Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Обкладинка сатиричного журналу Eulenspiegel
Фейк. До бота «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити обкладинку відомого німецького журналу Eulenspiegel.
На обкладинці зображено людей, одягнутих в українське національне вбрання, військового з шевроном у кольорах українського прапора та представників ЛГБТ спільноти. Вони перетягують олімпійські кільця, що призводить до їх руйнування.
Обкладинка є фейковою.
По-перше, вона відсутня в архіві журналу Eulenspiegel. Крім того, на фейковій обкладинці вказано, що її випустили у березні 2024 року — дата, яка ще не настала.
Ймовірно, інфоприводом для створення обкладинки стали заклики України заборонити спортсменам з Росії та Білорусі брати участь в Олімпіаді-2023.
Польське захоплення України
Фейк. 31 січня у каналі Ільї Киви поширили новину про нібито захоплення Польщею України. На думку пропагандиста, на це вказує запровадження ЗНО з польської мови.
Інформація є брехнею.
По-перше, рішення про створення ЗНО з польскої мови ще не прийнято. Ірина Верещук лише повідомила про свою позицію з цього приводу Міністерству освіти і науки України.
«Об’єднання з поляками – запорука сталого розвитку та безпеки. Освіта і мова – це головні інструменти, з яких починається таке об’єднання. Маємо переходити до конкретних дій, щоб інтегруватися у європейський простір. Перший крок – вивчення мов країн-сусідів. І цей крок має бути обопільним: поляки готові включити українську мову як іноземну до переліку навчальних предметів. В той самий час українська сторона має розробити стратегію складання іспитів з польської мови. І якщо для цього потрібно вносити зміни до законодавства, необхідно розпочинати цей процес вже сьогодні», – зазначила вона.
По-друге, вивчення мови країни-сусіда передбачає обопільні кроки.
Нарешті, по-третє, вивчення мови сусідньої країни аж ніяк не свідчить про прагнення Польщі окупувати Україну.
Привид Києва отримав F-16 після того як збив 30 цілей
Фейк. До нашого бота надійшло прохання перевірити, чи дійсно «привид Києва» отримав винищувач F-16 за збиття 30 повітряних цілей.
Насправді в українському авіаційному парку немає літаків такого типу. 24 січня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив про початок роботи над постачанням Україні винищувачів F-16 Fighting Falcon. Проте жодної офіційної інформації про передачу Україні F-16 ще немає.
Крім того, Командування Повітряних Сил ЗСУ 30 квітня повідомляло наступне:
«Привид Києва – це супергерой-легенда, чию постать створили українці! Це швидше збірний образ пілотів 40-ї бригади тактичної авіації Повітряних Сил, які захищають небо столиці, які раптово з’являються там, де їх не чекають!».
Орендодавці у Львові готуються до польської окупації
Фейк. Проросійськими Telegram-каналами шириться новина про те, що у Львові готові до польської окупації. Реалізують цей наратив за допомогою оголошення про оренду квартири з «цікавим» описом.
У каналі пишуть: ось так господар квартири повідомляє, що у випадку переходу міста у юрисдикцію іншої країни орендар має й надалі виконувати свої обов’язки, згідно з договором.
Ми перевірили цю новину і з’ясували: все вказує на те, що оголошення про здачу квартиру на OLX — несправжнє.
Читайте спростування на нашому сайті.
Українським військовим платять сертифікатами, а не грошима
Фейк. Проросійські Telegram-канали поширили новину: нібито військовослужбовцям української армії у якості винагороди пропонують сертифікати на отримання компенсації. Згідно з інформацією, вказаною у сертифікатах, виплати по ним можна буде отримати лише після 2026 року.
Інформація є брехнею.
Так, «Укрінформ» зауважує, що фейкороби помилились з підписом: фальшивий сертифікат містить підпис, який належить колишньому міністру фінансів України Олександру Шлапаку. Ексміністр обіймав посаду з 27 лютого по друге грудня 2014 року.
Також ми з’ясували, що при створенні цього «сертифікату» використали фоторедактор.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.