті The New York Times. Пишуть, що він Член неонацистського угруповання «Тотенкопф» з Санкт-Петербурга. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.